Coğrafiyaçılar Lərmərud sürüşməsini tədqiq ediblər 2022-05-11 09:33:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin əməkdaşları, müdir c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov başda olmaqla   c.ü.f.d. Səidə Zeynalova, Emil Cəbrayılov və c.ü.f.d. Gülnar Hacıyeva Lerik rayonunun Lərmərud şürüşmə zonasında elmi tədqiqat işləri aparıblar.
Mütəxəssislər sürüşmənin baş verdiyi Lerikin Haftoni, Lərmərud, Nücü, Davidoni, Vamazğın və s. irili-xırdalı kəndlərinin  yerləşdiyi Dırığ bölgəsi adlanan ərazisində landşaft ekoloji şəraiti tədqiq ediblər. Onların bildirdiyinə görə,  Lərmərud sürüşmə sahəsi Lerik rayon mərkəzindən şimal-şərqdə, Masallı-Yardımlı şose yolunun 21-ci km-dən 7,5 km cənubda, avtomobillərin hərəkəti üçün çox əlverişsiz və çətin keçilən yolun üzərində yerləşir. Sürüşmə Lərmərud kəndinin mərkəzindən keçən küçənin şimal-şərqində yerləşən 30-40 dərəcəlik meylliyə malik yamacda baş verib.
Sürüşmə baş verən ərazi qədim sürüşmə zonası olduğundan yerli əhali bura “sürüşən yer” (talış dilində “Fırsan”) adını verib. Tədqiqatçılar  buradakı meşəsizləşmiş dağ yamaclarında 7 köhnə sürüşmə sahəsini qeyd ediblər. Belə sahələrin landşaft-ekoloji vəziyyəti ətraf ərazilərdən dalğavarı və təpəli relyefi ilə fərqlənir.  Bu ərazidə  sürüşmə landşaftları hələ də aktivliyini qoruyub saxlayır.
Sürüşmə baş verən yamaca söykənən həyətyanı evin arxa tərəfində yamac vaxtılə 2 m hündürlüyündə kəsilib. Buna görə də sürüşmə çatları tədricən yuxarıya doğru yayılıb. 1,2 ha əkin sahəsi yararsız hala düşüb, həyətyanı sahə ev tikililəri ilə birlikdə sürüşmə kütləsinin altında qalıb, 4 iribuynuzlu qaramal və 4 buzov, toyuq-cücə tələf olub. Eyni zamanda, kəndin mərkəzindən keçən yol sıradan çıxıb. Hazırda burada 11 ev sürüşmə riskli ərazidə yerləşir. Onların köçürülməsi qaçılmazdır.
Yardımlı-Cəlilabad yolunda, Telavar-Aruz sahəsində xeyli aktiv sürüşmə sahələrini təyin edən coğrafiyaçılar ərazinin landşaft-ekoloji, geoloji və geomorfoloji cəhətcə aktiv sürüşmə sahəsi kimi fərqləndiyi qeyd ediblər.
Alimlər insanların həyat fəaliyyəti üçün risk yaradan sürüşmələrə qarşı ekoloji tarazlığın qorunması, meşə ekosisteminə müdaxilənin azaldılması və nəhayət, bələdiyyə ərazisində irimiqyaslı landşaft planlaşdırılmasının aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıblar.

Географы осмотрели оползень Лармаруд 2022-05-11 09:33:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники отдела ландшафтных исследований и ландшафтного планирования Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА, зав. отделом д.ф.г.Мирнух Исмаилов, д.ф.г. Саида Зейналова, Эмиль Джабраилов и д.ф.г. Гульнар Гаджиева провели научные исследования в Лармарудской оползневой зоне Лерикского района.
В Лерике, где произошел оползень, специалисты исследовали ландшафтно-экологические условия зоны оползней селах Хафтони, Лармаруда, Нуджу, Давидони, Вамазгинаобласти Дырыг. Они изучили ландшафт и экологическую обстановку в местности под названием Диригский район, где расположены большие и малые села. По их утверждению, Лармарудский оползневой участок расположен к северо-востоку от райцентра Лерик, в 7,5 км южнее 21-го км автодороги Масаллы-Ярдымлы, на очень неудобной и труднопроходимой дороге. Оползень произошел на 30-40-градусном склоне к северо-востоку от улицы, проходящей через центр села Лармаруд.
Поскольку данная оползневая зона представляет собой древнюю оползневую зону, местные жители называют ее «оползневым участком» («Фирсан» по-талышски). Исследователи выявили семь старых оползневых участков на обезлесенных горных склонах. Ландшафтно-экологическое состояние таких территорий отличается от окружающих территорий холмистым рельефом. Оползневые ландшафты в этом районе все еще активны.
Склон позади дома, в который он упирается, где произошел оползень, был срезан на высоте 2 м. Поэтому оползневые трещины постепенно распространяются вверх. 1,2 га пашни пришли в негодность, дворовая зона и дома были затоплены, погибло 4 коровы, 4 теленка и куры. В то же время дорога через центр села вышла из строя. В настоящее время 11 домов расположены в районах, подверженны риску. Их переселение неизбежно.
Географы, выявившие много активных оползневых участков на дороге Ярдымли-Джалилабад, районе Телавар-Аруз, отметили оползнево-экологический, геологический и геоморфологически активный характер оползневого района.
Ученые подчеркнули важность сохранения экологического баланса при оползнях, представляющих опасность для жизни людей, необходимости уменьшения вмешательства в лесные экосистемы и, наконец, масштабного ландшафтного планирования в муниципалитете.