Coğrafiyaçı alimlər şagirdlərə iqlim dəyişmələri barədə bilgilər veriblər 2024-11-04 12:20:00 / TƏDBİRLƏR
Nəsimi rayonu 8 saylı məktəbin  Azərbaycan və rus bölməsinin Kiçik Akademiya üzvləri – VIII-X sinif şagirdləri  AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda olublar.
Tədbir  bu günlərdə Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına - COP29-a həsr olunub.
Görüşün təşəbbüskarı, Təhsildə inkişaf və innovasiyalar üzrə III qrant müsabiqəsinin qalibi, eləcə də coğrafiya üzrə Beynəlxalq Müsabiqədən ölkəmizə 5  medal qazandıran coğrafiya müəllimi Yaşar Seyidəliyev səfərin məqsədini açıqlayaraq şagirdlərinin uğurları haqqında qısaca məlumat verib.
İqlim və aqroiqlimşünaslıq şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Həsən Nəbiyev dünyada və Azərbaycanda iqlimlə bağlı dəyişikliklər və anomaliyalar,  iqlim çirklənməsi, quraqlıq və səhralaşma problemləri, müasir texnologiyaların iqlimin tədqiqində rolu, meteoroloji silahlar, sinoptik proqnozların verilməsi və s. haqqında məktəblilərə geniş məlumat verib.
Xəzər dənizi haqqında çıxış edən  “Xəzər dənizinin sahillərinin və dibinin  geomorfologiyası” şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev Xəzərdə baş verən səviyyə tərəddüdlərinin səbəbləri və proqnozları barədə maraqlı məlumatlar verib. Alim səviyyə dəyişkənliyinə təsir edən qlobal iqlim dəyişmələri və antropogen təsirlərlə yanaşı, Xəzərdə baş verən seysmik və tektonik proseslər, Xəzər dənizinin özünəməxsus xüsusiyyətindən danışıb, 2050-ci ilədək  səviyyənin enməsinin davam edəcəyini, sonrakı 200 ildə Xəzərin səviyyəsinin qalxacağını diqqətə çatdırıb.
GİS mütəxəssisi Nazim Gəraylı “Müasir coğrafiyanın trendləri və həllər”            mövzusunda  təqdimatla çıxış edib. Elmi işçi cografiyanin inkisafi, suni intelektin cografiyada tetbiqi, rolu, əhəmiyyəti və faydaları, sinoptik proqnozların hazırlanmasında onlardan istifadə faydaları haqqında şagirdlərə geniş məlumat verib. O bildirib ki, süni intellekt havanın keyfiyyətinin xəritəsinin yaradılmasında əsas rol oynayır, şəhər planlaşdırılmasının təkmilləşdirilməsinə, eləcə də nəqliyyat sistemlərinin və tullantıların emalı proseslərinin idarə olunmasına yardım edir.
Tədbirin sonunda Y. Seyidəliyev   və məktəbin dərs hissə müdiri Safura İbrahimli şagirdlərə həmişə dəstək verməyə hazır olduqlarına görə İnstitut alimlərinə, rəhbərliyinə, eləcə də əməkdaşlarına dərin təşəkkürlərini bildiriblər, belə görüşlərin şagirdlərdə coğrafiya elminə marağın artmasında, onların gələcək peşə yönümünün formalaşmasında  böyük əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıblar.

Географы рассказали студентам об изменениях климата 2024-11-04 12:20:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
Члены Малой академии азербайджанского и русского отделения школы № 8 Насиминского района – учащиеся VIII-X классов посетили Институт географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Мероприятие посвящено 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата - COP29, которая пройдет в эти дни в Азербайджане.
Яшар Сеидалиев, инициатор встречи, победитель III грантового конкурса развития и инноваций в образовании, а также учитель географии, завоевавший для нашей страны 5 медалей на Международном конкурсе по географии, разъяснил цель визита и дал краткие сведения об успехах его учеников.
Гасан Набиев, ведущий научный сотрудник отдела климата и агроклиматологии, кандидат географических наук, доцент Гасан Набиев, дал обширную информацию школьникам об изменении климата и аномалиях в мире и в Азербайджане, проблемах загрязнения климата, засухе и опустынивании, роли современных технологий в исследовании климата, метеорологическом оружии, предоставлении синоптических прогнозов и др.
Говоря о Каспийском море, заведующий отделом «Геоморфологии берегов и дна Каспийского моря», доктор географических наук, профессор Амир Алиев дал интересную информацию о причинах и прогнозах колебаний уровня Каспийского моря. Ученый рассказал об уникальных характеристиках Каспийского моря, сейсмических и тектонических процессах, происходящих на Каспии, а также глобальных изменениях климата и антропогенном воздействии, влияющем на изменчивость уровня, и отметил, что уровень Каспийского моря продолжит снижаться до 2050 года и повысится в ближайшие 200 лет.
Специалист по ГИС Назим Гарайли выступил с докладом на тему «Тенденции и решения современной географии». Научный работник дал студентам обширную информацию о развитии географии, применении, роли, значении и преимуществах искусственного интеллекта в географии, а также о пользе их использования при составлении синоптических прогнозов. Он сказал, что искусственный интеллект играет ключевую роль в картировании качества воздуха, помогая улучшить городское планирование, а также управлять транспортными системами и процессами переработки отходов.
В завершение мероприятия Ю.Сеидалиев и преподаватель школы Сафура Ибрагимли выразили глубокую благодарность учёным, руководству и сотрудникам института за то, что они всегда готовы поддержать студентов.