Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı keçirilib 2024-02-29 18:02:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Fevralın 29-da AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdir müavini Məhərrəm Əhmədov, Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev, Azərbaycan Elm Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədri Eldar Quliyev, Türkiyə Elmi və Texnoloji Araşdırmalar Şurasının (TÜBİTAK) başqanı professor Hasan Mandal, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, millət vəkilləri, Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın və əhatə etdiyi elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları iştirak ediblər.
Əvvəlcə 2023-cü ilin yekunlarına həsr olunmuş sərgiyə baxış olub.
İclası AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ümumi yığıncağın gündəliyindəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Ümumi yığıncaqda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “AMEA-da yeniləşmə prosesləri: ilkin nəticələr və perspektivlər” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 80 illik şərəfli bir tarixə malik olan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı bu il ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edildiyi bir şəraitdə keçirilir. AMEA rəhbəri ötən ilin ən əlamətdar tarixi hadisəsinin Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabr ayında Qarabağda həyata keçirilən bir günlük antiterror tədbirləri nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edilməsi olduğunu deyib. Bildirib ki, bu hadisə Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin tarixində ən qiymətli nailiyyətlərdəndir və birbaşa Ali Baş Komandan İlham Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Həmçinin AMEA-nın Ümumi yığıncağının 7 fevral növbədənkənar Prezident seçkilərindən və dövlət başçısının andiçmə mərasimindən sonra keçirilməsinin də olduqca əlamətdar olduğunu deyən məruzəçi İlham Əliyevin yüksək səs faizi ilə yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsi ilə bu günün ölkəmizin tarixinə “Zəfər seçkisi” kimi düşdüyünü bildirib. Vurğulayıb ki, dövlət başçısının andiçmə mərasimindəki Azərbaycançılıq ideologiyası və azərbaycançılıq prinsiplərinə sadiqliq, milli birlik və həmrəyliyimizin qorunması və gücləndirilməsi, gənclərin milli-mənəvi dəyərlərə bağlı və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi, texnoloji inkişaf, süni intellekt, rəqəmsallaşma, kibertəhlükəsizlik istiqamətindəki fikirləri Azərbaycan elminin, alimlərinin, ziyalılarının gələcək fəaliyyəti üçün mükəmməl bir bələdçidir. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da dövlət başçısının elan etdiyi milli prioritetlər və inkişaf strategiyasını rəhbər tutaraq geniş tədqiqatların aparıldığını, AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında professor Kərim Şükürovun “Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri” mövzusunda məruzəsinin dinlənildiyini, akademik Zemfira Səfərovanın “Azərbaycan musiqişünaslığı: mühüm mərhələlər” kitabının çapdan çıxdığını, həmçinin Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda milli fəlsəfəyə dair tədbirin keçirildiyini söyləyib.
Həmçinin dövlət başçısının qarşıya qoyduğu Türk dünyasıyla əlaqələrin gücləndirilməsi ilə bağlı olaraq AMEA-nın türk dövlətlərinin akademik qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, eləcə də bu istiqamətdə Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında bir sıra şöbələrin, mərkəzlərin fəaliyyət göstərdiyini, geniş tədqiqatların aparıldığını bildirib.
Akademik 2023-cü ilin ən əlamətdar hadisələrindən birinin isə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli”nin elan edilməsi olduğunu deyib. Qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlətçilik fəaliyyətinin, zəngin irsinin tədqiqi və təbliği istiqamətində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında həyata keçirilən çoxsaylı konfrans, simpozium və seminarlar, işıq üzü görən elmi nəşrlər, təşkil edilən sərgilər xalqımızın və bütün dünyanın bu dahi şəxsiyyəti bir daha yaxından tanıması, onun ideyaları ilə mənəvi-intellektual ünsiyyətdə olması, yeni nəsillərin Ümummilli Liderin nümunəsində tərbiyə edilməsi baxımından olduqca əhəmiyyətli olub. “Heydər Əliyev İli”ndə “Hey­­dər Əli­­yev Ensiklopediyası”­­nın sözlüyünün hazırlandığını, 2023-cü il 1 may ta­ri­xin­də AMEA-nın Ümu­mi yığınca­ğı­nın xü­su­si ic­la­sının ke­çi­rildiyini, AMEA-da 70-ə yaxın elmi konf­ransın, se­mi­nar, se­ssi­ya, də­yi­ri­mi ma­sanın baş tutduğunu, 55 ki­tab və fun­da­men­tal monoqrafiya, 13 konf­rans ma­te­ria­lı, 7 jur­na­lın xü­su­si bu­ra­xı­lı­şının çap edildiyini söyləy­ib.
