CASPISNET-in illik toplantısının açılışı baş tutub 2023-06-06 16:49:00 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşəbbüsü ilə yaradılmış CASPİSNET (Caspian İntegrated Scientific Network),  ADA Universiteti və İsveçrənin Cenevrə Universitetinin təşkilatçılığı ilə iyunun 5-də CASPİSNET-in “Xəzər dənizinin xüsusiyyətləri: perspektivdə elm - siyasət - təcrübə interfeysi”  mövzusunda illik toplantısının açılışı və ilk iş günü baş tutub.
Toplantı BP Azərbaycan, Azərkosmos,  “AzerGold” QSC, ARPA Consulting, “Hidroloq” MMC  Fransanın  və  İtaliyanın Azərbaycandakı səfirlikləri, Azərbaycan-Fransa İnstitutu, SOCAR-FUGRO, Azərbaycanın Coğrafiya Cəmiyyəti (ACC), AMEA və digərlərinin dəstəyi ilə baş tutub. Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentinin köməkçisi Rəqsanə Əsgərova, Coğrafiya İnstitutunun  əməkdaşları - baş direktor Zakir Eminov,  icraçı direktor Zaur İmrani, şöbə müdiri Səid Səfərov, böyük elmi işçi, həmçinin tədbirin təşkilatçısı, Cenevrə Universitetinin post-doktorantı, beynəlxalq CASPİSNET şəbəkəsinin koordinatoru Elnur Səfərov, SOCAR, NASA, Ekologiya və İqtisadiyyat nazirliklərindən, müxtəlif universitetlərdən  nümayəndələr, həmçinin ABŞ, Fransa, İsveçrə, İtaliya və  Rusiyadan tanınmış alimlər iştirak edib.
Cenevrə Universitetinin professoru Aleksandr Babak Hecazi tədbir iştirakçılarını salamlayib və tədbirin keçirilməsinin məqsədini açıqlayıb. Fransanın Azərbaycandakı səfiri Anne Boillon,  Azərbaycanın İsveçrədəki səfiri Fuad İsgəndərov, Azərbaycanın BMT-dəki nümayəndəsi Qalib İsrafilov,  Rusiya EA-nın Okeanologiya İnstitutunun professoru Andrey Kostyanov və digərləri də çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətindən danışıb, iclasın işinə uğurlar arzulayıblar.
Sonra “Xəzər hövzəsində qlobal dəyişiklik dinamikasının lokallaşdırılması: elm-siyasət interfeysi” plenar iclasında   məruzələr dinlənilib.
CASPİSNET-in koordinatoru c.e.ü.f.d. E.Səfərov  prof. Dr. Markus Stoffel, c.e.d. Səid Səfərov,  Dr. Alexandre Hedjazi  ilə həmmüəllif olduğu “Dəyişən iqlim şəraitində Xəzər dənizinin səviyyə problemi” mövzusunda məruzə edib. Alim Xəzərin problemlərinin hərtərəfli öyrənilməsi sahəsində aparılan elmi tədqiqatlardan, Xəzərin səviyyə problemlərinin Xəzəryanı  ölkələrə təsirindən, Xəzər dənizinin sərvətlərinin gələcək nəsillər üçün qorunub saxlanılmasında həyata keçirilən işlərdən və s. söhbət açıb.
İclasda həmçinin “Şəhər inkişafı üzrə regional perspektivlər; perspektivdə regional risklər”, “Rəqəmsal və ekoloji transformasiya qarşısında ətraf mühit məlumatları”, “Xəzərin yaşıl enerji potensialı”,  “Su tədqiqatı: yeni sərhədlər” və s. mövzularda məruzələr dinlənilib.

Состоялось открытие ежегодного собрания CASPISNET 2023-06-06 16:49:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
5июня состоялось открытие ежегодного собрания и первый рабочий день CASPİSNET (Каспийская интегрированная научная сеть ), созданной по инициативе Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики на тему «Особенности Каспийского моря: интерфейс науки – политики – практики в перспективе», организованного университетом ADA и Женевским университетом ( Швейцария).
Встреча прошла при поддержке BP Azerbaijan, Azerkosmos, ЗАО «AzerGold», ARPA Consulting, ООО «Hydrolog», посольств Франции и Италии в Азербайджане, Института Азербайджан-Франция, SOCAR-FUGRO, Географического общества Азербайджана (ACC). НАНА и др. В мероприятии приняли участие Академик Ибрагим Гулиев, вице-президент НАНА, помощник вице-президента НАНА Рагсана Аскерова, сотрудники Института географии - генеральный директор Закир Эминов, исполнительный директор Заур Имрани, заведующий отделом Саид Сафаров, старший научный сотрудник и организатор мероприятий Эльнур Сафаров, постдокторант университета, координатор международной сети CASPISNET, SOCAR, NASA, представители  министерств экологии и экономики, различных университетов, а также известные ученые из США , Франции, Швейцарии, Италии и России.
Профессор Женевского университета Александр Бабак Хеджази поприветствовал участников мероприятия и рассказал о цели мероприятия. Посол Франции в Азербайджане Анн Буайон, посол Азербайджана в Швейцарии Фуад Искендеров, представитель Азербайджана в ООН Галиб Исрафилов, профессор Института океанологии ЕА России Андрей Костянов и другие рассказали о важности мероприятия и пожелали успехов работе собрания.
Затем были заслушаны доклады на пленарном заседании «Локализация динамики глобальных изменений в Каспийском бассейне: интерфейс науки и политики».
На встрече также были заслушаны доклады по темам «Региональные перспективы городского развития; региональные риски в перспективе», «Экологические данные в условиях цифровой и экологической трансформации», «Зеленый энергетический потенциал Каспия», «Исследования воды: новые рубежи» и др..