AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun icraçı direktoru c.ü.f.d, dosent Zaur İmrani Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin milli “Büllur kompas” müsabiqəsinin "Elmi nailiyyət" nominasiyasında qalib çıxaraq “Finalçı  diplomu”na layiq görülüb.
“Büllur kompas” mükafatı 2012-ci ildən başlayaraq hər il müsabiqə əsasında Rusiya Federasiyasının elm, mədəniyyət, təbiət, tarix, mədəni irsin qorunub saxlanılması və təbliği, ekspedisiya və maarifləndirmə sahəsində görkəmli nailiyyətlərin və unikal layihələrin müəlliflərinə verilir. Bu il 14 ölkədən (Rusiya, Hindistan, Fransa, ABŞ, Misir, Belarus, Moldova, Serbiya, Azərbaycan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Nepal və Tacikistan) 600-dən çox iştirakçı “Coğrafi Oskar” uğrunda mübarizə aparıb. Qaliblərin təltifolma mərasimində Rusiya, Böyük Britaniya, Hindistan, Fransa, Azərbaycan, Qazaxıstan, Serbiya və Qırğızıstan nümayəndələri, eləcə də fəxri qonaqlar qismində Rusiyanın və xarici ölkələrin tanınmış elm və incəsənət nümayəndələri, məşhur kosmonavtlar, dövlət və ictimai xadimlər iştirak ediblər.
Z.İmrani bu ilin finalçıları sırasında mayın 30-da  Moskva Beynəlxalq Musiqi Evində keçirilən təntənəli təqdimat mərasimində mükafatlandırılıb. Mükafatı Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin fəxri prezidenti, iqlim üzrə hökumətlərarası ekspertlər qrupunun tərkibində Nobel Sülh Mükafatı laureatı akademik Vladimir Kotlyakov təqdim edib.
Azərbaycanlı alim bu yüksək mükafata “Azərbaycan daxilində geoekoloji kontekstdə risk və fəlakətlərin qiymətləndirilməsinin obyekt yönümlü təhlili” adlı monoqrafiyasına görə layiq görülüb.
Qeyd etmək yerinə düşər ki, Coğrafiya İnstitutunun alimləri artıq ikinci dəfədir ki, bu mötəbər müsabiqənin qalibi olurlar. Akademiyanın müxbir üzvü, mərhum  Elbrus Əlizadə və  elmlər doktoru  Stara Tarixazər “Böyük Qafqazda ekogeomorfoloji təhlükə və risk (Azərbaycan daxilində)”  tədqiqat işinə görə  2016-cı ildə müsabiqənin adı çəkilən nominasiyasında qalib çıxaraq “Finalçı  diplomu” ilə təltif olunmuşdu.

Доцент Заур Имрани, исполнительный директор Института географии имени академика Г.Алиева МНО АР, стал победителем в номинации «Научное достижение» национального конкурса «Хрустальный компас» Российского географического общества и был награжден Дипломом финалиста.
Начиная с 2012 года, премия «Хрустальный компас» вручается ежегодно на основе конкурса авторам выдающихся достижений и уникальных проектов в области науки, культуры, природы, истории, сохранения и популяризации культурного наследия Российской Федерации, экспедиций и образования. В этом году за географического « Оскара» боролись более 600 участников из 14 стран (Россия, Индия, Франция, США, Египет, Белоруссия, Молдова, Сербия, Азербайджан, Кыргызстан, Казахстан, Туркменистан, Непал и Таджикистан). В церемонии награждения приняли участие представители России, Великобритании, Индии, Франции, Азербайджана, Казахстана, Сербии и Киргизии, а также известные представители науки и искусства России и зарубежных стран, известные космонавты, государственные и общественные деятели.
З.Имрани был награжден в числе финалистов этого года на торжественной церемонии вручения, состоявшейся 30 мая в Московском международном Доме музыки. Награду вручил почетный президент Русского географического общества, академик Владимир Котляков, лауреат Нобелевской премии мира как член межправительственной экспертной группы по климату.Азербайджанский учёный удостоен этой высокой награды за свою монографию «Объектно-ориентированный анализ рисков и оценка стихийных бедствий в геоэкологическом контексте на территории Азербайджана».
Следует отметить, что ученые Института географии уже второй раз побеждают в этом престижном конкурсе. Член-корреспондент Академии, покойный Эльбрус Ализаде и доктор наук Стара Тарихазар были удостоены в 2016 году Диплома Финалиста, выиграв упомянутую номинацию конкурса за научно-исследовательскую работу «Экогеоморфологическая опасность и риск на Большом Кавказе (в пределах Азербайджана)».