Coğrafiyaçı alim beynəlxalq seminarda iştirak edib 2024-05-30 12:59:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun icraçı direktoru c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun Beynəlxalq Münasibətlərin Məkan Təhlili Mərkəzində (MDBMİ BMMTM) “Dayanıqlı inkişaf üçün məkan təhlili” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq elmi seminarda iştirak edib.
Seminardan əvvəl Z.İmrani MDBMİ-nin elmi işlər üzrə prorektoru Andrey Baikovla  görüşüb. A. Baikov MDBMİ BMMTM ilə Cİ arasında əməkdaşlığın gələcəkdə də məhsuldar inkişaf etdiyini, eləcə də seminarın təşkili və iştirakçılar barədə yüksək fikirdə olduğunu diqqətə çatdırıb. MDBMİ BMMTM-nin direktoru İqor Okunev tədbir iştirakçılarını İnstitutun fəaliyyət istiqaməti, yeni nəşrlər barədə məlumat verib, gələcəkdə görülə biləcək işlərdən danışıb.
Z.İmrani hibrit formada keçirilən seminarda məruzə ilə çıxış edərək məkan məlumatlarının tarixi dövrlər ərzində dəyişməsi və müasir şəraitdə onların köməkliyi ilə ərazinin güclü və zəif tərəflərinin öyrənilməsi, eləcə də müxtəlif dayanıqlı inkişaf modellərinin hazırlana bilməsi barədə məlumat verib. Dayanıqlı inkişafın əsas elementləri olan iqtisadi, sosial və ekoloji aspektlər nəzərə alınmaqla müxtəlif dayanıqlı inkişaf konsepsiyaları seminar iştirakçılarına təqdim edilib. Zaur İmrani müxtəlif amilləri birləşdirən və daha etibarlı elmə əsaslanan özünün dayanıqlı inkişaf modelini təqdim edib və bu sahədə dövlət siyasətinin inkişaf etdirilməsi üçün vacib komponentləri qeyd edib. İştirakçılar Azərbaycanın timsalında dayanıqlı inkişaf siyasətinin həyata keçirilməsinin xüsusiyyətləri barədə müzakirələr aparıblar.
Tədbirin sonunda davamlı inkişafa yanaşmaların təkmilləşdirilməsi imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Доцент Заур Имрани, исполнительный директор Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, » принял участие в международном научном семинаре МИДа России в Центре пространственного анализа Московского государственного института международных отношений (МГИМО) по теме "Пространственный анализ для устойчивого развития".
Перед семинаром З.Имрани встретился с проректором по научной работе МГИМО Андреем Байковым. А.Байков отметил, что сотрудничество с ИГ и дальше будет плодотворно развиваться, а также он высокого мнения об организации семинара и его участниках. Игорь Окунев, директор ЦПАМО МГИМО, проинформировал участников о направлении деятельности института, новых публикациях, рассказал о работе, которую можно провести в будущем.
З.Имрани выступил с докладом на семинаре, проведённом в гибридной форме, и сообщил об изменении пространственной информации в исторические периоды и изучении с их помощью сильных и слабых сторон местности в современных условиях, а также умении подготовить различные модели устойчивого развития. Учитывая экономические, социальные и экологические аспекты, которые являются основными элементами устойчивого развития, участникам семинара были представлены различные концепции устойчивого развития.
Заур Имрани представил свою модель устойчивого развития, сочетающую в себе различные факторы и основанную на более достоверной науке, и отметил важные составляющие для развития государственной политики в этой сфере.
Участники обсудили особенности реализации политики устойчивого развития на примере Азербайджана.
В завершение мероприятия состоялся обмен мнениями о возможностях совершенствования подходов к устойчивому развитию.