Cİ əməkdaşlari Təbriz Sammitində iştirak ediblər 2023-11-14 17:48:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Təbriz Universitetinin dəvəti ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları – baş direktor, c.e.d., professor Zakir Eminov, Beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Xanım Rzazadə və Azərbaycanın iqtisadi və siyasi coğrafiyası şöbəsinin elmi işçisi Nicat İmamverdiyev İran İslam Respublikasında 5 gün müddətində ezamiyyətdə olublar.
Səfərin məqsədi Təbriz Böyük Şəhər Bələdiyyəsi, Təbriz Universiteti, İslam dünyası elmlərinin İstinad Bazası, İranın Elm və Texnologiyalar üzrə vitse-prezidenti,  Elm, Tədqiqat və Texnologiya Nazirliyi və digərlərinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Təbriz Beynəlxalq İnvestisiya İmkanları Sammiti”ndə, iştirak etmək  olub.
Konfrans yaşayışın yaxşılaşdırılması, ağıllı və yaradıcı şəhər, bərpa olunan enerji, şəhər - regional infrastruktur layihələri, ətraf mühit və tullantılar, müalicə və sağlamlıq turizmi, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, ticarət və s. bu kimi İnvestisiya İmkanları üzrə Təbriz Beynəlxalq Konfransının potensial investisiya sahələrini əhatə edib.
Sammitdə çıxış edənlər - Şərqi Azərbaycan ostanının valisi, Təbriz şəhər Bələdiyyə sədri, Təbriz Cümə Məscidinin imamı, Təbriz Universitetinin rektoru, Türkiyənin Təbrizdəki baş konsulu, Lalə parkın sahibi olan iş adamı  və digərləri ilk dəfə olaraq Bələdiyyə ilə birgə keçirilən bu Sammitin Təbrizin gələcək inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd ediblər. Bildirilib ki, İranda 1400 bələdiyyə vardır ki, onların gəliri qənaətbəxş deyildir. Təbriz şəhərinin ümumi büdcəsi 20 milyard təşkil edir. İnvestisiyadan gələn gəlir böyük olarsa, metronun genişlənməsi imkanları artar, turizmin inkişafına daha çox sərmayə qoyular, şəhər planlaşdırılmasına qoyulan xərclər  artar. Çıxışçılar İranın investisiya imkanlarına dair ən böyük beynəlxalq tədbir olan bugünkü Sammitin  sərmayə, iqtisadiyyat və davamlı şəhər və regional inkişaf sahəsində yeni və transformativ imkanlar yaradacağına əmin olduqlarını bildiriblər.
Sammitin gedişi zamanı baş direktor Zakir Eminov çoxsaylı kütləvi informasiya vasitələrinə Azərbaycanın Təbrizlə iqtisadi əlaqələrinin əsas istiqamətləri, potensial imkanları, büdcə müəssisələrinin yaradılması, Təbrizin inkişaf sahələrinə investisiya qoyuluşu və s. haqqında müsahibə verib.
Tədbirin rəsmi hissəsi Azərbaycan musiqisinin İranda və xaricdə alovlu təbliğatçısı, müğənni Rəhim Şəhriyarın kiçik konsert proqramı ilə başa çatıb.
Sonra konfrans işini panel iclaslarında  davam etdirib.
Professor Zakir Eminov  “Qarabağin demoqrafik inkişafinin  əsas istiqamətləri və nizamlanması” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Alim məruzəsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin əhali məskunlaşması və onun təsərrüfatın ərazi təşkilindəki rolu,  ərazinin əlverişli təbii-coğrafi şəraiti, məhsuldar torpaqları, aqroiqlim və su ehtiyatlarının əhalinin yerləşməsinə təsiri, şəhərlər və qəsəbələrin inkişafı son dövrdə qəbul edilmiş iqtisadi rayonlaşma bölgüsünə əsasən təhlil edib. O həmçinin, iqtisadi rayonda təbii artım və onun əmək ehtiyatlarının formalaşmasına təsiri, doğum və körpə ölümünün dinamikası və s. haqqında da məlumat verib. Bildirilib ki,  Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda başlanan milli münaqişələr, az vaxtdan sonra ərazilərin xeyli hissəsinin qonşu Ermənistan tərəfindən işğal edilməsi təbii artımın dinamikasına daha ciddi təsir göstərmişdir və bu proseslər əhalinin sayının aşağı templə artmasında da özünü göstərir
Elmi işçi Nicat İmamverdiyev “Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrinin potensialı, istifadəsi və perspektivləri” mövzusunda təqdim etdiyi təqdimatda Azərbaycanda yaşıl enerji mənbələrindən istifadə və onların perspektivləri,  xarici investorlar tərəfindən qurulan və qurulması planlaşdırılan bərpa olunan enerji mənbələrinə aid stansiyalar və s. haqqında ətraflı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, İran İslam Respublikası Azərbaycan təcrübəsinə əsasən xarici investorlar cəlb etməklə bu məzmunda layihələr reallaşdıra və ölkənin bərpa olunan enerji potensialını genişləndirə bilər.
