Coğrafiyaçı alimlər aran rayonlarında monitorinq aparıblar 2023-03-16 11:11:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması” şöbəsinin əməkdaşları – coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosentlər Mirnuh İsmayılov (şöbə müdiri), Səidə Zeynalova və Gülnar Hacıyeva, eləcə də k.e.i. Aminə Muradova Salyan və Neftçala rayonlarında çöl tədqiqatında olublar.
Martın 10-dan 14-dək aparılan landşaft-ekoloji monitorinq və elmi tədqiqatın məqsədi Azərbaycanın aran regionunda şirin su qıtlığının təbii və antropogen ekosistemlərdə yaratdığı ekoloji vəziyyətin tədqiqi olub.
Alimlər aran regionunun digər ərazilərinə nisbətən Kür çayının  Salyan və Neftçala rayonları ərazisindən keçən hissəsində şirin su qıtlığının daha kəskin vəziyyət aldığını müşahidə ediblər: Kür çayı quruyub, yatağında axımı olmayan kiçik gölməçələr qalıb. Çay yatağında davamlı bitki örtüyünə malik landşaftlar geniş sahədə quruyub, takırabənzər yataq əmələ gəlib. Kürün dənizə açıldığı yerdə süni bəndin tikilməsi ilə çay və dəniz ekosistemləri arasında mübadilə tamamilə dayanıb. Bu hissədə Kür suyunun səviyyəsi dənizdən 1,6 m aşağı düşüb.
Yay aylarında bu su ekosisteminin xəstəlik mənbəyinə çevriləcəyini ehtimal edən mütəxəssislər əhalinin su ilə tam təmin oluna bilməyəcəyini, habelə əkin sahələrinin suvarılmasında ciddi problemlər yaranacağını diqqətə çatdırıblar: “Çayda azalmalar belə davam edərsə, hər iki rayonda vəziyyət daha da ağırlaşa bilər”.
Mütəxəssislər problemin səbəbləri, şirin su ekosistemlərinin idarə olunması və buna qarşı mübarizə tədbirləri istiqamətində əldə etdikləri materialların təhlilinə dair  işləri davam etdirirlər.

Географы провели мониторинг в равнинных районах 2023-03-16 11:11:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники отдела «Ландшафтные исследования и ландшафтное планирование» Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики – доктора философии по географии, доценты Мирнух Исмайлов (заведующий кафедрой ), Саида Зейналова и Гульнар Гаджиева, а также м.н.с. Амина Мурадова провели полевые исследования в Сальянском и Нефтчалинском районах.
Целью ландшафтно-экологического мониторинга и научных исследований, проведенных с 10 по 14 марта, была изучена экологическая ситуация, вызванная нехваткой пресной воды в природных и антропогенных экосистемах в низменном районе Азербайджана.
Ученые заметили, что дефицит пресной воды в части реки Куры, проходящей через Сальянский и Нефтчалинский районы, острее, чем в других районах равнинного региона: река Кура пересохла, и в ее русле остались небольшие бессточные пруды. В русле реки на значительной площади высохли ландшафты со сплошной растительностью, образовалось бугристое русло. Обмен между речной и морской экосистемами полностью прекратился в связи со строительством искусственной дамбы на участке впадения реки в море. На этом участке уровень речной воды опустился на 1,6 м ниже уровня моря.
Специалисты, считающие, что эта водная экосистема станет источником болезней в летние месяцы, утверждают, что население не сможет быть полностью обеспечено водой, а также возникнут серьезные проблемы при орошении сельскохозяйственных полей: «Если снижение уровня реки продолжится, ситуация в обоих регионах может ухудшиться».
Эксперты продолжают анализировать полученные ими материалы для выяснения причин возникновения проблем и мер противодействия, а также для управления экосистемами пресных вод.