“Xəzər dənizinin səviyyə tərəddüdlərinin tədqiqi” monoqrafiyası dərc edilib 2024-06-25 16:01:00 / YENİ NƏŞRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi c.ü.f.d Elnur Səfərovun “Xəzər dənizinin səviyyə tərəddüdlərinin tədqiqi” adlı monoqrafiyası çap olunub.
Monoqrafiyada kontakt və peyk məlumatlarına əsasən müasir tədqiqat metodlarının tətbiqi ilə Xəzər dənizinin əsas hidrometeoroloji parametrləri, o cümlədən, mövsümi və çoxillik səviyyə dəyişmələrinin əsas xüsusiyyətləri tədqiq edilib. Spektral analiz metodlarından olan Veyvlet çevrilmələrindən istifadə etməklə ilk dəfə olaraq Xəzər dənizinin qeyri-stasionar səviyyə dəyişmələrinin period-amplitud-zaman asılılığı və onun qlobal iqlim indeksinin El Nino fazası ilə mümkün əlaqəsi öyrənilib.
Kitab Xəzər dənizinin səviyyə problemləri, həmçinin peyk altimetriyasi və spektral analız sahəsində çalışan mütəxəssislər üçün nəzərdə tutulub.

Вышла в свет монография «Исследование колебаний уровня Каспийского моря». 2024-06-25 16:01:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Опубликована монография старшего научного сотрудника Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики доктора Эльнура Сафарова «Изучение колебаний уровня Каспийского моря».
В монографии с использованием современных методов исследования на основе контактных и спутниковых данных изучены основные гидрометеорологические параметры Каспийского моря, в том числе основные особенности сезонного и многолетнего изменения уровня. Впервые с помощью вейвлет-преобразований, являющихся методами спектрального анализа, изучена периодо-амплитудно-временная зависимость нестационарных изменений уровня Каспийского моря и ее возможная связь с фазой Эль-Ниньо глобального климатического индекса.
Книга предназначена для специалистов, работающих в области проблем уровня Каспийского моря, а также спутниковой альтиметрии и спектрального анализа.