“Xalq qəzeti”ndə coğrafiyaçı alimlərin iştirakı ilə keçirilmiş “Dəyirmi masa” işıqlandırılıb 2024-04-18 16:46:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
“Xalq qəzeti”ndə COP 29-a həsr edilmiş  “Azərbaycan qlobal iqlim təhlükəsi ilə mübarizənin ön cəbhəsidir” başlığı altında AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və  “Xalq qəzeti”nin birgə təşkilatçılığı ilə “Qlobal iqlim dəyişikliklərinin mənfi təzahürləri və onun aradan qaldırılmasında “yaşıl enerji”nin rolu” mövzusunda keçirilmiş “Dəyirmi masa” haqqında iki səhifəlik  yazı dərc edilib.
Tədbirdə İnstitutun bas direktoru professor Zakir Eminov, Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov, Azərbaycanın iqtisadi və siyasi coğrafiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Nəriman Paşayev, iqlim və aqroiqlimşünaslıq şöbəsinin böyük elmi işçisi Cəmilə Əhmədova  iştirak ediblər.

«Круглый стол», проведенный с участием географов, был освещен в газете «Халг». 2024-04-18 16:46:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В газете «Халг» опубликована двухстраничная статья о состоявшемся «Круглом столе», организованном Министерством науки и образования АР совместно с Институтом географии им. акад. Г.Алиева и «Халг газети»,  под лозунгом «Азербайджан – передовая линия борьбы с глобальной климатической угрозой. Тема круглого стола: «Негативные проявления глобальных климатических изменений и роль «зеленой энергетики» в их устранении» посвященном COP29. Главный директор института, профессор Закир Эминов, заведующий отделом гидрометеорологии Каспийского моря, доктор географических наук Саид Сафаров, заведующий отделом экономической и политической географии Азербайджана, доктор географических наук Нариман Пашаев, старший научный сотрудник по климату и агроклиматологии Джамиля Ахмедова приняли участие в мероприятии.