Coğrafiya İnstitutunda 28 May Müstəqillik Günü qeyd edilib 2025-05-26 17:45:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda "28 may Müstəqillik Günü"-nə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbir vətən torpaqlarının bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin xatirəsinin yad edilməsi ilə başlayıb.
İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı iclası açaraq tədbirin Şərqdə ilk demokratik respublika olmuş Azərbaycan Cümhuriyyətinin 107-ci ildönümünə həsr edildiyini qeyd edib. O bildirib ki, Azərbaycan xalqı 28 May tarixi ilə fəxr edir. Bu bayram artıq beşinci ildir ki, işğaldan azad edilən ərazilərdə də qeyd olunur. Bizim böyük fəxrlə qeyd etdiyimiz ikinci tarix isə torpaqlarımızın işğaldan azad olunduğu gündür. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyəti və prinsipial mövqeyi nəticəsində qəhrəman ordumuz Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa edə bilib və biz bu il hamılıqla noyabrın 8-də bu şanlı qələbənin 5-ci ildönümünü qeyd edəcəyik.
Sonra tədbirə dəvət olunmuş tarixçi, 11 kitab və 100-dən artıq elmi məqalənin müəllifi, 1992-1994-cü illərdə Azərbaycanın İranda səfiri, 2005-2010-cu illərdə Milli Məclisin deputatı olmuş professor Nəsib Nəsibli müsəlman şərqində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Cümhuriyyətinin fəaliyyəti və süqutu haqqında məruzə ilə çıxış edib. Professor çıxışında Azərbaycanda milli oyanış hərəkatı, millətləşmə məsələləri, yüksəliş dönəmi, sovet dönəmində dövlət və millət, siyasi fədakarlıq kimi məsələlərə toxunub, Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin süqutunun səbəblərini izah edib.

28 мая в Институте географии отметили День Независимости Мая 26, 2025 | 05:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева МНОАР состоялось мероприятие, посвященное «Дню независимости 28 мая».
В начале мероприятия присутствующие отдали дань памяти шехидам, отдавшим жизнь за целостность своей родины.
Открыл собрание председатель профсоюзной организации института Кямран Рамазанлы, который отметил, что мероприятие посвящено 107-й годовщине Азербайджанской Республики – первой демократической республики на Востоке. Он сказал, что азербайджанский народ гордится датой 28 мая. Этот праздник отмечается на освобожденных территориях уже пятый год. Вторая дата, которую мы отмечаем с большой гордостью, — это день освобождения наших земель от оккупации. В результате решимости и принципиальной позиции победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева наша героическая армия смогла восстановить территориальную целостность Азербайджана, и в этом году, 8 ноября, мы все будем отмечать 5-ю годовщину этой славной победы.
Затем приглашенный на мероприятие историк, профессор Насиб Насибли, автор 11 книг и более 100 научных статей, посол Азербайджана в Иране в 1992-1994 годах, депутат Милли Меджлиса в 2005-2010 годах выступил с докладом о деятельности и падении Азербайджанской Республики – первой демократической республики на мусульманском Востоке. В своем выступлении профессор затронул такие вопросы, как движение национального пробуждения в Азербайджане, вопросы национализации, период подъема, государство и нация в советское время, политическая самоотверженность, а также объяснил причины распада Азербайджанской Демократической Республики.