Lənkəranda “qlobal iqlim dialoqu” adlı “dəyirmi masa” keçirilib 2024-05-13 14:31:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Lənkəran şəhərində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Lənkəran Dövlət Universiteti və Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun birgə iştirakı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Qlobal iqlim dialoqu” adlı  “dəyirmi masa” təşkil edilib.
LDU-nun rektoru professor Natiq İbrahimov tədbiri açaraq “dəyirmi masa”nın qlobal iqlim dəyişiliklərinin doğurduğu problemlərə həsr olunduğunu bildirib.
İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminov çıxış edərək  dünyada və rəhbərlik etdiyi müəssisədə bu sahədə görülən işlərdən söhbət açıb. O bildirib ki, müasir dövrdə iqlim dəyişikləri,  qlobal istiləşmə dünya alimləri qarşısında duran bir nömrəli problemdir. Coğrafiya İnstitutunun əsas tədqiqat sahələrindən biri də məhz iqlimlə bağlıdır. COP29-la bağlı İnstitutda görülən işlərdən danışan müəssisə rəhbəri bu ilin iyun ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan beynəlxalq konfransa hazırlıq işlərinin getdiyini, ona qədər isə bu mövzuda qonaqların iştirakı ilə bir neçə elmi seminarın keçiriləcəyini  diqqətə çatdırıb. Alim onu da qeyd edib ki, İnstitutun əməkdaşı, şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov Bakıda keçiriləcək COP 29 qlobal iqlim tədbirinə qatılacaq.
Sonra mövzu ilə əlaqədar tədbir iştirakçılarının məruzələri dinlənilib. Xəzər dənizinin səviyyə problemi şöbəsinin müdiri, c.e.d., professor Səid Səfərov “Qlobal iqlim dəyişmələrinin Xəzər dənizinin səviyyə tərəddüdlərinə təsiri”, Azərbaycanın siyasi və iqtisadi coğrafiyası şöbəsinin müdiri c.e.d., dosent Nəriman Paşayev  “Əhalinin gələcəyi naminə yaşıl enerjidən istifadənin əhəmiyyəti”, Tibbi coğrafiya şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d. Solmaz Rzayeva “Azərbaycanda iqlim dəyişmələri fonunda yaranan xəstəliklər və onların tibbi-coğrafi əsasları”, Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin aparıcı elmi işçisi dosent Səidə Zeynalova “Azərbaycanın su ekosistemlərində gərgin ekoloji vəziyyət (Kür, Tərtər çayları və Acınohur gölü timsalında)”, İqlim və aqroiqlimşünaslıq şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d., dosent Həsən Nəbiyev “İqlim dəyişmələri və onun Azərbaycanda təzahürləri”, İqlim və aqroiqlimşünaslıq şöbəsinin böyük elmi işçisi Cəmilə Əhmədova “Müasir iqlim dəyişmələri şəraitində güclü istilər” mövzularında məruzə ediblər.

В Ленкорани состоялся «круглый стол» «Глобальный климатический диалог» 2024-05-13 14:31:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Министерство науки и образования Азербайджанской Республики, Лянкяранский государственный университет и Институт географии им. акад.Г. Алиева организовали в городе Лянкяран «круглый стол», посвященный «Году солидарности зеленого мира» под названием «Диалог по Глобальному климату».
Ректор ЛГУ профессор Натиг Ибрагимов открыл мероприятие и сообщил, что «круглый стол» посвящен проблемам, вызванным глобальными изменениями климата.
Генеральный директор института профессор Закир Эминов выступил с речью и рассказал о работе, проделанной в этой области в мире и в возглавляемом им учреждении. Он заявил, что изменение климата и глобальное потепление являются проблемой номер один, с которой сталкиваются в наше время мировые ученые. Одно из основных направлений исследований Института географии связано с климатом.  Рассказывая о проделанной в институте работе в связи с COP29, глава учреждения отметил, что идет подготовка к международной конференции, запланированной на июнь текущего года, а до ее проведения пройдут несколько научных семинаров с участием гостей. Ученый также отметил, что сотрудник института, заведующий отделом, член-корреспондент НАНА Рауф Гардашов примет участие в глобальном климатическом мероприятии COP 29, которое пройдет в Баку.
Затем были заслушаны доклады участников мероприятия: зав. отделом проблем уровня Каспийского моря, д.г.н., Саида Сафарова «Влияние глобальных изменений климата на колебания уровня Каспийского моря», зав. отделом политической и экономической географии Азербайджана д.г.н., доцента Наримана Пашаева «Важность использования зеленой энергии для будущего населения», зав. отделом медицинской географии, д.ф.г. Солмаз Рзаевой «Заболевания, возникающие на фоне изменения климата в Азербайджане и их медико-географическая основа», старшего научного сотрудника отдела ландшафтоведения и ландшафтного планирования, доцента Саиды Зейналовой «Напряженная экологическая ситуация в водных экосистемах Азербайджана (на примере) рек Кура, Тертер и озера Акинохур)», ведущего научного сотрудника отдела «Климат и агроклиматология», доцента Гасана Набиева, и старшего научного сотрудника отдела Джамили Ахмедовой «Сильная жара в условиях современных климатичеких изменений ».