Məruzədə vurğulanıb ki, hesabat ilinin yeniləşmə baxımından ən mühüm hadisələrindən biri də AMEA Rəyasət Heyəti aparatında “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradılması və fəaliyyətinin təşkili ilə əlaqədardır. AMEA rəhbəri ötən il ərzində Akademiyada “Elektron Akademiya” şöbəsi vasitəsi ilə elmi jurnalların elektron bazalarının, elmi işçilərin virtual akademik profillərinin, Rəqəmsal İnformasiya Resursları Sisteminin, Milli DərgiPark Şəbəkəsinin yaradıldığını, ilkin istinad hesablamalarının formalaşdırıldığını deyib. Bu istiqamətdə  Türkiyə Elmi və Texnoloji Araşdırmalar Şurasının (TÜBİTAK) AMEA-ya böyük dəstək verdiyini diqqətə çatdırıb və qurumun rəhbəri professor Hasan Mandala minnətdarlığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin AMEA-da Qərbi Azərbaycanla bağlı geniş araşdırmaların aparıldığını, bu istiqamətdə bir neçə şöbənin yaradıldığını və “Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyası”nın sözlüyünün hazırlandığını vurğulayıb.
Həm­­çi­­nin Qa­­ra­­ba­­ğın bər­­pa­­sı ilə bağ­­lı döv­­lət si­­ya­­sə­­tin­­də AMEA-nın ya­­xın­­dan iş­­ti­­ra­­kı­­nı tə­­min et­­mək, Qa­­ra­­bağ böl­­gə­­si­­nin ta­­ri­­xi, mədəniyyəti, ar­­xeоlо­­gi­­ya­­sı, folk­­lo­­ru və et­­noq­­ra­­fi­­ya­­sı­­nın, yer adlarının və toponimiyasının, tə­­bii eh­­ti­­yat­­la­­rı­­nın, ge­o­­lo­­ji və coğ­­ra­­fi xü­­su­­siy­­yət­­lə­­ri­­nin öy­­rə­­nil­­mə­­si ilə bağ­­lı komp­­leks təd­­qi­­qat­­la­­rı təş­­kil et­­mək məq­­sə­­di­­lə AMEA Rə­­ya­­sət He­­yə­­ti tərəfindən mü­­va­­fiq qə­­rar­­ların qə­­bul edildiyini və icrasının təmin olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da gənclərin aktiv fəaliyyəti və onların stimullaşdırılması istiqamətində önəmli addımların atıldığını, gənc alimlərin stimullaşdırılması məqsədilə Akademiya mükafatının təsis olunduğunu söyləyib,  gələcək elmi nəsillərin formalaşdırılması məqsədilə doktorantura təhsilinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda Milli Elmlər Akademiyasının bundan sonra da dövlət başçısının ətrafında sıx birləşərək Azərbaycanın milli prioritetləri və inkişaf strategiyasını rəhbər tutaraq ölkəmizin çiçəklənməsi naminə öz töhfələrini verməyə davam edəcəklərini bildirib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin “Elm siyasətinin reallıqları və perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
O qeyd edib ki, torpaqlarımızın iğaldan azad edilməsi, suverenliyimizin və ərazi bütövlüyümüzün tam bərpa edilməsi həm də Azərbaycan təhsili qarşısında böyük elmi imkanlar açır.
“İnanıram ki, məhz bu yeni dövr Azərbaycan elmi üçün daha çox istiqamətlər açacaq. Bu şərəfli yeni dövrdə Azərbaycan alimləri, ali təhsil müəssisələri, elmi tədqiqat institutları bir çox nailiyyətlərə qadir olacaqlar. Hazırda Elm və Təhsil Nazirliyi olaraq bizim ən böyük hədəfimiz Xankəndidə Qarabağ Universitetinin fəaliyyətə başlamasıdır. Bu, olduqca çağırışlarla dolu bir məqsəddir. Çünki sentyabr ayında min nəfər azərbaycanlı gənci Xankəndidəki Qarabağ Universitetində tədrisə cəlb etməliyik. Antiterror tədbirlərindən 1 il keçməmiş hədəfimizə nail olmağı planlaşdırırıq. İlk növbədə həm ali təhsil müəssisələrimizin, həm də elm adamlarımızın üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Biz bu işdə birlik göstərməliyik. Çünki bu, milli layihədir”, - deyə Emin Əmrullayev bildirib.
O, həmçinin Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin iştirakı ilə imzalanmış müqavilə əsasında Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin yaradılacağını, bu universitetin Türkiyə-Azərbaycan qardaşlıq bağının daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyini söyləyib.
Azərbaycan elminin nailiyyətlərinin dünyaya çıxarılması üçün bir sıra addımların atıldığını deyən nazir bir neçə ali təhsil müəssisəsi ilə elmi-tədqiqat institutları arasında müqavilənin imzalandığını, əsas məqsədin Azərbaycana məxsus elmi birləşdirərək onun düzgün inteqrasiyasını təmin etmək olduğunu vurğulayıb.
