Kiçik Akademiyanın üzvləri Coğrafiya İnstitutunda olublar 2022-06-20 15:34:00 / TƏDBİRLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə Bakı şəhəri Nizami rayonunun 210 №-li məktəbində fəaliyyət göstərən Kiçik Akademiyanın üzvləri  Coğrafiya İnstitutunda olublar.
Məktəblilər əvvəlcə AMEA-nın 2-ci mərtəbəsində İnstitutun fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxıblar. GAMŞ-ın sədri Bəyimxanım Hüseynova şagirdlərə gənc alimlərin fəaliyyəti, apardıqları elmi tədqiqat işləri, müxtəlif layihələrdəki iştirakları haqqında məlumat verib. Sonra onlar İnstitutun kitabxanasında  yeni çap olunmuş coğrafiyaya aid kitablar, atlas və  xəritələrlə tanış olublar. “Xəritəçilik və Coğrafi İnformasiya” şöbəsində  gənc coğrafiyaçılar  GİS mütəxəssisi Elvin Soltanovun  şöbənin fəaliyyəti haqqındakı məlumatını dinləyib, onun nümayiş etdirdiyi  müasir texnologiyalar vasitəsilə müxtəlif məzmunlu rəqəmsal xəritələrin tərtib və çap edilməsi prosesini izləyiblər.
Sonra tədbir İnstitutun akt zalında davam edib. Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru, dosent  Zakir Eminov şagirdlərlə görüşüb, onlara Coğrafiya İnstitutunda görülən işlər, coğrafiya elmindəki yeniliklər və nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat verib,  onları  maraqlandıran suallara qənaətbəxş cavablar verib.  Daha sonra İnstitutun Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin böyük elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Etibar Bədəlov şagirdlərə  əhali coğrafiyası ilə bağlı məsələlər haqqında danışıb.
Kiçik akademiyanın üzvləri öz növbəsində məktəbdə gördükləri işlər, akademiyanın fəaliyyəti haqqında məlumat veriblər.
Sonda məktəbin coğrafiya müəllimi Səkinə Hüseynova tədbirin təşkilinə görə Coğrafiya İnstitutunun rəhbərliyinə və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasına təşəkkürünü bildirib. Belə tədbirlərin mütəmadi keçirilməsinin şagirdlərin dünyagörüşünün artmasında və peşə  yönümündə oynadığı rolu xüsusi olaraq vurğulayıb.

Члены Малой академии посетили Институт географии 2022-06-20 15:34:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
Институт географии посетили члены Малой академии, действующей в 210-й школе Низаминского района города Баку, организованной Советом молодых ученых и специалистов Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА.
Студенты впервые ознакомились с выставкой, отражающей деятельность института на 2-м этаже НАНА. Председатель Совет Молодых Ученых и Специалистов Института Географии Баимханум Гусейнова проинформировала студентов о деятельности молодых ученых, их научно-исследовательской работе, их участии в различных проектах. Затем они ознакомились с недавно изданными книгами по географии, атласами и картами в библиотеке института. На кафедре картографии и геоинформации юные географы прослушали доклад ГИС-специалиста Эльвина Солтанова о деятельности кафедры и наблюдали за процессом составления и печати цифровых карт различного содержания с использованием современных технологий.
Затем мероприятие продолжилось в актовом зале института. Генеральный директор Института географии, доктор географических наук, доцент Закир Эминов встретился со студентами, проинформировал их о работе, проделанной в Институте географии, новшествах и достижениях в области географии, и дал удовлетворительные ответы на их вопросы. Затем Этибар Бадалов, старший научный сотрудник отдела демографии и географии населения института, доктор философских наук по географии, доцент, выступил перед студентами с вопросами, связанными с географией населения.
Члены малой академии, в свою очередь, проинформировали о проделанной в школе работе и деятельности акaдемии.
В завершение учитель географии школы Сакина Гусейнова поблагодарила руководство Института географии и Совета молодых ученых и специалистов за организацию мероприятия. Он подчеркнул роль регулярного проведения подобных мероприятий в повышении кругозора студентов и их профессиональной направленности.