AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e. c.ü.f.d. dosent Zaur İmraninin sədrliyi ilə Elmi şuranın iclası baş tutub.
Z.İmrani gündəlikdə duran məsələlərlə iştirakçıları tanış etdikdən sonra kadrlar şöbəsinin müdiri Rəsul İsmayılov əməkdaşların işə davamiyyəti, əmək və icra intizamına nəzarətin gücləndirilməsi barədə məlumat verib.  Müəssisə rəhbəri mütəmadi olaraq nizam-intizamı pozan işçilərə güzəşt edilməyəcəyi haqda xəbərdarlıq edib.
Coğrafiya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr edilmiş bu ilin may ayında Cəlilabad və Lənkəran şəhərlərində Dəyirmi masanın  keçirilməsinə dair məsələ müzakirə edilib. Tədbirdə məruzə ilə çıxış edəcək elmi işçilərin məqalələrinin təqdim edilməsinin vacibliyi bir daha onların diqqətinə çatdırılıb.
Sonra Milli Aviasiya Akademiyasının kafedra müdiri prof. Nazim Hüseynov və müəllimi c.ü.f.d. Camal Hüseynovun birgə yazdıqları “Azərbaycanın iqlimi: Atmosfer yağıntılarının  rejimi” adlı monoqrafiyanın çapa təqdim edilməsi məsələsi müzakirəyə çıxarılıb. C. Hüseynov və kitabın rəyçisi prof. Əsgər Məmmədov çıxış edərək kitab haqqında məlumat veriblər.  Monoqrafiyanın əhəmiyyətini xüsusi qeyd edən Şura üzvləri onun çapa təqdim edilməsini tövsiyə ediblər.

На заседании Ученого совета рассмотрен вопрос о представлении монографии в печать Мая 07, 2025 | 01:05 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялось заседание Ученого совета под председательством и.о.генерального директора Института географии им. акад. Г.Алиева МНОАР, д.ф.г., доцента Заура Имрани.
После того, как З.Имрани ознакомил участников с вопросами повестки дня, начальник отдела кадров Расул Исмаилов предоставил информацию об усилении контроля за явкой сотрудников, трудовой и исполнительской дисциплиной. Руководитель учреждения предупредил, что никаких послаблений сотрудникам, регулярно нарушающим дисциплину, не будет.
Обсуждался вопрос проведения в мае текущего года в городах Джалилабад и Ленкорань Круглого стола, посвященного 80-летию Института географии. В очередной раз было обращено внимание на важность представления статей научных работников, которые выступят с докладами на мероприятии.
Обсуждался вопрос издания монографии «Климат Азербайджана: режим атмосферных осадков», написанной в соавторстве заведующим кафедрой Национальной авиационной академии, проф. Назимом Гусейновым и преподавателем, д.ф.г. Джамалом Гусейновым. Дж. Гусейнов и рецензент книги, проф. Аскер Мамедов выступили и предоставили информацию о книге. Отметив важность монографии, члены Совета рекомендовали ее опубликовать.