Cİ-də elmi şöbələrin hesabatları davam edir 2022-11-18 18:38:00 / ELMİ İCLASLAR
Baş direktor, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminovun sədrliyi ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda şöbələrin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin  yekunları barədə hesabatların təqdimatı davam edir.
İnstitutun Elmi şurasının növbəti iclasında “Turizm və rekreasiya coğrafiyası” şöbəsinin hesabatı dinlənilib. Şöbə rəhbəri, c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani şöbənin  “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin turizm-rekreasiya ehtiyatları və inkişaf perspektivləri (2021-2025-ci illər)” mövzusunun birinci mərhələsi olan “Qarabağ iqtisadi-coğrafi rayonunun təbiət abidələrindən turizm məqsədilə istifadə imkanları” elmi işinin yerinə yetirilməsinin yekunu haqqında təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki,  2022-ci ildə tədqiqat işi prosesində alınmış mühüm nəticələr Qarabağ iqtisadi-coğrafi rayonunun hər bir inzibati rayonu üzrə ayrılıqda təbii və antropogen turizm ehtiyatlarının qruplaşdırılması, floristik və faunistik abidələr arasında “Qırmızı kitab”a daxil olan nümunələrin  müəyyənləşdirilməsi və müharibə dövründə nəsli kəsilmək üzrə olanların sayının daha da çox olduğunun müşahidə edilməsidir.
Şöbə əməkdaşlarının Web of Sciences nəşrlərində 5 məqaləsi, müxtəlif nəşrlərdə 13 məqalə,  2 atlas və kontur xəritələr, 3 monoqrafiya dərc  edilib. Hesabatda həmçinin konfranslarda iştirak, elmi kadrların hazırlanması, təltif və mükafatlar haqqında da məlumat verilib.

Доклады научных отделов в ИГ продолжаются Ноя 18, 2022 | 06:11 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Презентация отчетов о результатах научной и научно-организационной деятельности отделов Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования АР под председательством генерального директора, доктора географических наук Закира Эминова продолжается.
На очередном заседании Ученого совета института был заслушан отчет отдела «География туризма и рекреации». Доцент Заур Имрани, заведующий отделом выступил с докладом «Возможность использования памятников природы с целью туризма в географическом районе Карабаха » по теме «Туристско-рекреационные ресурсы и перспективы развития освобожденных территорий Азербайджанской Республики (2021-2025 годы)». Сообщалось, что важными результатами, полученными в процессе исследования в 2022 году, стали группировка природных и антропогенных туристических ресурсов отдельно по каждому административному району Карабахской экономико-географической области, выявление экземпляров, занесенных в «Красную книгу» среди флористических и фаунистических памятников и исчезнувших во время войны.
Сотрудниками отдела опубликовано 5 статей в изданиях Web of Sciences, 13 статей в различных изданиях, 2 атласа и контурных карт, 3 монографии. В отчете также представлена информация об участии в конференциях, подготовке научных кадров, наградах и премиях.