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin fəaliyyətə başlamasının ötən ilin əsas uğurlarından biri olduğunu deyən Emin Əmrullayev elmin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı bir sıra məqamlara toxunub, əsas prioritetlərdən birinin də ali təhsil müəssisələrinin reytinqlərinin yaxşılaşdırılması olduğunu bildirib.
O, həmçinin Türkiyənin ali təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlərin respublikamızda elm və təhsilin inkişafına dəstək verə biləcəklərini deyib, bu istiqamətdə onlarla bir sıra müzakirələrin aparıldığını söyləyib.
Bundan əlavə, gənclərin elmə cəlb olunması üçün bir sıra məqamları diqqətə çatdırıb, dövlət başçısının sərəncamıyla icra olunan xaricdə təhsil proqramının öz nəticəsini verməyə başladığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik-katib akademik Arif Həşimovun “AMEA-nın tabeliyində olan və əhatə etdiyi elmi müəssisələrin 2023-cü ilə dair hesabatı: mühüm elmi nəticələr və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Diqqətə çatdırıb ki, əvvəlki illərdə olduğu kimi, ötən il də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən ardıcıl və uğurlu dövlət siyasəti nəticəsində Azərbaycan hərtərəfli inkişaf etmiş, regionda və dünyada böyük nüfuz qazanmış, öz sosial-iqtisadi inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur.
Azərbaycan elmi, o cümlədən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası üçün də 2023-cü ilin uğurlu olduğunu deyən natiq həyata keçirilən çoxşaxəli islahatların miqyasına görə 2023-cü ilin AMEA üçün yeni yüksəliş mərhələsi kimi xarakterizə olunduğunu söyləyib.
“Hazırda ölkəmizdə elmin inkişaf etdirilməsi dövlətin əsas strateji hədəflərindən biridir. Elmin müxtəlif sahələri üzrə tədqiqatların genişləndirilməsi, müasir təfəkkürlü, kreativ düşüncəli və vətənpərvər gənclərin vaxtında elmi araşdırmalara cəlb edilməsi, elmi tədqiqatların rəqabətli və məqsədli maliyyələşdirilməsi mexanizminin yaradılması, yüksək texnologiyalarının, xüsusən süni intellekt texnologiyalarından istifadə imkanlarının, azərbaycançılıq ideologiyasının, multikulturalizm siyasətinin tədqiqi, milli-mənəvi dəyərlərin araşdırılması dövlətin elmi fəaliyyət sahəsindəki siyasətinin mühüm istiqamətlərini təşkil edir”, - deyə akademik-katib qeyd edib.
Bildirib ki, AMEA-da həyata keçirilən islahatlar Akademiyanın dövlətin ideoloji siyasətinin həyata keçirilməsindəki rolunun artırılmasına, Azərbaycan xalqının etnogenezinin, arxeologiyasının, etnoqrafiyasının, dilinin, folklorunun, ədəbiyyatının, maddi və qeyri-maddi mədəni abidələrinin, qədim əlyazmalarının, mədəniyyətinin, incəsənətinin, milli-memarlıq üzrə elmi məktəblərinin, tarixinin, müasir çağırışlar, nəzəri-metodoloji baxışlar, o cümlədən Azərbaycançılıq prinsipləri əsasında araşdırılmasına yönəlib. Eyni zamanda, yeni dövrləşdirilmə konsepsiyası əsasında Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin yazılması və müstəqillik dövrü Azərbaycan tarixinin hazırlanması, Azərbaycançılıq ideologiyasının və multikulturalizm konsepsiyasının elmi-nəzəri əsaslarının tədqiqi, müasir dünya fəlsəfəsinin müxtəlif problemlərinin öyrənilməsi, sosiologiya, politologiya, psixologiya, o cümlədən şərqşünaslıq və qafqazşünaslıq sahəsində, eyni zamanda, seysmologiya sahəsində tədqiqatların aparılması diqqət mərkəzində saxlanılmışdır.
Qeyd olunan elmi istiqamətlərə uyğun olaraq, bir sıra digər elmi-təşkilati tədbirlər də həyata keçirilib. Beynəlxalq elmi əlaqələrin yeni ideoloji prinsiplər əsasında qurulması, xüsusən, türk dövlətləri və onların elmi qurumları ilə əlaqələrin gücləndirilməsi, Akademiyanın nüfuzlu beynəlxalq qurumlara üzvlüyünün təmin edilməsi, elmi istiqamətlərlə elmi müəssisələrin strukturu arasında optimal struktur modellərinin müəyyənləşdirilməsi, bir sıra institutların adlarının və fəaliyyət istiqamətlərinin dəyişdirilməsi, paralelliklərin aradan qaldırılması qeyd olunan təşkilati tədbirlər sırasına daxildir.
