Cİ-nin Türkiyə universitetləri ilə əlaqələri genişlənir 2023-03-31 14:28:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun icraçı direktoru v.i.e., c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani 27-30 mart 2023-cü il tarixlərində beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində səfərdə olub.
Türkiyənin ən nüfuzlu təhsil ocaqlarından biri olan Gazi Universitetinin Təhsil fakültəsinin dekanı professor Mahmut Selvi və Coğrafiya Təhsili Departamentinin professoru Salih Şahin ilə görüşən icraçı direktor  bu iki müəssisə arasında elmi-pedaqoji əməkdaşlığın genişləndirilməsi sahəsində həmkarları ilə fikir mübadiləsi aparıb və özü ilə apardığı “Türk dünyasının coğrafiyası” kitabını fakültə rəhbərinə hədiyyə edib.
Professor  Salih Şahin öz növbəsində Coğrafiya İnstitutunun kitabxanasına bağışladığı “Coğrafi təhsilin təməl oxları”, “Əhali həqiqətləri”, “Türkiyənin əhali və iqtisadi coğrafiyası” kitablarını Z.İmraniyə təqdim edib.
Görüş əsnasında Coğrafiya İnstitutu ilə Gazi Universitetinin Təhsil fakültəsi arasında memorandum imzalanması üçün şərtlər müzakirə edilib.

Связи ИГ с турецкими университетами расширяются Мар 31, 2023 | 02:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
27-30 марта 2023 г. исполнительный директор Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики д.ф.г., доцент Заур Имрани, посетил столицу Турции Анкару в рамках международного сотрудничества.
На встрече с профессором Махмутом Сельви, деканом Университета Гази, одного из самых престижных учебных заведений Турции, и профессором кафедры географии Салихом Шахином, исполнительный директор обменялся идеями со своими коллегами в области расширения научного и педагогического сотрудничества между этими двумя учреждениями и преподнес книгу «География тюркского мира» заведующему кафедрой.
В свою очередь, профессор Салих Шахин подарил З.Имрани книги «Основные направления географического образования», «Факты о народонаселении», «Население и экономическая география Турции», которые он передал в дар библиотеке Института географии.
В ходе встречи были обсуждены условия подписания меморандума между Институтом географии и педагогическим факультетом Университета Гази.