Hidroloq alim Azərbaycanın su ehtiyatları barədə müsahibə verib 2025-05-23 14:46:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan qəzetində nəşr edilən “Bu il su ehtiyatlarımız hansı səviyyədədir?” adlı yazıda AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri professor Rza Mahmudovun adı çəkilən mövzuda müsahibəsi dərc edilib.
İqlimşünas alim bildirib ki, Azərbaycanın ümumi su ehtiyatının 30 km3 ətrafında qiymətləndirilir və iqlim dəyişmələrinin təsirindən çayların illik axımının 12-15 faiz, hətta bəzi çaylarda 40 faizə qədər azalması bu göstəricini, xüsusilə azsulu illərdə daha aşağı salır. "Ölkənin Milli Su Strategiyasında göstərildiyi kimi, iqlim dəyişmələrinin təsirindən su ehtiyatlarının 2040-cı ilə kimi 20,1 km3-ə, o cümlədən yerüstü su ehtiyatlarının isə 11,6 km3-ə düşməsi ehtimal olunur. Beləliklə, ölkədə mövcud su çatışmazlığının 4,0 km3-dən 8,0 km3-ə qədər artması gözlənilir", - deyə o əlavə edib.
Şöbə müdirinin sözlərinə görə verilən proqnozlara əsasən, ölkə ərazisində bu il sululuğun normaya yaxın və bir qədər az olacağı gözlənilir. Eyni zamanda gursululuq dövründə düşə biləcək intensiv yağışlar bəzi dağ çaylarında qısamüddətli daşqın və sel hadisələrinin baş verməsinə səbəb ola bilər. Ümumilikdə, proqnozlar göstərir ki, iqlim dəyişmələrindən, həmçinin antropogen təsirlərdən qaynaqlanaraq su böhranı ildən-ilə artmaqdadır. Bu baxımdan sudan səmərəli istifadə, çirklənmənin qarşısını almaq hər kəsin əsas vəzifələrindən birinə çevrilməli, iqlim dəyişmələrinin yaratdığı fəsadların qarşısını almaq üçün bu yöndə davamlı tədbirlər görülməlidir.

Гидролог дал интервью о водных ресурсах Азербайджана Мая 23, 2025 | 02:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Статья «Каков уровень наших запасов воды в этом году?» В статье опубликовано интервью с заведующим отделом гидрологии и водных ресурсов Института географии им. акад. Г.Алиева МНОАР, профессором Рзой Махмудовым на указанную тему.
Климатолог сообщил, что общие водные запасы Азербайджана оцениваются примерно в 30 км3, а сокращение годового стока некоторых рек на 12-15 процентов, а то и на 40 процентов из-за изменения климата еще больше снижает этот показатель, особенно в маловодные годы. «Как указано в Национальной водной стратегии страны, ожидается, что к 2040 году водные ресурсы сократятся до 20,1 км3 из-за воздействия изменения климата, в том числе поверхностные водные ресурсы — до 11,6 км3. Таким образом, ожидается, что текущий дефицит воды в стране увеличится с 4,0 км3 до 8,0 км3», — добавил он.
По словам  руководителя отдела, по прогнозам, количество воды в стране в этом году ожидается близким к норме или немного меньше. В то же время интенсивные осадки в сезон муссонов могут вызвать кратковременные наводнения и оползни на некоторых горных реках. В целом прогнозы показывают, что водный кризис с каждым годом обостряется из-за изменения климата, а также антропогенного воздействия. В этой связи эффективное использование воды и предотвращение загрязнения должны стать одной из главных обязанностей каждого, и в этом направлении следует принимать постоянные меры для предотвращения последствий, вызванных изменением климата.