Coğrafiyaçı alim Xəzərin problemləri barədə müsahibə verib 2025-05-26 18:20:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Xalq qəzetində “Xəzər yenidən geri çəkilir” başlığı altında gedən yazıda AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərovun adı çəkilən mövzuda müsahibəsi dərc edilib.
Coğrafiyaçı alim Xəzərin səviyyəsinin aşağı enməsinə təsir edən səbəblərdən danışarkən mövcud iqlim dəyişmələrinin, qlobal istiləşmə və su idarəetmə rejimlərinin bu cür davam edərsə Xəzər dənizinin səviyyəsinin daha da azalmasına səbəb olacağını diqqətə çatdırıb.
Şöbə müdirinin sözlərinə görə, suyun səviyyəsinin azalması duzluluğu və çirkləndiricilərin konsentrasiyasını artırır ki, bunun da nəticəsində bir çox canlı və bitki növləri üçün təhlükə yaranır.
Alim bildirib ki, dənizdə karbohidrogen ehtiyatlarının axtarışı, hasilatı və nəqli zamanı ekoloji tələblərin gözlənilməməsi, sənaye tullantıları, çay suları ilə dənizə müxtəlif çirkləndirici maddələrin gətirilməsi, məişət tullantı sularının təmizlənmədən Xəzər dənizinə axıdılması, kənd təsərrüfatında istifadə olunan gübrələrin yağıntı və suvarma suları ilə çaylar–kanallar vasitəsilə dənizə buraxılması onu çirikləndirir, flora və faunasına ciddi zərər vurur. Xəzəri qorumaq üçün isə Xəzərsahili ölkələrin birgə tədbirlər görməsinin vaxtıdır.

Географ дал интервью о проблемах Каспийского моря 2025-05-26 18:20:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В статье под названием «Каспий вновь отступает» в газете «Халг» опубликовано интервью с заведующим отделом Института географии имени академика Г.Алиева МНОАР, доктором географических наук Саидом Сафаровым на указанную тему.
Говоря о причинах, влияющих на снижение уровня Каспийского моря, географ отметил, что если сохранятся современные изменения климата, глобальное потепление и режимы водопользования, то это приведет к дальнейшему снижению уровня Каспийского моря.
По словам главы ведомства, снижение уровня воды приводит к повышению солености и концентрации загрязняющих веществ, что представляет угрозу для многих видов животных и растений.
Ученый отметил, что несоблюдение экологических требований при разведке, добыче и транспортировке углеводородных ресурсов в море, внесение в море различных загрязняющих веществ с промышленными отходами и речными водами, сброс в Каспийское море без очистки бытовых сточных вод, а также сброс в море через реки и каналы с осадками и поливной водой удобрений, используемых в сельском хозяйстве, загрязняют его и наносят серьезный ущерб его флоре и фауне. Прикаспийским странам пора принять совместные меры по защите Каспия.