Cİ əməkdaşı ADA Universitetində təlimlərdə iştirak edib 2024-09-04 15:49:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya  İnstitutunun əməkdaşı Emil Cəbrayılov ADA Universitetində keçirilən təlimlərdə iştirak edib.
Təlimlər ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun BMT-nin İnkişaf Proqramı (UNDP) ilə əməkdaşlığı çərçivəsində Yaşıl İqlim Fondu (GCF) tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanda uyğunlaşmanın planlaşdırılması və həyata keçirilməsi üçün Milli Adaptasiya Planının (MFP) dəstəklənməsi” layihəsi üzrə həyata keçirilib.
Layihənin əsas istiqamətlərindən biri təlimlər vasitəsilə  kənd təsərrüfatı və su sektorlarında iqlimə davamlılıq və uyğunlaşma potensialını artırmaqdır. Bu məqsədlə 200-ə yaxın dövlət qulluqçusu, QHT nümayəndəsi, 40-a yaxın təşkilatın tədqiqatçısı müxtəlif mövzularda təlimlərə cəlb olunub.
Təlimin proqramı “Azərbaycanda iqlim dəyişikliklərinin təsirləri və əsas problemlər, “İqlimə dayanıqlılıq üçün su ehtiyatlarının idarə edilməsi”, “İnklüziv iqlimə uyğunlaşma təşəbbüsləri strategiyaları, “İqlim maliyyəsi” kimi mövzuları əhatə edib.

Сотрудник ИГ участвовал в тренингах в Университете ADA 2024-09-04 15:49:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Эмиль Джабраилов, сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, принял участие в тренингах, проводимых в Университете ADA.
Тренинги были проведены в рамках проекта «Поддержка Национального (NAP)  планирования по адаптации в Азербайджане», финансируемого Зеленым климатическим фондом (GCF) в рамках сотрудничества Института развития и дипломатии Университета ADA с Программа развития ООН.
Одним из основных направлений проекта является повышение потенциала климатической устойчивости и адаптации в сельском и водном секторах посредством обучения. С этой целью около 200 госслужащих, представителей НПО, исследователей около 40 организаций были привлечены к тренингам по различным темам.
Программа тренинга охватывала такие темы, как «Последствия изменения климата и основные проблемы в Азербайджане», «Управление водными ресурсами для устойчивости к изменению климата», «Стратегии инклюзивных инициатив по адаптации к климату», «Климатическое финансирование».