Coğrafiyaçı alimin Qarabağın dünəni və bugünü haqqında müsahibəsi dərc edilib 2024-11-06 12:30:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
6 noyabr Müharibə və hərbi münaqişələr zamanı ətraf mühitin istismarının qarşısını alma günü münasibətilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirnuh İsmayılovun Azərbaycan qəzetində bir səhifəlik müsahibəsi dərc edilib.
“Yandırılmış torpaqdan yaşıl məkan”a başlığı altında çıxan yazıda  landşaftşünas alim 30 illik işğal dövründə erməni vandallarının Qarabağda törətdikləri terrordan, Azərbaycan ərazisində 100 hektarlarla bitki və torpaq örtüyünün yandırılması və ya dağıdılması, zəhərli suların çaylarımıza axıdılması, təbii sərvətlərimizin talanması yolu ilə ölkəmizə dəyən ziyanlardan  söhbət açıb.
Qarabağda gedən yenidənqurma, bərpa işlərindən danışan coğrafiyaçı alim Azərbaycan dövlətinin bu ərazilərin təbiətinin dirçəldilməsi üçün əhəmiyyətli işlərin həyata keçirdiyini, qurudulan bulaqlarımızın, çaylarımızın yenidən axdığını, qırılan meşələrimizin yenidən pöhrələndiyini, dağıdılan binalarımızın  yenidən ucaldığını diqqətə çatdırıb.

Опубликовано интервью географа о прошлом и настоящем Карабаха 2024-11-06 12:30:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
6 ноября в газете «Азербайджан» опубликовано интервью заведующего отделом Института географии имени академика Г.Алиева МНО АР, доктора философии по географии, доцента Мирнуха Исмайлова по случаю Дня предотвращения эксплуатации окружающей среды во время войны и военных конфликтов.
В статье, опубликованной под названием «От выжженной земли до зелени», ландшафтовед рассказал о терроре, учиненном армянскими вандалами в Карабахе в период 30-летней оккупации, сожжении или уничтожении 100 гектаров растительного и почвенного покрова в Карабахе на территории Азербайджана, сброс токсичных вод в наши реки и ущерб, нанесенный нашей стране в результате разграбления наших природных ресурсов.
Говоря о работах по реконструкции и восстановлению в Карабахе, географ-ученый отметил, что Азербайджанское государство провело важные работы по возрождению природы этих территорий, что наши высохшие родники и реки снова текут, наши сломанные леса снова процветают, и наши разрушенные здания вновь возводятся.