Akademik Arif Həşimov bildirib ki, ölkə başçısının 3 no­yabr 2023-cü il ta­rix­li Fər­ma­nı ilə Azər­bay­can Mil­li Elm­lər Aka­de­mi­ya­sı­nın ye­ni Ni­zam­na­mə­si təs­diq edil­ib. Ni­zam­na­mə­də Azər­bay­can Mil­li Elm­lər Aka­de­mi­ya­sı­nın hü­qu­qi sta­tu­su “Azərbaycan Res­pub­li­ka­sın­da el­min in­ki­şa­fı­nın tə­min edil­mə­sin­də və elm sa­hə­sin­də döv­lət si­ya­sə­ti­nin hə­ya­ta ke­çi­ril­mə­sin­də iş­ti­rak edən döv­lət ali el­mi təş­ki­la­tı” ola­raq mü­əy­yən edilib.
Bir sıra statistik rəqəmləri diqqətə çatdıran məruzəçi he­­sa­­bat ilin­­də AMEA-nın el­mi bölmə­lə­ri üz­rə 173 prob­­lemin 515 möv­­zusu üz­­rə 1614 elmi təd­­qi­­qat işinin apa­­rıl­­dığını, 180 mü­­hüm el­­mi nə­­ti­­cənin alındığını, 42 işin tət­­­­­­biq olunduğunu söyləyib­­. Təsərrüfat müqavilə­lə­ri­nə əsa­­sən 182 iş ye­ri­nə ye­ti­rilib, 11-i xa­­­­ri­­­­ci ol­­­­maq­­­­la 72 pa­­­­tent alınıb­­­, 17-si xa­­­­ri­­­­ci alim­­­­lər­­­­lə bir­­­­gə ol­­­maq­­­la 88 qrant la­­­­yi­­­­hə­­­­si üz­­­­rə nə­­­­zər­­­­də tu­­­­tul­­­­muş iş­­­­lə­­­­r ye­­­­ri­­­­nə yetirilib.
2023-cü il­­­­də Aka­­­­­­de­­­­­­mi­­­­­­ya­­­­­­nın alim­­­­­­lə­­­­­­ri tə­­­­­­rə­­­­­­fin­­­­­­dən 500-ə yaxın ki­­­­tab və mo­noq­ra­fi­ya, 3000-ə ya­xını xa­­­­ric­­­­də ol­­­maq­­­la (bun­­­lar­­­dan 1000-ə ya­­­xı­­­nı “Web of Sci­­­­en­­­­ce” və “Sco­­­­pus” ba­­­­za­­­­la­­­­rı­­­­na da­­­­xil olan impakt fak­­­­tor­­­­lu jur­­­­nal­­­­lar­­­­da)  9500-ə ya­xın  mə­­­­qa­­­­lə və te­­­­zis nəşr et­­­di­­­ril­­­­ib. El­­­­mi işçilərin əsər­­­­lə­­­­ri­­­­nə 31000-ə ya­xın is­­­­ti­­­­nad olun­­­­ub.
O, həmçinin “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində, eləcə də Azər­­bay­­can Res­­pub­­li­­ka­­sının Pre­­zi­­den­­ti İl­­ham Əli­­ye­­vin “Şu­­şa şə­­hə­­ri­­nin 2023-cü il üçün “Türk dün­­ya­­sı­­nın mə­­də­­niy­­yət pay­­tax­­tı” elan edil­­mə­­si ilə bağ­­lı təd­­bir­­lər haq­­qın­­da Sə­­rən­­ca­­mı­­nın və “Azər­­bay­­can Res­­pub­­li­­ka­­sı­­nın 2022-2026-cı il­­lər­­də so­­si­­al-iq­­ti­­sa­­di in­­ki­­şaf Stra­­te­­gi­­ya­­sı”nın Təd­bir­lər Pla­nının ic­­ra­­sı ilə əlaqədar AMEA-da görülmüş işləri nəzərə çatdırıb.
“He­sa­bat ilin­də AMEA-nın el­­­­mi mü­­­­əs­­­­si­­­­sə­­­­lə­­­­ri ümu­­­­mi­­­­lik­­­­də öl­­­­kə iq­­­­ti­­­­sa­­­­diy­­­­ya­­­­tı­­­­nın, in­­­­cə­­­­sə­­­­nət və mə­­­­də­­­­niy­­­­yə­­­­ti­­­­nin, Azərbaycanın ədəbiyyatı  ta­­­­ri­­­­xi və di­­­­li­­­­nin araş­­­­dı­­­­rıl­­­­ma­­­­sı­­­­na, qo­­­­ru­­­­nub sax­­­­la­­­­nıl­­­­ma­­­­sı­­­­na xid­­­­mət edən, so­­­­si­­­­al məsələ­­­­lə­­­­ri əha­­­­tə edən 11 Döv­­­­lət proq­­­­ra­­­­mı­­­­nın ic­­­­ra­­­­sın­­­­da iş­­­­ti­­­­rak edib və gö­­rül­­müş iş­­lər haq­­qın­­da he­­­­sa­­­­bat­­­­la­­r aidiy­­­­yə­­­­ti üz­­­­rə mü­­­­va­­­­fiq döv­­­­lət qu­­­­rum­­­­la­­­­rı­­­­na təqdim olunub”, - deyə akademik-katib vurğulayıb.
