Rəyasət Heyətinin iclasında prof.Əmir Əliyev məruzə edib 2024-09-19 16:52:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Xəzər dənizinin səviyyəsi son 100 ildə 3 dəfə kəskin dəyişərək, dənizin orta illik səviyyəsi 1930-1977-ci illərdə 3,2 metr enib, 1978-1995-ci illərdə isə 2,5 metrə qədər yüksəlib. Bu proses nəticəsində respublikanın təqribən  850 km uzunluqlu sahil xətti zonasında 50 min hektara qədər torpaq sahəsi subasmaya məruz qalıb.
Bu sözləri AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında AR ETN-nin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev “Müasir dövrdə Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələri: səbəblər və nəticələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərkən deyib.
Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1996-2023-cü illərdə 2 metr endiyini deyən alim bu prosesin hazırda davam etdiyini, həmin müddətdə respublikamızın dənizsahili zonasında dəniz suları altından 38 min ha torpaq sahəsinin çıxdığını vurğulayıb.
“Xəzərətrafı 5 ölkə içərisində dənizin səviyyəsinin qalxıb-enməsindən ən çox ziyan çəkən dövlət Azərbaycan Respublikasıdır. Hazırda Xəzərsahili ərazidə əhalimizin yarıdan çoxu, sənaye potensialının isə 80 faizə qədəri yerləşir. Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1978-1995-ci illərdə kəskin qalxması sahil zonasında yerləşən sənaye və kənd təsərrüfatı infrastrukturlarına xeyli ziyan vurmuşdur”, - deyə professor Əmir Əliyev diqqətə çatdırıb.
Alim, həmçinin qeyd edib ki, Xəzər dənizinin səviyyəsi hazırkı durumundan (- 28,5 mBS) 1.5 metr aşağı düşərsə, Xəzərin Nabran-Şabran sahil ərazisində, Abşeron yarımadası ərazisində, Cənub-Qərb ərazisində və Bakı buxtasında bir sıra geri çəkilmələr və digər mühüm ekoloji problemlər baş verə bilər.
Professor Əmir Əliyev çıxışında Xəzərin ekoloji problemləri ilə bağlı öz təkliflərini də səsləndirib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, Rəyasət Heyəti tərəfindən bir sıra mühüm qərarlar qəbul olunub.

На заседании Президиума НАНА заведующий отделом Института географии имени академика Г.Алиева, доктор географических наук, профессор Амир Алиев, выступая с докладом на тему «Изменения уровня Каспийского моря в современное время» : причины и последствия», сказал : «Уровень Каспийского моря за последние 100 лет резко менялся 3 раза, среднегодовой уровень моря упал на 3,2 метра в 1930-1977 годах и поднялся до 2,5 метра в 1978-1995 годах. В результате этого процесса затоплению подверглось до 50 тысяч гектаров земли в прибрежной зоне республики протяженностью около 850 километров».
Заявив, что уровень Каспийского моря упал на 2 метра в 1996-2023 годах, учёный подчеркнул, что этот процесс продолжается и в настоящее время, и за этот период из-под морской воды вышло 38 тысяч гектаров земли в прибрежной зоне нашей республики.
«Среди пяти прибрежных государств Каспийского моря Азербайджанская Республика является государством, которое больше всего страдает от подъема и падения уровня моря. В настоящее время более половины нашего населения и до 80 процентов промышленного потенциала расположены в прибрежной зоне Каспия. Резкий подъем уровня Каспийского моря в 1978-1995 годах нанес значительный ущерб промышленной и сельскохозяйственной инфраструктуре, расположенной в прибрежной зоне", - сказал профессор Амир Алиев.
Ученый также отметил, что если уровень Каспийского моря упадет еще на 1,5 метра (- 28,5 мБС), то в Набрань-Шабранской прибрежной зоне Каспийского моря произойдет ряд отступлений и других важных экологических проблем. Проблемы могут возникнуть на Апшеронском полуострове, в Юго-Западном районе и Бакинской бухте.
В своем выступлении профессор Амир Алиев также озвучил свои предложения относительно экологических проблем Каспийского моря.
По итогам заслушивания доклада состоялось широкое обсуждение данной темы на заседании Президиума; был принят ряд важных решений.