Coğrafiyaçı alim Xəzərin kiçilməsi probleminə nikbinliklə baxır 2022-09-08 23:43:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu “Xəzər dənizinin sahillərinin və dibinin  geomorfologiyası” şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyevin Rusiyanın “Россия 1» kanalına verdiyi müsahibəsi həftə xəbərlərinin («Вести недели») “Xəzər qayıdanda” süjetində əksini tapıb.
Bildirilir ki, qlobal iqlim dəyişikliyi ilə əlaqədar Xəzər dənizi  sürətlə kiçilir. Keçmiş dəniz dibinin onlarla kilometri isti günəş altında qurumuş səthə çevrilib.      Proqnozlara görə, bu əsrin sonunda Xəzər dənizi 9, hətta 18 metrə qədər dayazlaşa bilər. Bu isə o deməkdir ki, su hövzəsi öz ərazisinin 34%-ni itirəcək. Dənizə çıxışı olan bütün ölkələr üçün bu, böyük bir problemdir və Azərbaycan, Qazaxıstan, İran, Rusiya, Türkmənistan onu birlikdə həll etməli olacaq.
Azərbaycanlı alim Ə.Əliyev bildirib ki, Xəzərin səviyyəsi dövrüdür. Təxminən 200-250 il ərzində səviyyə eyni vaxtda yüksəlir və enir. Sonuncu yüksək səviyyə 1800-cü ildə aşkar edilmişdir. Bu andan etibarən səviyyə tədricən aşağı düşür. Dərbənddəki Narın-Qala qalasının bir hissəsi indi su altındadır. Bu o deməkdir ki, orta əsrlərdə Xəzərin səviyyəsi xeyli aşağı idi. Amma Bakıda Qız qalası - əksinə, şəhərin mərkəzində ucalır. Baxmayaraq ki, bir neçə əsr əvvəl dəniz tərəfindən yuyulurdu. Təbii dövrlər onun təbii nəfəsidir.
Nikbinlik nümayiş etdirən alimin sözlərinə görə təxminən 10-15 ildən sonra yüksəliş gözlənilir və  “azərbaycanlıların gənc nəsli Xəzərin qayıdışını görəcək”.

Интервью заведующего отделом "Геоморфология берегов и дна Каспийского моря" Института географии им. академика Г. Алиева, доктора географических наук, профессора Амира Алиева российскому каналу "Россия 1" нашло отражение в новостях еженедельника "Вести недели", в сюжете "Когда вернётся Каспий".
Сообщается, что Каспийское море стремительно сокращается из-за глобального изменения климата. Десятки километров бывшего морского дна превратились в сухую поверхность под жарким солнцем. По прогнозам, к концу этого века Каспийское море может обмелеть на 9 и даже 18 метров. Это означает, что водохранилище потеряет 34% своей площади. Это большая проблема для всех стран, имеющих выход к морю, и решать ее придется сообща Азербайджану, Казахстану, Ирану, России, Туркменистану.
Азербайджанский ученый А.Алиев сказал, что изменение уровня Каспийского моря периодично. Примерно на протяжении 200-250 лет уровень поднимается и опускается одновременно. Последний высокий уровень был отмечен в 1800 году. С этого момента уровень постепенно снижается. Часть крепости Нарын-Гала в Дербенде сейчас находится под водой. Это означает, что уровень Каспийского моря в средние века был намного ниже. А вот Девичья Башня в Баку, наоборот, возвышается в центре города. Хотя несколько веков назад его омывало море. Естественные циклы — это его естественное дыхание.
По словам оптимистично настроенного ученого, примерно через 10-15 лет ожидается подъем, и «возвращение Каспия увидит молодое поколение азербайджанцев».