Coğrafiyaçı alimlər Xəzər dənizinin problemlərinə dair sənədli filmdə çəkiliblər 2023-10-19 12:51:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizi üzrə mütəxəssisləri - şöbə müdiri, professor Əmir Əliyev və c.ü.f.d. Elnur Səfərov Qazaxıstanın “Dayazlaşan Xəzər: 10 ildən sonra dənizin aqibəti necə olacaq?” adlı sənədli filminin çəkilişində iştirak ediblər.
40 dəqiqə davam edən filmdə Xəzər dənizinin tarixi, sahilyanı əraziləri, ətrafında köç salmış insanlar, toponimikası, yeraltı sərvətləri, heyvanat aləmi və s. haqqında geniş məlumat verilir.
Filmdə azərbaycanlı alimlər Xəzərin səviyyəsinin dəyişkənliyi, onun səbəbləri, sahilyanı ərazilərdə yaşayan insanlara təsiri və s. kimi məsələlərə aydınlıq gətiriblər.
Bildirilib ki, sahilyanı ölkələrin hər biri ayrı-ayrılıqda dənizi öyrənirlər. Amma  bu ölkələrin iştirakı ilə mərkəzləşdirilmiş monitorinq sisteminin yaradılması Xəzərdə gedən prosesləri daha dərindən təhlil etməyə imkan yaradar.

Географы сняли документальный фильм о проблемах Каспия 2023-10-19 12:51:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Эксперты по Каспийскому морю Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования – заведующий отделом, профессор Амир Алиев и доктор философии Эльнур Сафаров (Казахстан) участвовали в съемках документального фильма «Обмеление Каспийского моря: какова будет судьба моря через 10 лет?»
В 40-минутном фильме представлена обширная информация об истории Каспийского моря, прибрежных территорий, людей, мигрировавших вокруг него, топонимика, подземные ресурсы, животный мир и т.д..
В фильме азербайджанские ученые прояснили и обсуждают такие вопросы как изменчивость уровня Каспийского моря, ее причины, влияние на людей, проживающих в прибрежных районах, и т.д.
Сообщалось, что каждая из прибрежных стран изучает море отдельно. Однако создание централизованной системы мониторинга с участием этих стран позволит более глубоко проанализировать процессы, происходящие на Каспии.