Landşaftşünas alim İTV-də havada toz miqdarının artımından danışıb 2023-08-24 15:26:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirnuh İsmayılov İTV kanalında havada toz miqdarının artmasından danışıb.
Alimin sözlərinə görə şimal bölgəsindən gələn küləklərdən fərqli olaraq, cənubdan gələn Şimali Afrika, İran yaylası, Ərəbistan kimi ərazilərdə səhra üzərində formalaşan  tropik hava kütlələrinin tərkibində çoxlu toz olur. Ümumiyyətlə, son zamanlar bütün dünya üçün böyük problemə çevrilən qlobal istiləşmə, səhralaşma da tozun artmasına təsir edir. Təbii amillərlə yanaşı insan amili də bu məsələdə öz mənfi rolunu oynayır. Yaşıllıqların getdikcə azalması, meşələrin kütləvi olaraq qırılması küləklə gələn tozun qarşısının alınmasına mane olur. İnsan mütləq olaraq yaşadığı ekosistemi qorumalıdır.
Verilişə bu link vasitəsilə  baxa bilərsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=IyAbyYD16w8&ab_channel=Sabah%C4%B1nXeyirAz%C9%99rbaycan

Ученый географ-ландшафтовед рассказал в эфире ITV о росте пыли в воздухе 2023-08-24 15:26:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом ландшафтоведения и ландшафтного планирования Института географии имени академика Г.А. Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по географии, доцент Мирнух Исмаилов, рассказал на канале ITV об увеличении количества пыли в воздухе.
По словам ученого, в отличие от ветров, идущих с севера, тропические воздушные массы, образующиеся над пустыней в таких районах, как Северная Африка, Иранское нагорье и Аравия с юга, содержат много пыли. В целом, на увеличение запыленности влияют и глобальное потепление и опустынивание, которые в последнее время стали большой проблемой для всего мира. Помимо природных факторов, свою негативную роль в этом вопросе играет и человеческий фактор. Уменьшение зеленого покрова и массовая вырубка лесов облегчают перенос пыли ветром. Человек должен защищать экосистему, в которой он живет.