Cİ-də Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü qeyd edilib 2023-03-01 10:56:00 / TƏDBİRLƏR
1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibəti ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
İlk əvvəl tədbir iştirakçıları Türkiyədə dəhşətli zəlzələ zamanı həlak olanların xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Sonra Mülki müdafiə qərargahının rəisi Namazəli Mustafayev hər il 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün konkret bir problemə həsr edildiyi kimi, 2023-cü ilin 1 mart ÜMM gününün “Risklərin qiymətləndirilməsində informasiya texnologiyalarının rolu” mövzusuna həsr edildiyini diqqətə çatdırıb. N.Mustafayev bu günün və ümumilikdə, mülki müdafiə tədbirlərinin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışarkən  əsas məqsədin baş verə biləcək  fövqəladə hallar zamanı müdafiə üsullarının öyrənilməsi, ekstremal hallarda müəyyən olunmuş davranış qaydalarına əməl edilməsi, eləcə də ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydalarının mənimsənilməsi və s. olduğunu vurğulayıb.
Diqqəti qardaş Türkiyədə  on minlərlə insanın məhvinə səbəb olan dağıdıcı zəlzələyə çəkən qərargah rəisi heç bir ölkənin təbii fəlakətlərdən sığortalanmadığını və bu səbəbdən mütəmadi olaraq mülki müdafiə sahəsində tədbirlərin keçrilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Tədbir iştirakçıları onlara paylanmış məlumat xarakterli əyani vəsait, fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları ilə tanış olublar, mövzu ilə əlaqədar fikirlərini bölüşüblər.

В ИГ отметили Всемирный день гражданской обороны Мар 01, 2023 | 10:03 / МЕРОПРИЯТИЯ
По случаю 1 марта – Всемирного дня гражданской обороны в Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось информационное мероприятие.
Сначала участники мероприятия минутой молчания почтили память жертв сильного землетрясения в Турции.
Затем начальник Штаба гражданской обороны Намазали Мустафаев отметил, что каждый год 1 марта – Всемирный день гражданской обороны- посвящен конкретной проблеме, 1 марта 2023 года «Роль информационных технологий в оценка риска". Когда Н.Мустафаев говорил о важности ведения мероприятий по гражданской обороне сегодня и в целом, основной целью было обучение способам защиты при возникновении чрезвычайных ситуаций, соблюдению установленных правил поведения в экстремальных случаях, а также правил оказания первой медицинской помощи и др.
Обратив внимание на разрушительное землетрясение, унесшее жизни десятков тысяч человек в братской Турции, начальник Генштаба отметил, что ни одна страна не застрахована от стихийных бедствий, и по этой причине важно регулярно принимать меры в области гражданской обороны.
Участники мероприятия ознакомились с розданными им информационными наглядными пособиями, правилами поведения при чрезвычайных ситуациях, поделились своим мнением по теме.