Cİ əməkdaşı “Viki arabiya” konfransında iştirak edib 2022-11-10 13:13:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Beynəlxalq və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı, İnstitutun vikipediya qrupunun rəhbəri Aida Aslanova Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində ilk dəfə təşkil edilən ərəbdilli ölkələrin vikipediyaçılarının “Wiki Arabiya” konfransında Azərbaycanı təmsil edib.
Ölkənin zəngin kitabxana binasında   keçirilən tədbirdə BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, Misir, Tunis, İraq, Əlcəzair, Mərakeş, İordaniya, Fələstindən olan ərəb vikipediyaçıları iştirak ediblər. Onlara İsrail, Gürcüstan, İrandan  olan  Wikimedia Fondunun əməkdaşları bilik və bacarıqların təkmilləşdirilməsi istiqamətində təlim keçiblər.
Tədbirdən sonra konfrans iştirakçıları üçün Dubayın görməli yerlərinə - tarixi ərazilərə, muzeylərə, Burc Xəlifə ətrafına gəzinti, eləcə də Vikidata layihəsinin 10 illik yubileyi münasibətilə, konfrans iştirakçıları üçün xüsusi ayrılmış gəmi gəzintisində şam yeməyi təşkil edilib.

Сотрудница ИГ приняла участие в Конференции Вики-Арабия 2022-11-10 13:13:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Аида Асланова, сотрудница отдела международных и общественных связей Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, руководитель группы Википедии Института, представляла Азербайджан на «Wiki Arabia». конференция википедистов арабоязычных стран, которая впервые была организована в Дубае, Объединенные Арабские Эмираты.
Арабские википедисты из ОАЭ, Саудовской Аравии, Египта, Туниса, Ирака, Алжира, Марокко, Иордании и Палестины приняли участие в мероприятии, состоявшемся в здании богатой библиотеки страны. Они прошли обучение у сотрудников Фонда Викимедиа из Израиля, Грузии и Ирана, чтобы улучшить свои знания и навыки.
После мероприятия к 10-летию проекта Викиданных была организована поездка по достопримечательностям Дубая – исторические районы, музеи, вокруг Бурдж-Халифа, а также ужин на судне, забронированном для участников конференции.