Elmlər doktoru Çingiz Gülalıyevin 70 yaşı tamam olub 2024-12-20 16:33:00 / YUBİLEYLƏR
AR ETN akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Pirqulu Coğrafi Tədqiqatlar Stasionarının müdiri, aqrar üzrə elmlər doktoru Çingiz Gülalıyevin 70 yaşı tamam olub.
Çingiz Gülalı oğlu Gülalıyev 13 dekabr 1954-cü ildə Şamaxı rayonunun Məlikçobanı kəndində anadan olub. 1972-ci ildə o, Çarhan kənd orta məktəbini bitirərək S.M.Kirov ad. Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) fizika fakültəsinə qəbul olunub. 1977-ci ildə İnstitutu bitirib və həmin ildən Şamaxı rayon Nüydü kənd səkkizillik məktəbində fizika müəllimi kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb.
Ç.G.Gülalıyev 1981-ci ildə AEA-nin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən aspiranturanın əyani şöbəsinə daxil olaraq “Bəzi torpağların istilik-elektrik xassələri” adlı namizədlik elmi işini yerinə yetirmək məqsədilə  Ukraynanın Xerson şəhəri, A.D.Srup ad. Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun fizika kafedrasına ezam olunub. 1985-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək torpaqşünaslıq ixtisası üzrə kənd təsərrüfatı elmləri namizədi elmi dərəcəsi adını alıb.
2016-çı ildə o,  “Azərbaycanın əsas torpaq tiplərinin istilik-elektrik və hidrofiziki xassələrinin dəyişmə qanunauyğunluqları” adlı doktorluq elmi işini müdafiə edərək torpaqşünaslıq ixtisası üzrə  elmlər doktoru elmi dərəcəsini alıb. 1991-ci ildə baş elmi işçi  diplomuna layiq görülüb.
Ç.G.Gülalıyev  əmək fəaliyyətinə 1977-ci ildən  Nüydü kənd məktəbində müəllim vəzifəsindən başlayıb.1978-ci ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Kabineti yanında “Kolxoz tikinti” trestində hesablama maşınları üzrə baş proqramçı-mühəndis vəzifəsində işləyib. 1978-1989-cü illərdə AEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  laborant, baş laborant, mühəndis, elmi işçi kimi fəaliyyət göstərib. Bu illərdə Ç.G.Gülalıyev Azərbaycan Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun müvafiq laboratoriyaları ilə birlikdə müxtəlif çöl-tədqiqat işlərində iştirak edib, aerofotoşəkillər əsasında Mil düzünün şimal hissəsinin şoran torpaqlarının öyrənilməsində aerokosmik üsullarla torpaq-bioloji tədqiqat işləri aparıb, Qafqaz poliqonunda bir neçə təbii landşaftın spektr vasitəsi ilə tədqiqi işlərində iştirak edib. 1989-1994-cu illərdə həmin institutun Stasionar tədqiqatlar laboratoriyasında baş elmi işçi vəzifələrində çalışıb.
Ç.G.Gülalıyev 1994-cü ildən bu günədək  Coğrafiya İnstitutunun Şamaxı rayonunda yerləşən Pirqulu biocoğrafi tədqiqatlar stasionarı şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışır.
Alim elmi tədqiqat işləri ilə yanaşı pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olur. 2009-2019-cü illərdə o, Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetində, 2022-ci ildən isə hazırkı vaxtadək Lənkəran Dövlət Universitetində 0,5 ştat vahidilə dosent vəzifəsində pedaqoji fəaliyyətlə məşğuldur.
Ç.G. Gülalıyevin elmi tədqiqat işləri geniş və müxtəlif istiqamətləri əhatə edir. Bu tədqiqatlar torpağın istilik-fiziki, elektrik-fiziki və hidrofiziki xassələrinin təsiredici amillərdən asılılıqlarını laboratoriya və çöl şəraitində öyrənməyə yönəlib. Bunlar eyni zamanda kəmiyyətlər arasında qarşılıqlı əlaqələrin riyazi modellərinin yaradılması, dielektrik nüfuzluğu əsasında torpağın xüsusi səth sahəsinin, elektrik keçirilməsi əmsalları əsasında nəmliyin və duzlaşma dərəcəsinin hesablanması üsullarının inkişafı, eləcə də şaquli və üfüqi elektroprofilləmə metodları vasitəsilə ərazinin xəritə-sxemlərinin tərtibi ilə bağlıdır. Bu işlərin təsərrüfat sahəsinə tətbiqi mühüm əhəmiyyət kəsb edir, çünki torpaqların əsas diaqnostik fiziki göstəricilərinin ümumiləşdirilməsi, zona üzrə kənd təsərrüfatı bitkilərinin qanunauyğunluqla paylanma perspektivlərinin araşdırılmasına xidmət edir.
