Coğrafiya İnstitutunda 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü qeyd edilib 2025-03-06 16:01:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatı və Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı ilə 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü qeyd edilib.
Giriş sözü ilə çıxış edən İnstitutun baş direktoru vəzifəsini icra edən c.ü.f.d. dosent Zaur İmrani Coğrafiya İnstitutunun qadın kollektivini qadınlar bayramı münasibətilə təbrik edib, onlara ailə səadəti, elmi nailiyyətlər, bütün işlərində uğurlar arzulayıb. O, Azərbaycan qadınlarının istənilən sahədə böyük uğurlar qazandlqlarını, onların gözəl ailə sahibi olmaqla yanaşı ölkənin ictimai-siyasi həyatında fəal rol oynadıqlarını, elmin, iqtisadiyyatın inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verdiklərini, vətənə layiqli vətəndaşlar yetişdirməklə bərabər fədakar ana, vəfalı həyat yoldaşı olduqlarını diqqətə çatdırıb. Müəssisə rəhbəri ölkəmizdə qadınların səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi, gender bərabərliyinin təmin olunması sahəsində görülən işlərdən danışıb, Respublikamızın bir çox sahələrində çalışanların böyük bir hissəsi qadınların təşkil etdiyini xüsusi vurğulayıb.
Qadınlar Şurasının sədri c.ü.f.d. Solmaz Rzayeva İnstitutun qadın əməkdaşlarını, xüsusi olaraq şəhid analarını  olmaqla respublikanın bütün xanımlarını Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə təbrik edib. Şura sədri İnstitutun elmi və ictimai fəaliyyətində fəal iştirak edən xanımlarıı - şöbə müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Yelena Tağıyevanı 65 illik yubileyi münasibəti ilə, aparıcı elmi işçi, c.ü.f.d. Kəmalə Zeynalovanı elmi nailiyyətlərinə,  YAP ilk ərazi təşkilatının sədr müavini Məhbubə Fətullayevanı YAP-ın işində fəal iştirakına,  elmi işçi Bəyimxanım Hüseynovanı coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi adını almaq üçün müdafiə etdiyinə görə,  elmi işçi Turanə Hüseynovanı İnstitutun Həmkarlar Təşkilatındakı fəaliyyətinə görə  fərqləndirərək  Qadınlar şurasının Fəxri fərmanı ilə təltif edib. Təltif edilənlər öz növbəsində minnətdarlıqlarını bildirərək, müəssisənin qadın əməkdaşlarını bu bayram münasibətilə  təbrik edib, öz ürək sözlərini çatdırıblar.
Qadınlar şurası tərəfindən təltif edilən İnstitutun YAP ilk ərazi təşkilatının sədr müavini Məhbubə Fətullayeva xüsusi çıxış edərək Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının keçirdiyi müxtəlif tədbirlərdə, eləcə də Milli Məclisə seçkilərdə və  bələdiyyə seçkilərində müşahidəçi qismində iştirak edən bütün qadın əməkdaşlara təşəkkürünü bildirib, onları bayram münasibətilə təbrik edib.
Tədbirin həmtəşkilatçısı İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı, kadrlar şöbəsinin müdiri Rəsul İsmayılov və Qadınlar şurasının keçmiş sədri, elmi işçi Luiza Salayeva çıxışlarında bildiriblər ki, bu il 8 Martın müqəddəs Ramazan ayına təsadüf etməsi bayram əhval-ruhiyyəsini bir daha artırır. Onlar bildiriblər ki, İnstitut  əməkdaşlarının 66 faizini təşkil edən qadınlar həyatda, cəmiyyətdə, ailədə olduğu kimi, İnstitutun fəaliyyətində, elminin inkişafında da böyük rol oynayırlar.
Tədbirin sonunda qadın əməkdaşlarına hədiyyə təqdim edildi, onlara rəhbərlik adından can sağlığı, ailə xoşbəxtliyi arzulanıb.

В Институте географии отметили Международный женский день 8 марта 2025-03-06 16:01:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Международный женский день 8 марта отметили при организации Профсоюза и Женсовета Института географии им. акад. Г. Алиева МНО.
Исполняющий обязанности генерального директора института д.ф.г. доц. Заур Имрани поздравил сотрудниц Института географии с женским днем, пожелав им семейного счастья, научных достижений и успехов во всех начинаниях. Он отметил, что азербайджанские женщины добились больших успехов во всех областях. Они имеют прекрасные семьи и играют активную роль в общественно-политической жизни страны, вносят значительный вклад в развитие науки и экономики, а также, помимо воспитания достойных граждан для Родины, являются самоотверженными матерями и верными женами. Руководитель учреждения рассказала о проводимой в нашей стране работе по расширению прав и возможностей женщин и обеспечению гендерного равенства, а также подчеркнула, что большую часть работающих во многих сферах нашей республики составляют женщины.
Председатель Женского совета д.ф.г. Солмаз Рзаева поздравила сотрудниц института, особенно матерей шехидов, и всех женщин республики с Международным женским днем. Председатель Совета отметила женщин, активно участвующих в научной и общественной деятельности Института, а также молодых женщин-ученых, только что защитивших диссертации и получивших ученые степени, и наградила их Почетной грамотой Женсовета. Награжденные в свою очередь выразили свою благодарность, поздравили сотрудниц предприятия с праздником.
Заместитель председателя первичной территориальной организации института Махбуба Фатуллаева, удостоенная награды Женского совета, выразила благодарность всем сотрудницам, принявшим участие в различных мероприятиях, проводимых Ясамальской районной организацией партии «Ени Азербайджан», а также в выборах в Милли Меджлис и муниципальных выборах в качестве наблюдателей, и поздравила их с праздником.
Соорганизаторы мероприятия- председатель профсоюза института Камран Рамазанлы, начальник отдела кадров Расул Исмаилов и бывший председатель Женского совета, научный сотрудник Луиза Салаева в своих выступлениях отметили, что 8 марта в этом году совпадает со священным месяцем Рамазан, что еще больше усиливает праздничный дух. Они заявили, что женщины, составляющие 66 процентов сотрудников Института, играют важную роль в жизни общества и семьи, а также в деятельности Института и развитии науки.
В завершение мероприятия сотрудницам были вручены подарки, а от имени руководства им были высказаны пожелания крепкого здоровья и семейного счастья.