Cİ-nin əməkdaşları beynəlxalq seminarda iştirak ediblər 2023-10-04 14:12:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları -   icraçı direktor, c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani, Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırlması şöbəsinin aparıcı elmi işçi, c.ü.f.d., dosent Elina  Kərimova və Turizm və rekreasiya coğrafiyası şöbəsinin dissertantı Aslan Babaxanov sentyabrın 25-dən oktyabrın 1-dək Gürcüstanın Tbilisi şəhərində keçirilən birləşmiş elmi seminarda iştirak ediblər.
İ.Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetinin V.Baqrationi adına Coğrafiya İnstitutu və Qafqaz Ətraf Mühit üzrə QHT Şəbəkəsinin koordinatorluğu ilə Y.Libix adına Gissen Universitetinin Coğrafiya Departamenti tərəfindən təşkil edilən tədbir 2 mövzu üzrə - «Geoinkişaf: Cənubi Qafqazda geopark tədqiqatları üzrə çoxtərəfli elmi əməkdaşlıq - periferik regionlarda sosial-ekoloji inkişaf potensialının təhlili» və «Nəzəriyyədən praktikaya - Muxuri-geopark (Gürcüstan) təşəbbüsünə çoxtərəfli elmi dəstək»  adları ilə keçirilib.
Aslan Babaxanov  seminarda «Digital blueprint of geoparks: integrating habitats, culture, sustainable tourism and GIS» (“Geoparkların rəqəmsal planı: yaşayış yerlərinin, mədəniyyətin və davamlı turizmin inteqrasiyası və CIS»)  mövzusunda məruzə edib. Dissertantın çıxışı iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Seminarda geniş müzakirələr, ümumilikdə regionda, xüsusən də Muxuri rayonunda geoparkın yaradılması və digər çoxsaylı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar üçün Kolxida Milli Parkına, Muxuri ərazisinə, eləcə də tədqiqat və əsasında turizm mərkəzlərinin yaradılması üçün maraq doğuran Ptolemey mağarası, Martvili və Okatsi kanyonları, həmçinin Gürcüstanın digər geoloji və geomorfoloji obyektlərinə çöl ekskursiyaları təşkil olunub.

Сотрудники ИГ приняли участие в международном семинаре Окт 04, 2023 | 02:10 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института Географии имени академика Г.Алиева Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики – исполнительный директор, д.ф.г., доцент Заур Имрани, ведущий научный сотрудник отдела ландшафтной науки и ландшафтного планирования, д.ф.г, доцент Элина Каримова и аспирант отдела географии туризма и рекреации Аслан Бабаханов приняли участие в совместном научном семинаре, проходившем в Тбилиси (Грузия), с 25 сентября по 1 октября.
Мероприятие было организовано кафедрой географии Гиссенского университета им. Я. Либикса при координации Института географии В. Багратиони Тбилисского государственного университета им. И. Джавахишвили и Сети экологических НПО Кавказа по 2 темам - «Георазвитие: многостороннее научное сотрудничество по исследованию геопарков на Южном Кавказе – анализ потенциала социально-экологического развития в периферийных регионах» и «От теории к практике – многосторонняя научная поддержка инициативы Мухури-геопарк (Грузия)».
Аслан Бабаханов выступил на семинаре «Цифровой проект геопарков: интеграция среды обитания, культуры, устойчивого туризма и ГИС». Выступление диссертанта было встречено участниками с большим интересом.
На семинаре прошли обширные дискуссии, обмен мнениями по созданию геопарка в регионе в целом и в Мухурском районе в частности и по многим другим вопросам.
В рамках мероприятия для участников были организованы экскурсии в Колхидский национальный парк, район Мухури, пещеру Птолемея, каньоны Мартвили и Окаци, а также другие геологические и геоморфологические объекты Грузии, представляющие интерес для исследования и создания туристических центров.