Elmi seminar M.Ə.Rəsulzadənin həyat və yaradıcılığına həsr edilib 2024-10-25 17:32:00 / ELMİ İCLASLAR
Baş direktor professor Zakir Eminovun sədrliyi ilə keçirilən AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun elmi seminarı Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (1918-1920) banilərindən və Azərbaycan siyasi mühacirətinin liderlərindən olan böyük dövlət və ictimai xadim, siyasətçi və publisist Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin anadan olmasının 140 illiyinə həsr edilib.
Şöbə müdiri a.ü.f.d., dosent Ənvər Əliyev uyğun mövzuda təqdimatla çıxış edib.
M.Ə.Rəsulzadənin həyat və yaradıcılığının tədqiqi ilə məşğul olan natiq  bildirib ki, o eyni zamanda, Azərbaycan mətbuatı tarixində siyasi publisistikanın ən görkəmli nümayəndələrindən biridir. Onun 1903-20-ci illərdə təkcə Azərbaycanın dövri mətbuatında 1200-dən artıq müxtəlif janrlarda yazıları dərc olunub.
Rəsulzadənin ömrünün sonunadək Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpası uğrunda istiqlal mübarizəsini davam etdirdiyini diqqətə çatdıran Ə.Əliyev deyib ki,  “Cənubi Qafqaz Seyminin dağılmasından sonra üç müstəqil dövlət yaranmayacağı təqdirdə regionun İran, Türkiyə və Rusiya arasında bölünməsi barədə konkret şərt qoyulmuşdu. Batum konfransında tərəflər dil tapa bilməsəydi, öz aralarında Azərbaycanın bir hissəsi İrana, bir hissəsi Rusiyaya, digər hissəsi isə Türkiyəyə veriləcəkdi. Gürcüstan Türkiyə və Rusiya arasında bölünəcək, Ermənistan isə Türkiyəyə veriləcəkdi.
...Azərbaycan tərəfi də məcburiyyət üzündən, müstəqil dövlət olmaq üçün tarixi torpaqlarını Ermənistana verdi. Bir mənafeyi qurban verib başlıca mənafeyi - Azərbaycanın müstəqilliyini elan etmək, onun taleyini həll etmək üçün bu addımı atmağa məcbur oldu”.
Məruzəçi nitqini bu sözlərlə sona çatdırıb: “Bu məqamda tarixin ən amansız məqamlarından biri - 1918-ci il mayın 29-da oldu! Doqquz min kv. kilometr sahədə - Azərbaycan torpağları hesabına gələcəyin ən fitnəkar dövləti olan Ermənistan dövləti yarandı!”.

В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики под председательством генерального директора, профессора Закира Эминова, состоялся научный семинар, посвященный 140-летию великого государственного и общественного деятеля, политика и публициста Мухаммед Амина Расулзаде, одного из основателей Азербайджанской Демократической Республики (1918-1920 гг.) и лидера политической эмиграции Азербайджана.
Заведующий отделом, доцент Анвар Алиев выступил с докладом на соответствующую тему.
Докладчик, занимающийся исследованием жизни и творчества М.А.Расулзаде, сообщил, что он также является одним из самых ярких представителей политической журналистики в истории азербайджанской прессы. В 1903-20 годах только в периодической печати Азербайджана было опубликовано более 1200 его статей в различных жанрах.
Отметив, что Расулзаде до конца своей жизни продолжал борьбу за восстановление независимости Азербайджана. А.Алиев заявил, что "если после распада Южно-Кавказского Сейма не будут образованы три независимых государства, было поставлено конкретное условие для разделения региона между Ираном, Турцией и Россией. Если бы стороны не смогли найти общий язык на конференции в Батуми, часть Азербайджана была бы отдана Ирану, часть России и еще часть Турции. Грузия будет разделена между Турцией и Россией, а Армения будет передана Турции.
...Азербайджанская сторона также в силу принуждения отдала Армении свои исторические земли, чтобы стать независимым государством. Он был вынужден пойти на этот шаг, чтобы пожертвовать одним интересом и провозгласить независимость Азербайджана, решить его судьбу».
Спикер закончил свою речь такими словами: «В этот момент 29 мая 1918 года случился один из самых жестоких моментов в истории!» За счет азербайджанских земель площадью в 9 тысяч кв. км. было создано самое крамольное государство будущего – государство Армения!».