AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru professor Zakir Eminovun sədrliyi ilə  Elmi Şuranın iclası olub.
Təhsil şöbəsinin müdiri Müseyib Yunusov  bu il doktorantura və dissertanturaya keçirilmiş qəbul haqqında məlumatla çıxış edib. Aparılan müzakirələrdən sonra  yeni qəbul olunmuş doktorant və dissertantların elmi rəhbərləri və onların elmi işlərinin mövzusu təsdiq edilib.
Sonra c.e.d. Starə Tarixazərin  “Azərbaycanın fiziki coğrafiyası” (rus dilində) və c.ü.f.d. Gülnar Hacıyevanın  “Aqrolandşaftların ekocoğrafi xüsusiyyətlərinin tədqiqi (Mazımçay-Türyançay arası)” monoqrafiyalarının çapa təqdim edilməsi müzakirə olunub və müsbət qərar qəbul edilib.
İnstitutun icraçı direktoru c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani sentyabr ayında xarici ölkələrdə ezamiyyətdə olarkən  gördüyü işlər  barədə, eləcə də İnstitutun oktyabrın sonunda keçirəcəyi coğrafiyanın müasir problemlərinə həsr edilmiş elmi-praktiki konfransa məqalə təqdimatının vəziyyəti  haqqında məlumat verib.
İnstitut rəhbəri Z.Eminov İnstitutun hazırladığı “Coğrafiyanın müasir problemləri” kitabının çapa hazırlığının vəziyyəti haqqında danışıb, onun hazırlanmasına məsul olan şöbə müdiri professor Rza Mahmudovun əməyini yüksək qiymətləndirib. Şura üzvləri tərəfindən monoqrafiyanın rus və ingilis dilinə tərcümə edilməsi tövsiyə edilib.

Темы диссертаций утверждены на заседании ученого совета Янв 01, 2012 | 12:01 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялось заседание Ученого совета под председательством директора Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, профессора Закира Эминова.
Руководитель управления образования Мусейиб Юнусов рассказал о приеме в докторантуру и диссертантуру в этом году. По итогам обсуждений были утверждены научные руководители вновь принятых докторантов и диссертантов, а также темы их научных работ.
Затем обсуждалась публикация «Физическая география Азербайджана» д.г.н. Стары Тарихазар (на русском языке) и монографии Гюльнар Гаджиевой «Изучение эколого-географических особенностей агроландшафтов (между Мазымчаем и Турьянчаем)» и было принято положительное решение.
Исполнительный директор института, д.ф.г, доцент Заур Имрани проинформировал о работе, проделанной им во время зарубежной командировки в сентябре, а также о состоянии статьи, посвященной современным проблемам географии для научно-практической конференции, которую институт проведет в конце октября.
Руководитель института З. Эминов рассказал о состоянии подготовки к изданию книги «Современные проблемы географии», подготовленной институтом, и высоко оценил работу заведующего кафедрой, профессора Рзы Махмудова, который отвечал за его подготовку. Члены Совета рекомендовали перевести монографию на русский и английский языки.