Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı Milli Məsləhət Qrupunun iclasında iştirak edib 2023-09-22 15:57:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Demoqrafiya  və əhali coğrafiyası” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi c.ü.f.d., dosent Samirə Ələkbərova Avropa İttifaqının “Təbii texnogen xarakterli fəlakətlərin qarşısının alınması, hazırlıq və cavab tədbirləri” üzrə şərq proqramının 3-cü fazası (PPRD East3) çərçivəsində keçirilən Milli Məsləhət qrupunun iclasında iştirak edib.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında Fəlakət risklərinin idarə edilməsi sahəsində əməkdaşlıq aparmaq, fəlakətlərin qarşısının alınması və cavab tədbirlərində milli inklüziv yanaşmanı təşviq edərək bütün müvafiq dövlət qurumları və vətəndaşlıq cəmiyyəti təşkilatları, eləcə də elmi ictimaiyyət arasında qarşılıqlı əlaqəni gücləndirməkdir.
İclasda bir sıra xarici ölkənin fövqəladə hallar, xarici işlər, ekologiya və təbii sərvətlər və d. nazirliklərinin, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin, İsveçin Mülkü Müdafiə Agentliyinin və İtaliyanın Qızıl Xaç Cəmiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.

Сотрудник Института географии принял участие в заседании Национальной консультативной группы 2023-09-22 15:57:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Доцент Самира Алекбарова, д.ф.г., старший научный сотрудник отдела «Демографии и географии населения» Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, приняла участие в 3-й фазы Восточной программы Европейского Союза по «Предотвращению, подготовке и мерам реагирования на природные и техногенные катастрофы» приняла участие в заседании Национальной консультативной группы, проведенной в рамках  (PPRD East3).
Основная цель мероприятия – сотрудничество между Европейским Союзом и Азербайджаном в области управления рисками стихийных бедствий, укрепление связей между всеми соответствующими государственными учреждениями и организациями гражданского общества, а также научным сообществом, путем национального инклюзивного подхода и мер по предотвращению и устранению стихийных бедствий.
В мероприятии приняли участие представители министерств экологии и природных ресурсов, Общества Красного Полумесяца Азербайджана, Агентства гражданской обороны Швеции и Общества Красного Креста Италии.