“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş Beynəlxalq konfransda Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları iştirak edib 2024-10-14 14:18:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 beynəlxalq tədbirinə böyük səylə ev sahibliyinə hazırlaşan Azərbaycan bu istiqamətdə ölkənin elm və təhsil ictimaiyyəti qarşısında da təxirəsalınmaz vəzifələr qoyub. Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) Quba filialının ev sahibliyi ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş "Regionlarda ali təhsil: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda IV beynəlxalq elmi konfrans 11-12 oktyabr tarixlərində keçirilib. Təşkilatçı qismində çıxış edən Coğrafiya İnstitutunun mütəxəssis-alim heyəti də konfransda iştirak edib.
Konfransda Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru professor Cəfər Cəfərov, Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminov, Bişkek Musiqi Pedaqoji İnstitutunun rektoru professor Ulanbek Mambetakunov, Quba rayonunun Millət vəkili professor Əlibala Məhərrəmzadə və digər qonaqlar plenar iclasda çıxışlar edib. Sonda xatirə şəkli çəkilib və konfrans 3 sesiyada fəaliyyətini davam edib.

Сотрудники Института географии в международной конференции, посвященной «Году солидарности за зеленый мир» Окт 14, 2024 | 02:10 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Азербайджан, который готовится принять 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата - COP29, поставил перед научным и образовательным сообществом страны актуальные задачи в этом направлении. В связи с этим 11-12 октября в Губинском филиале Азербайджанского государственного педагогического университета (АДПУ) прошла IV международная научная конференция «Высшее образование в регионах: реалии и перспективы», посвящённая «Году солидарности за зелёный мир». В конференции также приняли участие ученые-эксперты Института географии, выступившие в качестве организатора.
На пленарном заседании конференции выступили ректор Азербайджанского государственного педагогического университета профессор Джафар Джафаров, генеральный директор Института географии профессор Закир Эминов, ректор Бишкекского музыкально-педагогического института профессор Уланбек Мамбетакунов, депутат Губинского района, профессор Алибала Магеррамзаде и другие гости. В завершение было сделано памятное фото, и конференция продолжила свою работу в 3-х сессиях.