Coğrafiyaçi alim yeni inzibati idarəetmə sisteminə keçirilməsini məqsədəuyğun hesab edir 2021-12-21 16:22:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminovun Xəzər televiziyasında ölkənin bəzi inzibati rayonlarının  mərkəzləşdirilmiş sistemə keçilməsinin uyğunluğu barədə müsahibəsi nümayiş etdirilib.
Alim iqtisadi baxımdan qeyri-fəal rayonların mərkəzdən idarə olunmasını məqsədəuyğun hesab edərək bildirib ki, bəzi rayonlarının potensialından düzgün istifadə edilmədiyindən daha səmərəli fəaliyyət göstərmək üçün yeni inzibati idarəetmə sisteminə keçirilməli və səlahiyyətlər mərkəzləşdirilməlidir. Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sahəsində potensialı nəzərə alınmalı, aqrar sənaye kompleksləri qurulmalıdır.
Əhalinin paytaxta axımının qarşısı alınması baxımından Bakı ilə rəqabət apara bilən regional şəhərlərin yaradılması zəruridir. Həmin şəhərlərdə iri sənaye obyektlərinin, xidmət sahələrinin yaradılması ətraf ərazilərin sakinlərinin həm işlə təmin olunmasına,  həm də gəlirlərin əldə edilməsi üçün zəmin yaradar.

Географ считает целесообразным переход на новую систему административного управления. 2021-12-21 16:22:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
По телеканалу «Хазар» было показано интервью директора Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА, доктора географических наук Закира Эминова о целесообразности перехода некоторых административных районов страны на централизованную систему.
Рассматривая выбор централизованного управления экономически неактивными районами, ученый отметил, что потенциал отдельных районов не используется должным образом, и что для большей более эффективности необходимо перейти на новую систему административного управления и централизацию полномочий. Необходимо учитывать потенциал Азербайджана в области сельского хозяйства и строить агропромышленные комплексы.
Необходимо создавать региональные города, которые могли бы составить конкуренцию Баку в целях предотвращения оттока людей в столицу. Создание крупных промышленных предприятий и зон обслуживания в этих городах создаст основу как для занятости, так и для получения доходов жителей прилегающих территорий.