Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı gənclərə vikipediya üzrə təlim keçib 2024-09-03 14:07:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi  akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Beynəlxalq və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı, azərbaycandilli vikipediyanın patrulu Aida Aslanova gənc vikipediyaçıların Şəki şəhərində “Gənclər ilə vikipediyanı öyrənək, öyrədək və paylaşaq” adlı yay düşərgəsində təlimçi və təşkilatçı kimi iştirak edib.
AR Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi və “Azərbaycan vikimediaçıları” istifadəçi qrupunun təşəbbüsü ilə Şəki Olimpiya İdman Kompleksində keçirilən tədbirin məqsədi Azərbaycanda Vikimedia hərəkatının gücləndirilməsi, fəal istifadəçilər arasında sıx əlaqələrin və əməkdaşlığın qurulması, yeni gənclərin cəlb edilməsi, istifadəçilərin bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi olub.
Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı iştirakçıları Vikipediyanın tarixi, platformanın əsas prinsip və qaydaları ilə tanış edib, onlara açıq mənbəli məlumatın idarə olunması və Vikipediya platformasında effektiv redaktə metodlarını öyrədib, məqalə yaratma, redaktə etmə və mənbələrdən düzgün istifadə üzrə praktiki biliklər təqdim edib.
Aida Aslanovanın dəvətilə düşərgədə Özbəkistan Respublikasından olan özbəkdilli vikipediyanın inzibatçıları, türkdilli dövlətlərin istifadəçi qrupunun sədri və üzvləri iştirak ediblər. Mütəxəssislər tərəfindən düşərgədə 2025-ci ildə Azərbaycanda keçiriləcək Türkdilli dövlətlərin zirvəgörüşü ilə bağlı məlumatlar və TURKİC-Vikimedia təlimi həyata keçirilib.
4 gün müddətində vikipediyada 200 məqalə, Vikimənbədə isə 207 məqalə yerləşdirilib və  Vikianbara (Commonsa) 50-dək Şəki abidələrinin foto şəkilləri yüklənib.

Сотрудница Института географии обучала молодежь работе с Википедией 2024-09-03 14:07:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Аида Асланова, сотрудница отдела международных и общественных связей Института географии имени акад. Г. Алиева МНО АР, патруль азербайджаноязычной Википедии, участвовала летом в качестве тренера и организатора в лагере молодых википедистов в городе Шеки под названием «Давайте учиться, учить и делиться Википедией с молодежью».
При поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики и инициативе группы пользователей «Азербайджанская Викимедиа» целью мероприятия, проведенного в Шекинском олимпийском спортивном комплексе, было усиление движения Викимедиа в Азербайджане, установление тесных отношений и сотрудничества между активными пользователями, привлечение новых молодых кадров и улучшение навыков пользователей.
По приглашению Аиды Аслановой в лагере приняли участие администраторы узбекоязычной Википедии из Республики Узбекистан, председатель и члены группы пользователей тюркоязычных стран. Эксперты предоставили информацию о саммите тюркоязычных стран, который пройдет в Азербайджане в 2025 году, и тренинге TURKIC-Wikimedia.
В течение 4 дней было размещено 200 статей в Википедии и 207 статей в Wikisource, а на Wikianbar (Commons) загружено до 50 фотографий шекинских памятников.