Rusiya Elmlər Akademiyası prezidentinin Azərbaycan elmi ictimaiyyəti ilə görüşü keçirilib 2021-11-26 22:50:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında respublika elmi ictimaiyyəti ilə görüşü keçirilib.
Rusiya Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyətinə REA-nın vitse-prezidenti, akademik Yuriy Baleqa, prezidentin müşaviri, hüquq elmləri doktoru Rəşad Qurbanov, prezidentin Katibliyinin rəisi Valeriya Belyanina və REA-nın Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Olqa Qluxovtseva daxil idi.
Əvvəlcə qonaqlar Fəxri xiyabana gələrək ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Nümayəndə heyəti görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsini ehtiramla anaraq məzarı üzərinə gül dəstələri düzüblər.
Görkəmli dövlət xadimi Əziz Əliyevin və tanınmış həkim-alim Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə də gül dəstələri qoyulub.
AMEA Rəyasət Heyətinin böyük konfrans zalında təşkil olunan görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Mixail Boçarnikov, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə qədim tarixə və zəngin mədəniyyətə malik Rusiya ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı siyasi, mədəni, iqtisadi əlaqələrin tarixi barədə məlumat verilib, bu münasibətlər içərisində elm və təhsil sahəsindəki əlaqələrin mühüm mövqeyə malik olduğu vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, Rusiya elmi ilə qarşılıqlı əlaqələr nəticəsində 1945-ci ilin mart ayında Azərbaycan Elmlər Akademiyası təsis olunmuş, onun təşəkkülündə, milli elmi kadrların hazırlanmasında dünya şöhrətli rus alimləri fəal iştirak etmişlər. Həmçinin Akademiya ilə REA arasında müstəqillik  illərində fundamental, tətbiqi, təbiət, humanitar və sosial elm sahələrinin bütün istiqamətləri üzrə əməkdaşlığa dair 60-dan artıq sənədin imzalandığı vurğulanıb, AMEA əməkdaşlarının iki ölkənin elm fondları tərəfindən elan edilən müsabiqə çərçivəsində 20-dən çox layihəni həyata keçirdiyi bildirilib.
Daha sonra Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi ilə bağlı videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev qonaqları salamlayıb, onları Azərbaycanın ən böyük elm ocağı olan AMEA-da görməkdən məmnun olduğunu deyib. REA-dan olan nümayəndə heyətinin ölkəmizə sonuncu rəsmi səfərinin 2019-cu ilə təsadüf etdiyini xatırladan akademik iki il ərzində Azərbaycanda kardinal dəyişikliklərin baş verdiyini, Azərbaycanın öz tarixi inkişafının tamamilə yeni mərhələsinə qədəm qoyduğunu bildirib. O, bu dəyişikliyin əsasında Azərbaycan Respublikasının Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağın azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsinin dayandığını qeyd edib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, hazırda ölkənin yeni inkişaf xəttinə uyğun olaraq Elmlər Akademiyasında “2022-2030-cu illər üzrə Azərbaycanda elmin dayanıqlı inkişafı üzrə Milli Strategiya” hazırlanıb və onun icrası istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Akademik R.Mehdiyev Azərbaycanın qonşu ölkələrlə hərtərəfli tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə böyük önəm verdiyini, bu ölkələr arasında Rusiyanın xüsusi yeri olduğunu diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, zəngin mədəni dəyərlərə, sabitləşmiş elmi təcrübə və ənənələrə, orijinal humanitar resurslara malik Rusiya ilə humanitar və mədəni əlaqələr, o cümlədən elmi əməkdaşlıq Azərbaycan üçün olduqca önəmlidir.
“Qədim və zəngin elmi ənənələri olan Azərbaycan elminin son iki yüz illik tarixi Rusiya elmi düşüncəsi ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində inkişaf etmişdir”, - deyə bildirən AMEA prezidenti bu əlaqələrin xüsusən sovet hakimiyyəti illərində vahid akademik sistem daxilində daha sıx olduğunu vurğulayıb. Akademik R.Mehdiyevin sözlərinə görə, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi kursa uyğun olaraq, Rusiya ilə siyasi, iqtisadi, mədəni əlaqələr, o cümlədən elmi əməkdaşlıq yeni keyfiyyətdə davam etmişdir.
