Coğrafiya İnstitutu ilə Dağıstanın Tədqiqat Mərkəzi arasında müqavilə imzalanıb 2024-10-16 14:10:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu (Cİ) ilə Rusiya Elmlər Akademiyasının Dağıstan Federal Tədqiqat Mərkəzi (REA DFTM) arasında  elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
Tədbir Rusiya Federasiyasından gəlmiş qonaqlar - REA DFTM,  A.O.Kovalevsk adına Cənub Dənizlərin Biologiyası İnstitutu  və akademik M.D.Millionşikov adına Qroznı Dövlət Neft Texniki Universitetinin alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə keçirilib.
Coğrafiya İnstitutu ilə Dağıstan Federal Tədqiqat Mərkəzi arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən iqlim dəyişikliyi və artan antropogen təzyiq şəraitində Xəzər dənizi hövzəsinin kiçik və orta çay hövzələrinin landşaftlarının geoekoloji vəziyyətinin dinamikasının öyrənilməsi sahəsində birgə elmi tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulub. Razılaşmaya görə  yeni proqramların həyata keçirilməsində qarşılıqlı yardım,  məlumat və nəşrlərin mübadiləsi,  konfrans və seminarların təşkili, tədris prosesinin elmi-tədqiqatla əlaqələndirilməsi, tərəflərin müvafiq resurslarından istifadə etməklə elm, texnologiya və təhsil sahəsində yeni biliklərin birgə əldə edilməsi və innovativ məhsul və xidmətlərin yaradılması həyata keçiriləcək.
Tərəflər birgə olaraq İqlim dəyişikliyi və artan antropogen yük şəraitində Şimal-Şərqi Qafqazın, Azərbaycanın və İranın dağ çayları hövzələrinin geoekoloji vəziyyətinin dinamikasının öyrənilməsi ilə bağlı Quba rayonunun Qaraçay hövzəsi boyu ekspedisiyada iştirak edəcəklər.
Müəssisələr arasında əməkdaşlığa dair danışıqlar, icra və prosesə dair hesabatların verilməsi koordinatorlar – Cİ-nin icraçı  direktoru c.ü.f.d., dos. Zaur İmrani  və REA DFTM-nin rəhbəri Surxay Mamayev tərəfindən həyata keçiriləcək.

Подписано соглашение между Институтом географии и Научным центром Дагестана 2024-10-16 14:10:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Между Институтом географии им. акад. Г.А. Алиева МНО АР и Дагестанским федеральным исследовательским центром Российской академии наук подписано соглашение о сотрудничестве в области науки и образования.
Мероприятие проводилось при участии гостей из РАН РФ, ученых и специалистов Института биологии южных морей им. А.О. Ковалевского и Грозненского государственного нефтяного технического университета им. акад. М.Д. Миллионщикова.
Согласно соглашению, подписанному между Институтом географии и Федеральным исследовательским центром Дагестана, планируется провести совместные научные исследования в области изучения динамики геоэкологического состояния ландшафтов бассейнов малых и средних рек Каспия, морского бассейна в условиях изменения климата и усиления антропогенной нагрузки. Согласно договору, взаимная помощь в реализации новых программ, обмен информацией и публикациями, организация конференций и семинаров, координация образовательного процесса с научными исследованиями, совместное приобретение новых знаний в области науки, техники и образования и создание инновационных продуктов и услуг будет осуществляться с использованием соответствующих ресурсов сторон.
Стороны совместно примут участие в экспедиции по бассейну Карачая Губинского района с целью изучения динамики геоэкологической ситуации в бассейнах горных рек Северо-Восточного Кавказа, Азербайджана и Ирана в условиях изменения климата и повышенной антропогенной нагрузки.