Coğrafiya İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb 2024-12-12 12:12:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü qeyd edilib.
Ilk öncə tədbir iştirakçıları Ulu Öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
İnstitutun baş direktoru professor Zakir Eminov bildirib ki, ömrünü Azərbaycan xalqının dirçəlişi, tərəqqisi, müstəqil dövlətçilik və milli birliyi uğrunda mübarizəyə həsr edən ümummilli lider Heydər Əliyev xalqımızın tarixi şəxsiyyəti kimi daim yaddaşlarda yaşayacaq. Onun Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illər Azərbaycanın intibah dövrü kimi yadda qalıb. Ümumiyyətlə onun Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı tarixi xidmətləri fəaliyyətinin bütün mərhələlərini əhatə edir. Bütövlükdə, 1969-cu ildən başlayan böyük inkişaf və rifah yolu Azərbaycanın gələcək tərəqqisinin əsası oldu. Azərbaycanda beynəlxalq normalara söykənən demokratik, hüquqi dövlətin yaranması, milli, mənəvi və əxlaqi dəyərlərin qorunub saxlanması, ilk Milli Konstitusiyamızın qəbul edilməsi, vətəndaş cəmiyyətinin formalaşdırılması məhz Heydər Əliyevin xidmətləridir.
Ümummilli lider yaddaşlarda təkcə iqtisadi yüksəliş, təsərrüfatın bütün sahələrinin inkişafı dövrü kimi deyil, həm də elmin, təhsilin, mədəniyyətin misilsiz tərəqqisi illəri kimi qalıb. 1969-1982-ci illərdə həyatımızın bütün sahələrində köklü islahatlar aparılmış, əsaslı dəyişikliklər baş vermişdir. Bu nəhəng işlər öz miqyasına görə Azərbaycanın quruculuq salnaməsində ən dolğun səhifələri təşkil edir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasət Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu gün də uğurla davam etdirilir
Tədbirdə çıxış edən Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı, şöbə müdiri Habil Haqverdiyev, Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi Namazəli Mustafayev, Kadrlar şöbəsinin müdiri Rəsul İsmayılov və başqaları dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev haqqında fikirlərini və onunla bağlı xatirələrini iclas iştirakçıları ilə bölüşüblər.

В Институте географии почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева 2024-12-12 12:12:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
День памяти общенационального лидера Гейдара Алиева был отмечен в Институте географии им. акад. Г.Алиева МНО АР.
Сначала участники мероприятия почтили память Великого Вождя минутой молчания.
Генеральный директор института, профессор Закир Эминов отметил, что общенационального лидера Гейдара Алиева, посвятившего свою жизнь борьбе за возрождение, прогресс, независимую государственность и национальное единство азербайджанского народа, всегда будут помнить как историческую фигуру азербайджанского народа. Годы, которые он возглавлял Азербайджан, запомнились как период возрождения Азербайджана. В целом его исторические заслуги перед азербайджанским народом и государством охватывают все этапы его деятельности. В целом путь развития и процветания, начавшийся в 1969 году, стал основой будущего прогресса Азербайджана. Создание в Азербайджане демократического, правового государства, основанного на международных нормах, сохранение национальных, духовных и моральных ценностей, принятие первой Национальной Конституции, формирование гражданского общества – это заслуги Гейдара Алиева.
Годы руководства национального лидера помнят не только как период экономического роста и развития всех сфер экономики, но и как годы беспрецедентного прогресса науки, образования и культуры. В 1969-1982 годах были проведены радикальные реформы во всех сферах нашей жизни. Благодаря своим масштабам эти работы составляют наиболее полную страницу истории строительства Азербайджана.
Политику, заложенную общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжает Президент Ильхам Алиев.
Выступившие на мероприятии председатель профсоюза Кямран Рамазанлы, зав. отделом  Абиль Ахвердиев, начальник штаба гражданской обороны Намазали Мустафаев, зав.отдела кадров Расул Исмайлов и другие поделились с участниками встречи своими мыслями и воспоминаниями о гении Гейдара Алиева.