Məktəblilər Coğrafiya İnstitutu ilə tanış olublar 2023-02-22 13:11:00 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə  Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin 8-ci sinif şagirdlərinin akademik H.Ə. Əliyev adına İnstitutun rəhbərliyi ilə görüşü baş tutub.
İnstitutun dəhlizlərindəki stendlərlə tanışlıqdan sonra akt zalında davam edən tədbirdə baş direktor, c.e.d. Zakir Eminov gələn qonaqlara İnstitutunda görülən işlər, coğrafiya elmindəki yeniliklər və nailiyyətlər, coğrafiya elminin korifeyləri və s. haqqında söhbət açıb, şagirdlərə təhsildə uğurlar arzulayıb.
İcraçı direktor əvəzi,  c.ü.f.d., dos. Zaur İmrani məktəbliləri coğrafiya elminin sahələri, İnstitut nəzdindəki laboratoriya və bölmələrin fəaliyyəti  ilə tanış edib.
Sonra GAMŞ-ın sədri Bəyimxanım Hüseynova,  GİS mütəxəssisi Nazim Gəraylı, böyük elmi işçi, c.ü.f.d. Samirə Abuşova gənc alimlərin apardıqları elmi tədqiqatlar, müasir texnologiyalar vasitəsilə rəqəmsal xəritələrin tərtibi və s. haqqında şagirdlərə məlumat verib, onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Sonda məktəbin coğrafiya müəllimi Tünzalə Məmmədova tədbirin təşkilatçılarına və İnstitut rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.

Школьники ознакомились с Институтом географии Фев 22, 2023 | 01:02 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте Географии им. Акад. Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась встреча с руководством Института, организованная Советом молодых ученых и специалистов с учащимися 8-х классов Комплекса Современного Образования имени Гейдара Алиева.
После ознакомления со стендами в коридорах института генеральный директор, д.г.н. Закир Эминов рассказал школьникам о работе, проделанной в институте, новшествах и достижениях в географической науке, корифеях географической науки и пожелал ученикам успехов в учебе.
Заместитель исполнительного директора, д.ф.г. доц. Заур Имрани познакомил школьников с предметами географии, деятельностью лабораторий и отделов института.
Затем Беимханим Гусейнова, председатель CМУС, Назым Герайли, специалист по ГИС, старший научный сотрудник, д.ф.г. Самира Абушова проинформировали школьников о научных исследованиях, проводимых молодыми учеными, создании цифровых карт с использованием современных технологий и ответили на интересующие их вопросы.
В завершение учитель географии школы Тунзале Мамедова выразила благодарность организаторам мероприятия и руководству института.