Səfər zamanı azərbaycanlı nümayəndələr türkiyəli həmkarları ilə birgə Universitet şəhərciyi ilə tanış olublar, doktorant və magistrantlarla görüşdə iştirak ediblər, təbrizli alimlərin CİS sahəsindəki nailiyyətlərini müşahidə ediblər.
Tədbirdən sonra azərbaycanlı və türk nümayəndələr üçün Təbrizin görməli yerlərinə və turistləri cəlb edən, evləri qaya daşları içərisində yerləşən qədim  Kənduvana səfər təşkil edilib.

Сотрудники ИГ приняли участие в Тебризском саммите Ноя 14, 2023 | 05:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
По приглашению Тебризского университета сотрудники Института географии имени академика Г.Алиева генеральный директор, доктор, д. г. н. профессор Закир Эминов, руководитель отдела международных и общественных связей г-жа Рзазаде и научный сотрудник отдела экономической и политической географии Азербайджана Ниджат Имамвердиев находились в командировке в Исламской Республике Иран.
Целью поездки было участие в «Саммите международных инвестиционных возможностей Тебриза», организованном столичным муниципалитетом Тебриза, Университетом Тебриза, Справочной базой науки исламского мира, вице-президентом Ирана по науке и технологиям, Министерством науки, исследований и технологий и др.
Тебризская международная конференция по инвестиционным возможностям освещала потенциальные инвестиционные направления Тебризской Международной конференции по инвестиционным возможностям и была посвящена улучшению условий жизни, умным и креативным городам, возобновляемым источникам энергии, городским и региональным инфраструктурным проектам, окружающей среде и отходам, медицинскому и оздоровительному туризму, сельскому хозяйству, транспорту, торговле и т. д.
Выступившие на саммите - губернатор провинции Восточный Азербайджан, мэр города Тебриз, имам Тебризской Джума-мечети, ректор Тебризского университета, генеральный консул Турции в Тебризе, бизнесмен, владеющий парком Лала и др. отметили, что это важно для будущего развития Тебриза. Сообщалось, что в Иране есть 1400 муниципалитетов, доходы которых неудовлетворительны. Общий бюджет города Тебриз составляет 20 миллиардов долларов. Если отдача от инвестиций велика, возможности расширения метрополитена увеличатся, больше инвестиций будет вложено в развитие туризма, а расходы на городское планирование увеличатся. Спикеры выразили уверенность, что сегодняшний саммит, который является крупнейшим международным мероприятием, посвященным инвестиционным возможностям Ирана, создаст новые преобразующие возможности в области инвестиций, экономики и устойчивого городского и регионального развития.
В ходе саммита генеральный директор Закир Эминов рассказал многочисленным средствам массовой информации об основных направлениях экономических отношений между Азербайджаном и Тебризом, потенциальных возможностях, создании бюджетных предприятий, инвестициях в развитие территорий Тебриза и т.д. дал интервью.
Официальная часть мероприятия завершилась небольшой концертной программой певца Рахима Шахрияра, пропагандиста азербайджанской музыки в Иране и за рубежом.
Далее конференция продолжила свою работу в формате панельных заседаний.
Профессор Закир Эминов выступил с докладом на тему «Основные направления и регулирование демографического развития Карабаха». В своем докладе ученый проанализировал расселение населения Карабахского региона Азербайджана и его роль в территориальной организации хозяйства, благоприятные природно-географические условия района, влияние агроклимата и водных ресурсов на расселение населения, развитие городов и поселков на основе принятого в последнее время экономического зонирования. Также сообщил о естественном приросте в экономическом регионе и его влиянии на формирование трудовых ресурсов, динамику рождаемости и младенческой смертности. Начавшиеся в Карабахе и Восточном Зангезуре национальные конфликты, а также оккупация соседней Арменией через короткое время значительной части территорий оказали более серьёзное влияние на динамику естественного прироста населения.
Научный сотрудник Ниджат Имамвердиев в своем выступлении на тему «Потенциал, использование и перспективы возобновляемых источников энергии в Азербайджане» дал подробную информацию об использовании зеленых источников энергии и их перспективах в Азербайджане. Он рассказал о станциях  по выработке возобновляемых источников энергии, построенных и планируемых иностранными инвесторами, и т. д. По его словам, Исламская Республика Иран может реализовать проекты в этом контексте и расширить потенциал возобновляемой энергии страны за счет привлечения иностранных инвесторов на основе опыта Азербайджана.
В ходе визита представители Азербайджана вместе со своими турецкими коллегами ознакомились с кампусом университета, приняли участие во встрече с докторантами и магистрантами, ознакомились с достижениями учёных Тебриза в области ГИС.
После мероприятия для представителей Азербайджана и Турции было организовано посещение достопримечательностей Тебриза и старинного села, привлекающего туристов  домами, расположенными внутри скал.