Ç.G.Gülalıyev Fransa, Türkiyə, Nоrvеç, Bоlqarstan, Gürcüstan, Moskva, Banqkok və s. yerlərdə  keçirilən müxtəlif elmi-praktik konfranslarda (eləcə də təlimlərdə) məruzələrlə iştirak edərək sertifikatlara layiq görülüb.  Onlarla qrant layihələrinin iştirakçısı və əlaqələndiricisidir. O eyni zamanda 15 adda Dövlət və beynəlxalq  proqramlarda, onlarla qrant layihərində iştirak edib və rəhbər olub.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasında  ekspert şurasının, Azərbaycan Torpaqşünaslıq, Coğrafiya və eləcə də Rusiya V.V.Dokuçayev adına Torpaqşünaslar Cəmiyyətinin üzvüdür.
Ç.G.Gülalıyev tərəfindən 150-dən artıq elmi məqalə və tezis Azərbaycanın və müxtəlif xarici ölkələrin  elmi jurnallarında və konfrans materiallarında dərc olunub.  Alim 16 kitab və 1 metodik vəsaitin  müəllifidir.
Çingiz müəllimi anadan olmasının 70 illiyi və zəngin elmi fəaliyyəti münasibəti ilə təbrik edir, ona sağlıqlı uzun ömür, tükənməyən enerji, yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Чингизу Гулалиеву исполняется 70 лет 2024-12-20 16:33:00 / ЮБИЛЕИ
Директору Пиркулинской научной станции Института географии имени акад. Г.А.Алиева МНОАР, доктору сельскохозяйственных наук Чингизу Гюлалыеву исполнилось 70 лет.
Чингиз Гюлали оглу Гюлалыев родился 13 декабря 1954 года в селе Маликчобаны Шемахинского района. После окончания средней школы он был принят на физический факультет Азербайджанского государственного университета. После окончания института в 1977 году начал трудовую деятельность учителем физики в восьмилетней школе села Нуйду Шемахинского района.
В 1981 году Ч.Г.Гюлалиев поступил на очное отделение аспирантуры при Институте почвоведения и агрохимии АН Азербайджанской Республики и перешел в Институт почвоведения им. А.Д.Срупа в Херсоне (Украина), где он в 1985 году защитил диссертацию на тему «Термоэлектрические свойства некоторых грунтов» по специальности «Почвоведение»и получил ученую степень кандидата сельскохозяйственных наук.
В 2016 году он защитил докторскую диссертацию на тему «Закономерности изменения теплоэлектрических и водно-физических свойств основных типов почв Азербайджана». В 1991 году ему было присвоено звание старшего научного сотрудника.
С 1978 по 1989 год, начав с лаборанта, стал научным сотрудником в Институте почвоведения и агрохимии Академии наук. В эти годы Ч.Г.Гюлалыев участвовал в различных полевых научно-исследовательских работах совместно с соответствующими лабораториями Азербайджанского института космических исследований, изучал засоленные почвы северной части Мильской равнины по данным аэрофотосъемки, участвовал в исследованиях с использованием спектра. С 1989 по 1994 год работал старшим научным сотрудником в лаборатории «Стационарных исследований» того же института.
С 1994 года по настоящее время Ч.Г.Гюлалыев работает заведующим отделом «Пиркулинской научной станции» , расположенной в Шемахинском районе.
Помимо научных исследований ученый занимается и педагогической деятельностью. С 2009 по 2019 год работал в должности доцента в Азербайджанском университете туризма и менеджмента, а с 2022 года по настоящее время в Ленкоранском государственном университете.
Научные исследования Ч.Г.Гюлалыева охватывают широкий спектр направлений. Целью данных исследований является изучение зависимости теплофизических, электрофизических и водно-физических свойств грунтов от влияющих факторов в лабораторных и полевых условиях. Они также связаны с созданием математических моделей соотношений между величинами, разработкой методов расчета удельной поверхности почвы на основе диэлектрической проницаемости, влажности и засоленности на основе коэффициентов электропроводности, а также составлением карт и схем местности методами вертикального и горизонтального электропрофилирования. Применение этих работ в аграрном секторе имеет большое значение, так как обобщение основных диагностических физических показателей почв служит исследованию перспектив закономерного размещения сельскохозяйственных культур по зоне.
Ч.Г.Гюлалыев работал во Франции, Турции, Норвегии, Болгарии, Грузии, Москве, Бангкоке и др. Принимал участие в различных научно-практических конференциях (а также тренингах), проводимых в разных местах, имеет сертификаты. Он является участником и координатором десятков грантовых проектов. Он также принимал участие в 15 государственных и международных программах, а также участвовал и руководил десятками грантовых проектов.
Является членом экспертного совета Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, а также членом Азербайджанского почвоведческого, Географического и Российского почвоведческого обществ имени В.В. Докучаева.
Более 150 научных статей и тезисов Ч.Г.Гюлалыева опубликованы в научных журналах и трудах конференций в Азербайджане и различных зарубежных странах. Он является автором 16 книг и 1 методического пособия.
Поздравляем Чингиз мюэллима с 70-летием, желаем ему долгих лет жизни, здоровья, неиссякаемой энергии и новых творческих успехов!