Bundan əlavə, AMEA-da və öl­­kə­­nin di­­gər el­­mi qu­­rum­­la­­rın­­da Qər­­bi Azər­­bay­­can­­la bağ­­lı apa­­rı­­lan el­­mi təd­­qi­­qat­­la­­rın da­­ha sis­­tem­­li və in­­teq­­ra­­tiv şə­­kil­­də təş­­kil edil­­mə­­si­­ni tə­­min etmək məq­­sə­­di­­lə AMEA Rə­­ya­­sət He­­yə­­ti­­nin qə­­ra­­rı ilə aka­­de­­mik İsa Hə­­bib­­bəy­­li­­nin səd­­ri ol­­du­­ğu Qər­­bi Azər­­bay­­can təd­­qi­­qat­­la­­rı üz­­rə Əlaqə­­lən­­dir­­mə Şu­­ra­­sı­nın ya­­ra­­dıldığını,  şuranın Tədbir­­lər pla­­nının təs­­diq edilərək müvafiq işlərin görüldüyünü ­­söyləyib.
AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrinə də toxunan məruzəçi 2023-cü il­­­də bu is­­­­ti­­­­qa­­­­mə­­­­tdə də mü­­­­hüm iş­­­­lərin gö­­­­rül­­­­düyünü, bir sı­­­­­ra xa­­­­­­ri­­­­­ci öl­­­­­kə­­­­­nin el­­­­­­mi mü­­­­əs­­­­si­­­­sə­­­­­lə­­­­­ri ilə əmək­­­­­­daş­­­­­­lıq pers­­­­pek­­­­tiv­­­­lə­­­­rinin mü­­­­za­­­­ki­­­­rə edil­­­­diyini, əc­­­­­nə­­­­­bi alim­­­­­­lə­r, ic­­­­­ti­­­­­mai-si­­­­­ya­­­­­si və mə­­­­­də­­­­­niy­­­­­yət xa­­­­­dim­­­­­lə­­­­­ri, bey­­­­­nəl­­­­­xalq elmi təşkilatların nü­­­­ma­­­­­yən­­­­­də­­­­­lə­­­­­rinin Akademiyanı ziyarət etdiklərini, Tür­ki­yə, Öz­bə­kis­tan, Qazaxıstan, Pa­kis­tan, Çin, İta­li­ya, Ru­si­ya, Gür­cüs­tan, Bol­qa­rıs­ta­nın el­mi qurum­la­rı ilə əmək­daş­lı­ğa xüsusi diq­qət ay­rıl­dığını bildirib.
Sonra Ümumi yığıncaqda Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasovun “Heydər Əliyev İli”: süni intellekt vasitəsilə elmi konfrans”, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fariz İmranovun “AMEA-da elektron hərəkat və yeni çağırışlar” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Ümumi yığıncaqda, həmçinin Türkiyə Elmi və Texnoloji Araşdırmalar Şurasının (TÜBİTAK) başqanı professor Hasan Mandal çıxış edib. O, qarşıdakı 10 il ərzində dünyanın gündəmində olacaq iqlim dəyişikliyi, ərzaq qıtlığı, şirin su çatışmazlığı və digər bir sıra qlobal problemləri diqqətə çatdırıb, nəticədə bəşəriyyətin elmə və texnologiyaya olan tələbatının daha da artacağını söyləyib. Qeyd edib ki, bu və digər istiqamətdə TÜBİTAK Azərbaycanla, Türk dövlətlərinin elmi qurumları ilə birgə tədqiqatlar aparmağa hazırdır. Professor Hasan Mandal BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP 29-un 2024-cü ildə Azərbaycanda keçirilməsinin mühüm hadisə olduğunu deyib və Türkiyənin hər zaman olduğu kimi, bu məsələdə də ölkəmizin yanında olduğunu, tədbirin yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə inamını bildirib.
Tədbirdə, o cümlədən AR Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimovun və AMEA-nın müşaviri akademik Yaqub Mahmudovun “AMEA-nın tabeliyində olan və əhatə etdiyi elmi müəssisələrin 2023-cü ildəki elmi fəaliyyətinə dair” məruzəsi ətrafında çıxışları dinlənilib.
Çıxışlardan sonra AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri AMEA-nın Ümumi yığıncağının qərar layihəsini səsləndirib.

