Akademik İbrahim Quliyev “Ecoworld” mükafatının laureatlarının təltifolunma mərasimində iştirak edib 2021-12-01 22:58:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Noyabrın 30-da Moskvada Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasında “Ecoworld” beynəlxalq mükafatının onlayn təqdimat mərasimi keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının Azərbaycan Elmi Mərkəzinin sədri, “Ecoworld” Himayəçilər Şurasının üzvü və “Ekoloji siyasət və ətraf mühit” nominasiyası üzrə müsabiqənin nəticələrini elan edən münsiflər heyətinin sədri, akademik İbrahim Quliyev müsabiqənin laureatlarının mükafatlandırılmasında iştirak edib.
Təltifetmə mərasimindən öncə çıxış edən akademik İbrahim Quliyev bildirib ki, planetimizdə baş verən son hadisələr ekologiya və təbii proseslərin sərhəd tanımadığını bir daha göstərdi. Onun sözlərinə görə, bütün ölkələrin alim və tədqiqatçılarının vəzifəsi Yer kürəsində bütün canlıları qorumaq, sivilizasiyanın ən təhlükəli ssenarilər üzrə inkişafının qarşısını almaq üçün səyləri birləşdirməkdir və Azərbaycan və Rusiya alimləri bu problemlərin həllinə mühüm töhfə verə bilərlər.
Mükafatlandırma mərasimində Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının prezidenti Oleq Kuznetsov, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının vitse-prezidentləri Lida İvanitskaya və “Resurslara qənaət və ekoloji cəhətdən təmiz texnologiyalar, istehsal və istehlak tullantılarının emalı” nominasiyası üzrə münsiflər heyətinin sədri Əzizağa Şahverdiyev laureatların mükafatlandırılması mərasimində çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, “Ecoworld” beynəlxalq ekoloji mükafatı 2003-cü ildə Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyası tərəfindən təsis edilən və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində nailiyyətlərə görə verilən “Ecomir” milli mükafatının davamçısıdır. 2017-ci ildə beynəlxalq status alıb. Bu il mükafat Rusiyanın 35 regionundan və dünyanın 20 ölkəsindən 200 layihəni bir araya gətirib.

Академик Ибрагим Гулиев принял участие в награждении лауреатов конкурса международной экологической премии Ecoworld 2021-12-01 22:58:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
30 ноября 2021 года в Москве, в Российской Академии Естественных Наук состоялась торжественная онлайн-церемония вручения международной премии Ecoworld («Экомир»).
Вице-президент НАН Азербайджана академик Ибрагим Гулиев – председатель Азербайджанского Научного Центра РАЕН, член попечительского совета Ecoworld и председатель жюри по оглашению итогов конкурса в номинации «Экологическая политика и окружающая среда», принял участие в награждении лауреатов конкурса.
Во вступительном слове перед вручением наград победителям премии академик Ибрагим Гулиев заявил, что последние события на нашей планете еще раз показали, что экология и природные процессы не знают границ. Задача ученых и исследователей всех стран – объединить усилия по сохранению всего живого на Земле, недопущению развития цивилизации по самым опасным сценариям, и в решение этих проблем могут внести весомый вклад ученые Азербайджана и России.
На церемонии награждения выступили президент Российской академии естественных наук Олег Кузнецов, вице-президенты РАЕН Лида Иваницкая и Азизага Шахвердиев – председатель жюри в номинации «Ресурсосберегающие и экологически безопасные технологии, переработка отходов производства и потребления».
Международная экологическая премия Ecoworld – преемница национальной премии «Экомир», учрежденной в 2003 году Российской Академией Естественных Наук и вручаемой за достижения в области охраны окружающей среды. В 2017 году она приобрела международный статус. В этом году премия собрала 200 проектов из 35 регионов России и 20 стран мира.