MEK-də “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin yekununa dair tədbir keçirilib 2024-12-04 11:23:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin yekununa dair  “Yaşıl dünya üçün bilginin gücü: kitablardan gələcəyə yol” adlı dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d. Müseyib Yunusov, MEK rəhbərliyi və əməkdaşları iştirak ediblər.
MEK-in direktoru, texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov bildirib ki, dünya kitabxanalarında ekologiya və ətraf mühitin qorunması, dayanıqlı inkişafa dəstək istiqamətində həyata keçirilən yaşıl hərəkata rəhbəri olduğu kitabxana da uğurla qoşulub. Direktor cari ildə ölkə Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamları və AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının icrası çərçivəsində qarşıya qoyulan hədəflərdən irəli gələrək kitabxana tərəfindən həyata keçirilən çoxsaylı tədbirlər, elmi-praktiki konfranslar, virtual və ənənvi sərgilərdən danışıb. Görülən işlərin içərisində Mərkəzi Elmi Kitabxananın tərtibatında işıq üzü görən “Təbiət bir kitabdır” adlı nəşri, “Azərbaycan ekologiyası” biblioqrafik göstəricisini tədqiqatçılar üçün mühüm töhfə kimi dəyərləndirən direktor bu sahədə bir sıra yeni layihələrin planlaşdırıldığını da diqqətə çatdırıb.
Daha sonra c.ü.f.d., dosent Müseyib Yunusov “Yaşıl dünyanı qoruya biləcəyikmi?” adlı geniş məruzə ilə çıxış edib. Alim “Yaşıl dünya”, “Yaşıl iqtisadiyyat”, “Yaşıl enerji”, “Yaşıl zona”, “Yaşıl nəqliyyat”ın aktuallığından, bu sahədə aparılan elmi tədqiqatlardan danışıb. Qarabağın “Yaşıl enerji” resurslarının potensialını da diqqətə çatdıran məruzəçi Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında işğal müddətində yaranmış ekoloji problemlərdən, meşələrinin, dövlət qoruqları və yasaqlıqlarının sistematik məhvindən, zonanın faydalı qazıntılarının açıq üsulla çıxarılması nəticəsində yeni relyef formaları, süxur tullantıları yaranaması ilə təbiətə vurulmuş ziyandan bəhs edib. Alim, həmçinin işğaldan azad olunmuş regionlarda təkcə hidroenerji deyil, eləcə də tükənməyən və bərpa olunan enerji potensialından istifadənin perspektivlərini də qeyd edib.
Tədbirdə MEK-in Kitabxana xidməti üzrə direktor müavini, dosent Şəhla Quliyeva, Rəqəmsallaşdırma, innovasiya və elektron xidmətlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Oruc Quliyev, İnnovativ layihələr və metodiki təminat şöbəsinin rəhbəri Səyyarə Məmmədova, Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi şöbəsinin müdiri Günel Bağırova-Hüseynova çıxış edərək dünyada təbii resursların azalması səbəbindən artan ekoloji təhlükələr və ekoloji davamlılıq sahəsində görülən tədbirlərin kitabxanalara təsirindən danışıblar, ətraf mühitə qarşı həssaslığı istiqamətində MEK-in təbliği vəzifəsini vurğulayıblar, yaşıl kitabxanaya dönüşmək üçün ölkə kitabxanalarının, o cümlədən MEK-in yetərli potensialının olduğunu bildiriblər.
Sonda tədbir iştirakçıları “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində MEK-də ilboyu davam edən eyniadlı sərgiyə baxış keçiriblər.

В ЦНБ состоялось мероприятие по итогам «Года солидарности за зеленый мир» 2024-12-04 11:23:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Центральной научной библиотеке НАНА состоялся круглый стол на тему «Сила знаний для зеленого мира: путь в будущее из книг» по итогам «Года солидарности для зеленого мира»
В мероприятии приняли участие заведующий отделом образования Института географии им. акад. Г.А. Алиева МНО АР, д.ф.г. Мусеиб Юнусов, руководство и сотрудники ЦНБ.
Директор ЦНБ, доктор технических наук Гусейн Гусейнов, сообщил, что возглавляемая им библиотека успешно присоединилась к зеленому движению, которое осуществляется в библиотеках мира в сфере экологии и защиты окружающей среды, поддержки устойчивого развития. Директор рассказал о многочисленных мероприятиях, научно-практических конференциях, виртуальных и традиционных выставках, проведенных библиотекой в текущем году в рамках реализации указов Президента страны Ильхама Алиева и решений, принятых Президиумом НАНА. Среди проделанных работ директор, оценивший издание «Природа – это книга» и библиографический указатель «Экология Азербайджана», изданный в Центральной научной библиотеке, как важный вклад для исследователей, также отметил, что реализуется ряд новых проектов, планируемых в этой области.
Далее доцент, д.ф.г. Мусеиб Юнусов выступил с обширным докладом: «Сможем ли мы защитить зеленый мир?» Ученый рассказал об актуальности «Зеленого мира», «Зеленой экономики», «Зеленой энергетики», «Зеленой зоны», «Зеленого транспорта» и научных исследований, проводимых в этой области. Подчеркнув потенциал ресурсов «зеленой энергетики» Карабаха, спикер указал на экологические проблемы, возникшие в ходе оккупации Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов, систематического уничтожения лесов, государственных заповедников и заказников, ущерба, нанесенного природе созданием новых форм рельефа и отходов горных пород в результате открытой добычи полезных ископаемых в указанной зоне. Ученый также отметил перспективность использования не только гидроэнергетики, но и неисчерпаемого и возобновляемого энергетического потенциала в освобожденных регионах.
Выступив на мероприятии заместитель директора ЦНБ по библиотечному обслуживанию, доцент Шахла Гулиева, заместитель директора по цифровизации, инновациям и электронным услугам, доктор философии по истории Орудж Гулиев, заведующая отделом инновационных проектов и методического обеспечения Сайяра Мамедова, зав. отделом Азербайджанской государственности и Гейдара Алиева Гюнель Багирова - Гусейнова рассказали о возрастающих экологических угрозах в связи с сокращением природных ресурсов в мире и влиянии мер, принимаемых в области экологической устойчивости, на библиотеки. Они подчеркнули достаточный потенциал библиотек страны, в том числе ЦНБ, чтобы трансформироваться в зеленую библиотеку, а также пропагандировать чуткость к окружающей среде.
В завершение участники мероприятия осмотрели одноименную выставку, продолжающуюся на протяжении года в ЦНБ в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира».