Elmi işçinin Almaniya Respublikasında təcrübə müddəti başa çatib 2024-08-19 14:29:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin  H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə Almaniyanın Yustus Libix Universiteti Coğrafiya departamenti arasında imzalanmış elmi əməkdaşlığa dair memoranduma əsasən Almaniya Federativ Respublikasına ezam edilmiş Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin kiçik elmi işçisi Bəyimxanım Hüseynovanın təcrübə mübadiləsinin müddəti başa çatıb.
Mübadilə proqramı çərçivəsində 3 ay müddətinə Universitetdə təcrübə keçən B.Hüseynova proqram çərçivəsində Giessen Coğrafiya Cəmiyyətinin mühazirələrində, eləcə də departamentin “Global cənubun iqlim dəyişiklikliyi və inkişafı”, “Resurs iqtisadiyyatı və Davamlı idarə”, “İqlim, iqlim dəyişikliyinin təsiri” və digər mövzular üzrə seminarlarda  iştirak edib, mühazirələr dinləyib, tədqiqat işləri aparıb.
Kiçik elmi işçi Almaniyanın bir çox regionlarına (“Grube Fortuna”, “Lahn-Mamor-Museum”, “Autumn labyrinth”, “Colonge-Bonn Region” və s.) ekskurs edərək tədqiqat işi üçün lazımlı məlumatlar toplayıb.
Mübadilə proqramının sonunda Cİ əməkdaşına Coğrafiya Departamentinin rəhbəri professor Andreas Dittmann tərəfindən diplom təqdim edilib. B.Hüseynovaya eyni zamanda “Geoparkların idarəsinin coğrafiyası” konfransında iştirak və məruzə ilə çıxış etdiyinə görə sertifikat verilib.

Завершилась стажировка сотрудницы ИГ в Германии Авг 19, 2024 | 02:08 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Согласно меморандуму о научном сотрудничестве, подписанному между Институтом географии Алиева МНО АР и кафедрой географии Университета Юстуса Либикса Германии, обмен опытом младшего научного сотрудника кафедры демографии и географии населения Беймханым Гусейновой в Федеративной Республике Германия завершилась.
В рамках программы обмена Б.Гусейнова, проходившая стажировку в университете в течение 3 месяцев, приняла участие в лекциях Гиссенского географического общества, а также кафедры «Изменение климата и развитие Глобального Юга», «Ресурсная экономика и устойчивое управление», «Климат, последствия изменения климата». Б.Гусейнова посещала семинары, слушала лекции, проводила исследования.
Младший научный сотрудник совершила экскурсию по многим регионам Германии (Grube Fortuna”, “Lahn-Mamor-Museum”, “Autumn labyrinth”, “Colonge-Bonn Region” и др.) и собрал необходимую информацию для исследовательской работы.
По завершении программы обмена заведующий кафедрой географии профессор Андреас Диттманн вручил Б.Гусейновой диплом. Вместе с тем,  научный сотрудник ИГ была награждена сертификатом за участие и выступление на конференции «География управления геопарками».