Cİ alimi radioda qoruq və yasaqlıqlardan danışıb 2022-01-11 13:11:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
11 yanvar - Dünya Qoruqlar və Milli Parklar günü münasibətilə AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinin böyük elmi işçisi, c.ü.f.d Abuşova Samirə İctimai radioya dəvət olunub.
Respublikamızın  qoruq və yasaqlıqlarına həsr olunmuş verilişdə elmi işçi bu tarixi abidələrin yaranma tarixi  haqqında məlumat verib, qoruq və yasaqlıqların mövcud vəziyyəti qiymətləndirilib, həmçinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş torpaqlarında dövlət təbiət qoruqları və yasaqlıqlarının ilkin qiymətləndirilməsindən və bu istiqamətdə ərazidə aparılacaq tədqiqat işlərindən bəhs edilib.
Musahibədə son illərdə daha aktual olan biosfer qoruqlarının Azərbaycanda yaradılması (2023-cü ildə hazır olunması nəzərdə tutulmuş Zaqatala-Balakən Biosfer Qoruğunun timsalında) halları müzakirə olunub. Milli parkların müasir vəziyyətindən danışılıb. Azərbaycanın  "ornitoloji oazis"i hesab olunan  Ağgöl Milli Parkının hazırkı  vəziyyəti və orda qorunan nəsli kəsilməkdə olan fauna növləri haqqında məlumat verilib.

Ученый ИГ рассказал по радио о заповедниках и заказниках 2022-01-11 13:11:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
По случаю 11 января, Дня всемирных заповедников и национальных парков, старший научный сотрудник отдела геоморфологии и природных рисков Института географии имени акад. Г.А.Алиева НАНА, д.ф.г. Самира Абушова была приглашена на Общественное радио.
В программе, посвященной заповедникам и заказникам республики, исследователь рассказал об истории этих исторических памятников, дал оценку современному состоянию заповедников и заказников, а также предварительную оценку состояния государственных заповедников и заказников на освобожденных землях Азербайджана.
В интервью обсуждались вопросы создания в Азербайджане биосферных заповедников, которые в последние годы стали более актуальными (на примере Закатало-Балаканского биосферного заповедника, который планируется подготовить в 2023 году). Обсуждено современное состояние национальных парков. Была предоставлена информация о нынешнем состоянии Национального парка Акгёль, считающегося «орнитологическим оазисом» Азербайджана, и охраняемых там исчезающих видов.