Geologiya və Geofizika İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirilib 2023-04-03 17:26:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Neft və Qaz İnstitutunun baş direktoru, akademik Fəxrəddin Qədirov, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, c.e.d. Zakir Eminov və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
İnstitutun baş direktoru, akademik Akif Əlizədə Elmi şuranın gündəliyi ilə iclas iştirakçılarını tanış edib. Sonra “Qafqaz-Xəzər bölgəsinin iqlim, müasir tektonik proseslər, dəniz səviyyə dəyişmələri və topoqrafiya əlaqəsinin təhlili (2020-2023)” mövzusunda akademik Fəxrəddin Qədirovun və Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru c.e.d. Zakir Eminovun məlumatları dinlənilib. Alimlər mövzuya uyğun olaraq Xəzər dənizinin su səthinin dinamikası, atmosfer dəyişilikləri və digər aktual elmi yöndə son illərin nəticələrini təqdim ediblər.
“Azərbaycanın müalicəvi neftlərinin (Naftalan) biomarkerləri və adamantoidləri (2021 2023)” mövzusunda f.-r.e.d. Qalina Martınovanın təqdimatı maraqla qarşılanıb. Məruzəçi müalicəvi və yanacaq təyinatlı Azərbaycan xam neftindən səhiyyədə istifadə üsullarını, Naftalan neftinin mikrobioloji xüsusiyyətlərini, ümumiyyətlə, naftalanoterapiya istiqamətində tətbiq olunan neftin tərkibi barədə məlumat təqdim edib. Mövzu ətrafında çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
Sonra kadr hazırlığı haqqında y.e.ü.f.d. Səadət Ələkbərova məruzə edərək bildirib ki, 2022/2023-cü tədris ilinin qış imtahan sessiyasını müvəffəqiyyətlə başa vurmuş I və II kurs magistrantları attestasiyadan keçiblər. Attestasiya GGİ-nin icraçı direktoru, AMEA müxbir üzvü Dadaş Hüseynovun sədrliyi ilə aparılıb.
S.Ələkbərova “Geologiya”, “Geologiya mühəndisliyi” və “Geofizika mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alan magistrantların qış imtahan sessiyasının nəticələri, fərdi iş planlarında nəzərdə tutulmuş elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilmə vəziyyəti və digər işlər barədə  attestasiya üzrə komissiyanın qərarını Elmi şuraya təqdim edib və sənəd təsdiq edilib.
İclasın sonunda Geologiya və Geofizika İnstitutu üzrə elmi-populyar kitabların nəşrə tövsiyəsi məsələsinə baxılıb və üç adda kitabın bu il çap edilməsi qərara alınıb.

Состоялось заседание Ученого совета Института геологии и геофизики Апр 03, 2023 | 05:04 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Состоялось очередное заседание Ученого совета Института геологии и геофизики Министерства науки и образования.
Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, генеральный директор Института нефти и газа, академик Фахраддин Гадиров, генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, генеральный директор Института географии имени академика Гасана Алиева д.г.н.Закир Эминов. В заседании приняли участие представители Министерства науки и образования. Участвовали и другие сотрудники.
С повесткой дня научного совета собравшихся ознакомил генеральный директор института геологии и геофизики академик Акиф Ализаде.
Затем была заслушана информация академика Фахраддина Гадирова и генерального директора Института географии Закира Эминова «Анализ взаимосвязи климата, современных тектонических процессов, изменений уровня моря и рельефа Кавказско-Каспийского региона (2020-2023 гг.)». Ученые представили по теме результаты последних лет по динамике водной поверхности Каспийского моря, атмосферным изменениям и другим актуальным научным аспектам.
Презентация д.ф.-м.н.Галины Мартыновой была встречена с интересом. Докладчик представила информацию о способах использования азербайджанской сырой нефти в медицинских и топливных целях в здравоохранении, микробиологических свойствах нафталанской нефти, составе нефти, используемой в общей нафталанотерапии. Были получены ответы на многие вопросы по теме.
Затем о подготовке кадров Саадат Алекбарова выступила с докладом и сообщила, что аттестацию прошли аспиранты первого и второго курсов, успешно прошедшие зимнюю экзаменационную сессию 2022/2023 учебного года. Аттестация проводилась под председательством Дадаша Гусейнова, исполнительного директора ИГГ, члена-корреспондента НАНА.
Алекбарова С. представила в Ученый совет решение аттестационной комиссии по результатам зимней экзаменационной сессии магистрантов по направлениям «Геология», «Инженерная геология» и «Инженерная геофизика», статус выполнения научного исследования работ, предусмотренных в индивидуальных планах работ и других работ, и решение было утверждено.
В завершение встречи был рассмотрен вопрос о рекомендации научно-популярных книг к изданию Института геологии и геофизики, и было принято решение об издании в этом году трех книг.