Məktəblilər coğrafiya fənnindən olimpiadaya hazırlaşırlar 2022-04-12 15:01:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Elm və təhsilin vəhdəti çərçivəsində AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun dəstəyi ilə Beynəlxalq Coğrafiya Olimpiadasında (IGEO) və Avropa Coğrafiya Olimpiadasında (EGEO) iştirak edəcək komandanın seçim imtahanı keçirilib.
Aprelin 9-da Fortis Academy-də baş tutan imtahanda 2021-ci il RFO qalibləri və Təhsildə inkişaf və innovasiyalar üzrə V qrant müsabiqəsinin qalibi olan “Coğrafiyadan şagirdlərin Beynəlxalq Coğrafiya Olimpiadasına (EGEO və IGEO) hazırlığı – III modul” layihəsindən şagirdlər olmaqla Azərbaycanın müxtəlif bölmələrinin  məktəb və gimnaziyalarından  25 şagird iştirak edib.
Ölkə üzrə Beynəlxalq Coğrafiya müsabiqələrinə komanda hazırlığınının təşkilatçısı “Coğrafiyadan şagirdlərin Beynəlxalq Coğrafiya Olimpiadasına (EGeo və İGeo) hazırlığı – III modul” layihəsnin rəhbəri, Təhsildə inkişaf və innovasiyalar üzrə qrant müsabiqələrinin üç il dalbadal qalibi olan Yaşar Seyidəliyevdir.
İngilis dilində tərtib edilmiş suallar Beynəlxalq coğrafiya kurikulumunun, IGEO və EGEO-nun tələblərinə uyğun olaraq hazırlanıb. İmtahan 13 açıq sual və 30 test (qapalı) şəklində olmaqla iki bölmədən ibarət olub. Açıq sualların cavabları  maksimal 70 balla, 30 test şəklində təqdim olunmuş qapalı suallar isə hər sual 1 bal olmaqla maksimal 30 bal ilə qiymətləndirilib. Toplamda ən yüksək 100 baldır. Bu seçmə imtahanı ilə aşağı (12-15 yaş) və yuxarı (16-19) yaş qrupundan hər komanda üçün 4 nəfər seçiləcək.
Təhsil Nazirliyi yanında İctimai Şuranın, Təhsil Nazirliyinin, AR Təhsil İnstitunun İstedadlı şagirdlərlə iş şöbəsinin və Fortis Academy-nin nümayəndələri imtahanın gedişini izləyiblər.

Школьники готовятся к олимпиаде по географии 2022-04-12 15:01:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В рамках единства науки и образования, при поддержке Института географии имени академика Г.А. состоялся экзамен по отбору команды для участия в Международной географической олимпиаде (IGEO) и Европейской географической олимпиаде (EGEO).
В экзамене, прошедшем в Fortis Academy 9 апреля приняли участие 25 учащихся школ и гимназий -победители РФО 2021 и 5-го Грантового конкурса развития и инноваций в образовании.
Организатором подготовки команд к Международным географическим олимпиадам в стране является Яшар Сейидалиев, руководитель проекта «Подготовка школьников по географии к Международной географической олимпиаде (EGeo и IGeo) - Модуль III», победитель грантовых конкурсов по развитию и инновации в образовании в течение трех лет.
Вопросы на английском языке подготовлены в соответствии с требованиями Международной учебной программы по географии, IGEO и EGEO. Экзамен состоял из двух разделов в виде 13 открытых вопросов и 30 тестов (закрытых). Ответы на открытые вопросы оценивались максимум в 70 баллов, а закрытые вопросы, представленные в виде 30 тестов, оценивались максимум в 30 баллов, каждый вопрос – в 1 балл. Максимальный результат – 100 баллов. На этом квалификационном экзамене в каждую команду будет отобрано по 4 человека из младшей (12-15 лет) и старшей (16-19) возрастных групп.
За экзаменом наблюдали представители Общественного Совета при Министерстве Образования, Отдела работы с одаренными студентами Института Образования Азербайджанской Республики и Академии Fortis.