Состоялось Общее собрание Национальной академии наук Азербайджана 2024-02-29 18:02:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
29-го февраля в здании Президиума Национальной академии наук Азербайджана состоялось Общее собрание НАНА.
На мероприятии приняли участие заместитель заведующего Отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Магеррам Ахмедов, министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев, председатель Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики Фамиль Мустафаев, исполнительный директор Фонда науки Азербайджана Мехрибан Иманова, председатель Совета старейшин Азербайджана Эльдар Гулиев, глава Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK) профессор Хасан Мандал, члены Президиума НАНА, депутаты Милли Меджлиса, действительные члены и члены-корреспонденты Академии наук, директора научных учреждений и организаций, которые находятся в ведении НАНА и которые она охватывает, ректоры высших учебных заведений.
Вначале гости ознакомились с выставкой, отражающей итоги 2023 года.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Затем прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
На Общем собрании был прослушан доклад президента НАНА академика Исы Габиббейли на тему «Процессы обновления в НАНА: предварительные результаты и перспективы». Академик сообщил, что в этом году Общее собрание Национальной академии наук, которая прошла почти 80-летний славный путь развития, проводится в условиях полного восстановления территориальной целостности и суверенитета страны. Руководитель НАНА подчеркнул, что полное восстановление территориальной целостности и суверенитета республики в результате однодневных антитеррористических мероприятий, которые были реализованы в сентябре в Карабахе под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, стало самым знаменательным событием прошлого года. Академик отметил, что это событие, непосредственно связанное с именем Президента Ильхама Алиева, – одно из самых ценных достижений Азербайджана на протяжении многовековой истории страны.
Сказав, что проведение Общего собрания НАНА после прошедших 7-го февраля внеочередных президентских выборов и церемонии инаугурации главы государства также является знаменательным событием, академик Иса Габиббейли добавил, что день, когда Ильхам Алиев был переизбран Президентом Азербайджанской Республики с высоким процентом голосов, вошел в историю как «Выборы Победы». Докладчик подчеркнул, что мысли, озвученные главой государства на церемонии инаугурации в связи с такими вопросами, как верность идеологии и принципам азербайджанства, сохранение и усиление национального единства и солидарности, воспитание молодежи в духе патриотизма и приверженности национально-нравственным ценностям, технологическое развитие, цифровизация, кибербезопасность, применение технологий искусственного интеллекта, – превосходный путеводитель для развития отечественной науки и дальнейшей деятельности ученых и представителей интеллигенции. Академик отметил, что в соответствии с объявленными главой государства национальными приоритетами и стратегией развития в НАНА ведутся широкие исследования, на заседании Президиума НАНА был прослушан доклад профессора Керима Шукюрова на тему «Концепция периодизации и этапы развития истории Азербайджана», издана книга академика Земфиры Сафаровой «Азербайджанское музыковедение: важные этапы», в Институте философии и социологии прошло мероприятие, посвященное развитию национальной философии.
Руководитель НАНА сообщил, что еще одной задачей, поставленной главой государства, является усиление связей с тюркским миром, Академия наук тесно сотрудничает с академическими организациями и высшими учебными заведениями тюркских государств, в научных учреждениях и организациях НАНА функционируют соответствующие отделы и центры, ведутся исследования.
В честь 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева, продолжил академик Иса Габиббейли, 2023-й год был объявлен в Азербайджане «Годом Гейдара Алиева», многочисленные конференции, симпозиумы и семинары, прошедшие в НАНА с целью изучения и пропаганды политической деятельности и богатого наследия великого лидера Гейдара Алиева, изданные научные труды, организованные выставки имели важное значение с точки зрения более лучшего ознакомления нашего народа и всего мира с этой гениальной личностью, его идеями, воспитания подрастающих поколений на примере Общенационального лидера. Академик подчеркнул, что в честь «Года Гейдара Алиева» в НАНА был подготовлен словник «Энциклопедии Гейдара Алиева», 1 мая 2023 года состоялось специальное заседание Общего собрания НАНА, в течение года были организованы около 70-ти научных конференций, семинаров, сессий, круглых столов, изданы 55 книг и фундаментальных монографий, 13 материалов конференций, специальные выпуски 7-ми журналов.
В докладе отмечалось, что с точки зрения обновления одним из важных событий отчетного года является создание в аппарате Президиума НАНА отдела «Электронная Академия» и организация его деятельности. На протяжении прошлого года, продолжил руководитель НАНА, при участии отдела «Электронная Академия» в НАНА были созданы электронные базы научных журналов, виртуальные академические профили научных сотрудников, Цифровая система информационных ресурсов, Национальная сеть DərgiPark, сформированы первичные методы подсчета цитирований. Сказав, что в данном направлении большую поддержку Академии наук оказал Совет по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), академик поблагодарил за это главу организации профессора Хасана Мандала.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в НАНА также ведутся широкие исследования в связи с Западным Азербайджаном, созданы несколько соответствующих отделов и подготовлен словник «Энциклопедии Западного Азербайджана».
