Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları dövlət əhəmiyyətli seminarda iştirak ediblər 2024-06-25 16:30:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
QSC (Bakı Limanı), ADA Universiteti və IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin birgə təşkil etdikləri “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” 1-ci Xəzər Mavi Üfüqlər Seminarında AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, c.e.d. Səid Səfərov və böyük elmi işçisi,  CASPISNET-in koordinatoru, c.e.ü.f.d. Elnur Səfərov iştirak ediblər.
Yüksək səviyyəli dövlət rəsmiləri, diplomatik qurumların rəhbərləri, özəl sektor rəhbərləri, beynəlxalq və mülki təşkilatların nümayəndələrinin iştirak etdikləri tədbir  Xəzər dənizi regionunda ekoloji problemlərin həlli üçün qlobal miqyasda maraqlı tərəfləri bir araya gətirmək məqsədini daşıyıb. ADA Universitetində keçirilən bu ilk seminar 2024-cü ilin noyabrında baş tutacaq COP29-un Azərbaycanda keçirilməsindən əvvəl müzakirələrin başlanğıcından xəbər verir və onun əhəmiyyətini, beynəlxalq iqlim məqsədlərinə uyğunluğunu təsdiqləyir.
Tədbirin təşkilində yaxından iştirak etmiş Elnur Səfərov seminarda “Navigating Climate Change: Caspian Sea Level Variability and Coastal Ecosystem Resilience” (“İqlim dəyişikliklərinin naviqasiyası: Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişkənliyi və sahil ekosisteminin dayanıqlılığı”) movzusunda  məruzə ilə çıxış edib.

Сотрудники Института географии приняли участие в семинаре государственного значения 2024-06-25 16:30:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Руководитель отдела Института географии им. акад. Г.Алиева, д.г.н. Саид Сафаров и ст. научный сотрудник, координатор CASPISNET, д.ф.г. Эльнур Сафаров приняли участие в 1-м семинаре «Caspian Blue Horizons», организованном совместно Бакинским портом, Университетом ADA и Общественным объединением IDEA (Международный диалог по охране окружающей среды).
Мероприятие, в котором приняли участие высокопоставленные государственные чиновники, главы дипломатических учреждений, руководители частного сектора, а также представители международных и гражданских организаций, было направлено на объединение заинтересованных сторон в глобальном масштабе для решения экологических проблем в регионе Каспийского моря. Этот первый семинар, проведенный в Университете ADA, знаменует начало дискуссий перед COP29, которая пройдет в ноябре 2024 года в Азербайджане, и подтверждает его важность и соответствие международным климатическим целям.
Эльнур Сафаров, принимавший активное участие в организации мероприятия, выступил на семинаре с докладом «Навигация по изменению климата: изменчивость уровня Каспийского моря и устойчивость прибрежной экосистемы».