Azərbaycan alimləri Daşkənddə keçirilən konqresdə ölkəmizi təmsil ediblər 2022-06-24 15:11:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində hibrid formatda 30 ölkədən 138 qurum və universitetdən 276 alimin iştirak etdiyi 7-ci Beynəlxalq EMI - Sahibkarlıq və Sosial Elmlər Konqresi (7th International EMI Entrepreneurship & Social Sciences Congress) keçirilib.
AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zakir Eminov,  İnstitutun “Turizm və rekreasiya coğrafiyası” şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur İmrani, eləcə də ADPU-nun Quba filialının direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Alıyev, filialın baş müəllimi Sərxan Cəfərov və Xəzər Universitetinin şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Milana Abbasova Azərbaycanı bu beynəlxalq konqresdə təmsil ediblər.
İnstitut rəhbəri  Z.Eminov Beynəlxalq konqresin açılış sessiyasında elm və təhsilin inteqrasiyası, bu sahədə türkdilli ölkələrin əməkdaşlığı və qarşılıqlı fikir mübadiləsinin vacibliyini qeyd edib, gələcəkdə müxtəlif iqtisadi, sosial və mədəni əlaqələrin genişlənməsinin əhəmiyyətindən danışıb. O deyib ki, türkdilli dövlətlər coğrafi-strateji baxımından dünyanın əhəmiyyətli bölgəsində yerləşir və Azərbaycan bu dövlətlər arasında   inamlı və əvəzsiz körpü rolunu oynayır. Türkdilli ölkələrin çoxşaxəli əlaqələri artmaqda və inkişaf etməkdədir. Bu coğrafiyada qardaş türk respublikaları arasındakı əlaqələr daha da genişlənərsə, bunun iqtisadi və enerji baxımdan regiona böyük faydası olacaq.
Bölmə sessiyasında Z.İmrani Azərbaycan Respublikasının xarici ticarət əlaqələrinin müasir vəziyyəti, ölkə iqtisadiyyatında xarici ticarətin rolu, idxal və ixracın üstünlükləri, daxili bazar və xarici bazara çıxış yolları, iqtisadi inteqrasiyaya nail olmanın əhəmiyyəti, dünya iqtisadiyyatında xarici ticarətin üstünlükləri və digər məsələləri tədbir iştirakçilarına çatdırıb, türkdilli olkələrin iqtisadi əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinin vacibliyini və yeni nəqliyyat dəhlizlərinin tranzit yüklərin daşınmasında rolunu və iqtisadi inkişafa nail olmada əhəmiyyətini vurğulayıb.

Азербайджанские ученые представили нашу страну на конгрессе, состоявшемся в Ташкенте 2022-06-24 15:11:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
7-й Международный конгресс EMI по предпринимательству и социальным наукам прошел в столице Узбекистана Ташкенте в гибридном формате с участием 276 ученых из 138 институтов и университетов из 30 стран мира.
Генеральный директор Института географии имени академика Г. Алиева НАНА, доктор географических наук, доцент Закир Эминов, заведующий кафедрой «География туризма и рекреации» института, доктор философских наук по географии, доцент Заур Имрани, а также директор Губинского филиала АДПУ, доктор философских наук Юсиф Алиев, завуч филиала Сархан Джафаров и заведующая кафедрой Хазарского университета, доктор философии Милана Аббасова представляли Азербайджан на этом международном конгрессе.
На открытии международного конгресса руководитель института З.Эминов отметил важность интеграции науки и образования, сотрудничества тюркоязычных стран в этой сфере и взаимного обмена идеями, а также рассказал о важности расширения различных экономических, социальных и культурных отношений в будущем. Он сказал, что тюркоязычные страны расположены в географически и стратегически важном регионе мира, и Азербайджан играет роль надежного и незаменимого моста между этими странами. Многоплановые отношения между тюркоязычными странами растут и развиваются. Если отношения между братскими тюркскими республиками и дальше будут расширяться, это принесет большую пользу региону с экономической и энергетической точек зрения.
На секционном заседании З.Имрани проинформировал участников мероприятия о текущем состоянии внешнеторговых отношений Азербайджанской Республики, роли внешней торговли в экономике страны, преимуществах импорта и экспорта, путях выхода на внутренний внешний рынок, важности достижения экономической интеграции, преимущества внешней торговли в мировом хозяйстве и др. Подчеркнута важность укрепления экономических связей тюркоязычных стран и роль новых транспортных коридоров в перевозке грузов, транзитных товаров и их значение в достижении экономического развития.