Помимо этого, академик Иса Габиббейли сообщил, что Президиум НАНА принял соответствующие постановления, нацеленные на обеспечение активного участия Академии наук в государственной политике по восстановлению Карабаха, проведение комплексных исследований, связанных с изучением истории, культуры, археологии, фольклора и этнографии, топонимики, природных ресурсов, геологических и географических особенностей Карабахского региона, и обеспечил их исполнение.
Руководитель НАНА отметил, что в Академии наук предприняты важные меры для активной деятельности и стимулирования молодежи, учреждена специальная премия Академии наук для молодых ученых, и подчеркнул необходимость в повышении качества обучения в докторантуре для формирования будущих поколений ученых.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли сообщил, что Национальная академия наук и впредь продолжит свою деятельность во имя процветания страны, руководствуясь объявленными главой государства национальными приоритетами и стратегией развития.
Затем министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев выступил с докладом на тему «Реалии и перспективы научной политики».
Министр подчеркнул, что освобождение наших земель от оккупации, полное восстановление территориальной целостности и суверенитета создает большие возможности и для развития науки и образования в стране.
Эмин Амруллаев продолжил: «Я верю, что именно этот новый период откроет для отечественной науки намного больше направлений. Этот славный период запомнится многочисленными достижениями азербайджанских ученых, высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений. В настоящее время самой главной целью Министерства науки и образования является организация Карабахского университета в Ханкенди. Это – цель, полная вызовов, ведь в сентябре мы должны привлечь к обучению в Карабахском университете тысячу азербайджанских студентов. Мы планируем достичь этой цели до годовщины антитеррористических мероприятий. В первую очередь большая ответственность возложена на высшие учебные заведения и ученых. Мы должны продемонстрировать единство в этом деле, так как это – национальный проект».
Министр также отметил, что в соответствии с договором, подписанным при участии президентов Азербайджана и Турции, будет учрежден Азербайджано-турецкий университет, что послужит еще большему укреплению братских уз между Азербайджаном и Турцией.
Сказав, что реализуются мероприятия и для вывода достижений азербайджанской науки в мировое пространство, Эмин Амруллаев подчеркнул, что были подписаны договоры между несколькими высшими учебными заведениями и научно-исследовательскими институтами, основная цель заключается в интеграции отечественной науки.
Министр сообщил, что одним из основных успехов прошлого года является начало деятельности Государственного агентства по науке и высшему образованию, рассказал о ряде вопросов, связанных с финансированием науки, и отметил , что одним из основных приоритетов является улучшение рейтингов высших учебных заведений.
Эмин Амруллаев также сообщил, что работающие в высших учебных заведениях Турции азербайджанские ученые могут поддержать развитие науки и образования в республике, в связи с чем с ними ведутся переговоры.
Кроме этого, министр рассказал о мероприятиях по привлечению молодежи в науку, добавив при этом, что зарубежные образовательные программы, которые реализуются по распоряжению главы государства, уже начали давать свои результаты.
Далее был прослушан доклад и.о. первого вице-президента НАНА, академика-секретаря академика Арифа Гашимова на тему «Отчет научных учреждений, которые находятся в ведении НАНА и которые она охватывает, по итогам 2023 года: важные научные результаты и предстоящие задачи». Отмечалось, что, как и в предыдущие годы, и в прошлом году в результате последовательной и успешной государственной политики, проводимой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, было достигнуто всестороннее развитие страны, Азербайджан завоевал большой авторитет в регионе и мире, начался качественно новый этап социально-экономического развития республики.
Сказав, что 2023 год был успешным и для отечественной науки, в том числе для Национальной академии наук Азербайджана, оратор сообщил, что по масштабу проведенных многогранных реформ прошлый год может быть охарактеризован для НАНА в качестве нового этапа восхождения.
Академик-секретарь НАНА продолжил: «В настоящее время развитие науки в стране – одна из основных стратегических целей государства. Важными направлениями научной политики являются расширение исследований в различных отраслях науки, своевременное привлечение обладающей современным и креативным мышлением, патриотично настроенной молодежи к научным изысканиям, разработка механизмов конкурентного и целенаправленного финансирования научных исследований, широкое применение высоких технологий, особенно технологий искусственного интеллекта, изучение идеологии азербайджанства и политики мультикультурализма, а также национально-духовных ценностей».
