Coğrafiyaçı mütəxəssis AZƏRTACa yağıntilar barədə müsahibə verib 2025-05-16 17:08:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
15 May - Beynəlxalq İqlim Günü ilə əlaqədar AzərTAC-da AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi Fəridə Talıbovanın açıqlaması dərc edilib.
Elmi işçinin sözlərinə görə  müşahidə və hesablamalar göstərir ki,  baza dövrü ilə müqayisədə hazırda isti dalğaların sayı çoxalıb. Baza dövründə müxtəlif ərazi üçün isti dalğaların sayı 2-5 və ya 6-10 olurdusa, 1991-ci ildən indiyə qədər olan dövrdə bu, bir neçə dəfə artıb. Son illərdə isti dalğaların sayının çox olması iqlim dəyişmələrinin bariz nümunəsidir.
F.Talıbova bildirib ki, ümumiyyətlə, Azərbaycanda iqlim şəraitinin formalaşmasında şimaldan və şimal-şərqdən gələn siklonların təsiri də böyükdür. Son zamanlar Bakıda müşahidə olunan yağıntıların leysan xarakter alması isə ərazinin mikroiqlimi ilə bağlıdır. Əslində, Azərbaycanda daşqınların, sellərin olması yaz və payız fəsilləri üçün xarakterikdir.

Географ дала интервью АЗЕРТАДЖ об осадках 2025-05-16 17:08:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
15 мая - в Международный день климата АзерТАДЖ опубликовал заявление младшего научного сотрудника Института географии им. акад. Г.Алиева МНОАР Фариды Талыбовой.
По словам специалиста, наблюдения и расчеты показывают, что количество волн тепла увеличилось по сравнению с базовым периодом. Если в базовый период количество волн тепла для разных регионов составляло 2–5 или 6–10, то с 1991 года это число увеличилось в несколько раз. Рост числа волн тепла в последние годы является наглядным примером изменения климата.
Ф. Талыбова сообщила, что в целом на формирование климатических условий в Азербайджане большое влияние оказывают циклоны с севера и северо-востока. Недавние сильные дожди в Баку обусловлены микроклиматом этого района. На самом деле наводнения и сели в Азербайджане характерны для весеннего и осеннего сезонов.