Академик сообщил, что осуществляемые в НАНА реформы направлены на повышение роли Академии наук в проведении идеологической политики государства, более глубокое изучение этногенеза азербайджанского народа, археологии, этнографии, языка, фольклора, литературы, материального и нематериального культурного наследия, древних рукописей, искусства, национальных архитектурных школ, истории, учитывая современные вызовы и опираясь на теоретико-методологические взгляды и принципы азербайджанства. В то же время, в центре внимания находятся такие вопросы, как написание истории азербайджанской литературы, опираясь на новую концепцию периодизации, подготовка трудов по истории Азербайджана периода независимости, исследование научно-теоретических основ идеологии азербайджанства и концепции мультикультурализма, изучение различных проблем современной мировой философии, проведение исследований в области социологии, политологии, психологии, востоковедения, кавказоведения, сейсмологии и т.д.
В соответствии с указанными отраслями были реализованы и другие научно-организационные мероприятия. Среди организационных работ академик перечислил установление международных научных связей, опираясь на новые идеологические принципы, усиление связей с тюркскими государствами и научными организациями этих стран, обеспечение членства НАНА в авторитетных международных организациях, разработка оптимальных структурных моделей между научными направлениями и структурой научных учреждений, изменение названий и сфер деятельности ряда институтов, устранение параллелей и т.д.
Академик Ариф Гашимов отметил, что Указом главы государства от 3 ноября 2023 года был утвержден новый Устав Национальной академии наук Азербайджана, в котором правовой статус НАНА звучит так: «государственная высшая научная организация, принимающая участие в обеспечении развития науки в Азербайджанской Республике и проведении государственной научной политики».
Приведя ряд статистических данных, докладчик сообщил, что в отчетном году по научным отделениям Академии наук велись 1614 научно-исследовательских работ, охватывающих 173 проблемы и 515 тем, были получены 180 важных научных результатов, 42 из которых нашли свое применение. Согласно хозяйственным договорам, 182 работы были завершены, получены 72 патента (11 – за рубежом), реализованы мероприятия, предусмотренные в 88-ми грантовых проектах (17 – совместно с зарубежными учеными).
В 2023 году азербайджанскими учеными изданы около 500-а книг и монографий, почти 9500 статей и тезисов, около 3000 из которых опубликованы за рубежом (почти 1000 из них – в журналах с импакт-фактором, которые входят в базы «Web of Sci­­­­en­­­­ce» и «Sco­­­­pus»), на труды научных сотрудников ссылались около 31000 раз.
И.о. первого вице-президента НАНА рассказал и о мероприятиях, реализованных в НАНА в рамках «Года Гейдара Алиева», а также в связи с выполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год и Плана мероприятий «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы».
Академик-секретарь подчеркнул: «В отчетном году научные учреждения НАНА принимали участие в выполнении 11-ти Государственных программ, направленных на изучение и развитие экономики страны, искусства и культуры, языка, истории литературы Азербайджана, а также охватывающих социальные вопросы. Отчеты о проделанных работах были представлены в соответствующие государственные органы».
Помимо этого, для обеспечения проведения в НАНА и других научных организациях страны исследований в связи с Западным Азербайджаном в более системной и интегративной форме по постановлению Президиума НАНА был создан Координационный совет по исследованиям, связанным с Западным Азербайджаном, председателем которого является академик Иса Габиббейли, утвержден План мероприятий совета и проделаны соответствующие работы.
Говоря о международных связях НАНА, докладчик сообщил, что в 2023 году и в данной сфере были реализованы важные мероприятия, обсуждены перспективы сотрудничества с научными учреждениями ряда зарубежных стран, Академию наук посетили зарубежные ученые, общественно-политические деятели и деятели культуры, представители международных научных организаций, особое внимание было уделено сотрудничеству с научными организациями Турции, Узбекистана, Казахстана, Пакистана, Китая, Италии,  России, Грузии, Болгарии.
Затем на Общем собрании был прослушан доклад генерального директора Института систем управления Министерства науки и образования академика Али Аббасова на тему «“Год Гейдара Алиева”: научная конференция, проведенная при использовании искусственного интеллекта» и заведующего отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА доктора философии по математике, доцента Фариза Имранова – на тему «Электронное движение в НАНА и новые вызовы».
На Общем собрании также выступил глава Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK) профессор Хасан Мандал. Он рассказал о глобальных проблемах, с которыми мир столкнется в ближайшие 10 лет – изменении климата, нехватке продовольствия и питьевой воды и т.д., в результате чего потребность человечества в науке и технологиях возрастет еще больше. Профессор подчеркнул, что TÜBİTAK готов вести совместные с научными организациями Азербайджана и всего тюркского мира исследования в этой и других сферах. Сказав, что в этом году в Азербайджане состоится 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29, профессор Хасан Мандал назвал это знаменательным событием, отметил, что Турция, как всегда,  поддерживает нашу страну и в этом вопросе и выразил уверенность в том, что мероприятие пройдет на высоком уровне.
Далее на Общем собрании были прослушаны выступления заместителя министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Вугара Керимова и советника НАНА академика Ягуба Махмудова, которые говорили об итогах деятельности научных учреждений в 2023 году.