Akademik R.Mehdiyev bugünkü görüşün keçirilməsinin Rusiya-Azərbaycan elmi əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi baxımından vacibliyini vurğulayıb. Tədbirdə imzalanması nəzərdə tutlan “Elm, innovasiya və təhsil sahələri üzrə Rusiya-Azərbaycan Yol Xəritəsi”nin REA ilə elm, təhsil və texnologiyalar sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi və hər iki tərəf üçün prioritet hesab olunan sahələr üzrə uzunmüddətli elmi əlaqələrin gücləndirilməsində böyük əhəmiyyətə malik olacağını qeyd edib. AMEA rəhbəri əlavə edib ki, hər iki ölkə üçün aktual olan prioritet fəaliyyət sahələrinin müəyyənləşdirilməsi, gənc istedadların və alimlərin dəstəklənməsi məsələləri də Yol Xəritəsində əsas istiqamətləri təşkil edir.
R.Mehdiyev ölkənin yeni sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişaf konsepsiyasına uyğun olaraq hazırda ciddi islahatlar və modernləşmə mərhələsində olan Azərbaycan elmində Rusiya ilə elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin bundan sonra əsas istiqamətlərdən birini təşkil edəcəyini, bu gün təməli qoyulan əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə kompleks tədbirlərin həyata keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən akademik Aleksandr Sergeyev dünən Prezident İlham Əliyevlə görüşdüyünü, həmin görüşün iki ölkə arasında elmi əlaqələrin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Akademik A.Sergeyev Rusiya və Azərbaycan arasında mövcud olan zəngin tarixə malik dostluq və səmərəli tərəfdaşlıq əlaqələrindən danışıb. O, Azərbaycana səfərinin əsas məqsədinin ikitərəfli elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, daha da genişləndirilməsi və perspektivlərin müzakirəsindən ibarət olduğunu qeyd edib.
REA prezidenti son illər ərzində AMEA ilə müxtəlif elmi istiqamətləri, xüsusən də təbiət və texniki elmlərini əhatə edən çoxsaylı sazişlərin icra olunduğunu bildirib. Akademik A.Sergeyev bu əməkdaşlığın daha yüksək səviyyəyə qaldırılması üçün yeni sənədin qəbul edilməsi zərurəti yarandığını bildirib. O, bu məqsədlə bugünkü tədbirdə imzalanması nəzərdə tutulan “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin hər iki ölkənin elmi qurumlarının gələcək əlaqələrinin inkişafında böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Akademik A.Sergeyev ölkələr arasında elmi əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə, birgə elmi tədqiqatların aparılacağına əminliyini bildirib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü, akademik Gövhər Baxşəliyeva, REA-nın vitse-prezidenti, akademik Yuriy Baleqa, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev çıxış edərək görüşün əhəmiyyətini vurğulayıb, gələcəkdə multidissiplinar xarakter daşıyan bir çox istiqamətlərdə birgə aparılacaq tədqiqatlara dair təkliflər irəli sürüblər.
Daha sonra “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin imzalanma mərasimi keçirilib.
Sənədi REA-nın prezidenti, akademik A.Sergeyev və AMEA-nın prezidenti, akademik R.Mehdiyev imzalayıblar.
Yol Xəritəsinə əsasən, iki qurumun milli və beynəlxalq sazişlər çərçivəsində qabaqcıl elmi və texnoloji istiqamətlər üzrə fəaliyyətlərini intensivləşdirməsi və genişləndirməsi planlaşdırılır. Həmçinin elm və təhsil qurumlarının iştirakı ilə birgə perspektiv və prioritet elmi-tədqiqat, təcrübə-konstruktor və texnoloji işlərin intensivləşdirilməsinə, ikitərəfli proqram və təşəbbüslərin həyata keçirilməsi vasitəsilə hər iki ölkədə müştərək elmi tədqiqatlara dəstək veriləcək, beynəlxalq elmi-tədqiqat mərkəzinin yaradılması istiqamətində işlər görüləcək.
Bununla yanaşı, elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrinin tələbə, gənc alim və mütəxəssislərinin mübadiləsi, akademik mobilliyin inkişaf etdirilməsi, mobilliyi dəstəkləmək üçün milli və ya beynəlxalq proqramların imkanlarından istifadə edərək ikili diplom proqramlarının yaradılması, elmlər akademiyalarının struktur bölmələri arasında institusional dialoqun inkişafının təşviqi də Yol Xəritəsində nəzərdə tutulan istiqamətlərdəndir.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev akademik Aleksandr Sergeyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin bugünkü görüşünün olduqca səmərəli əməkdaşlıq şəraitində keçdiyini bildirib.
O, Rusiya ilə Azərbaycan arasında mövcud tarixi əlaqələrin, hazırkı şəraitdə olan mehriban qonşuluq münasibətlərinin, dövlətlərimiz arasında sıx siyasi, iqtisadi, mədəni əlaqələrin elm sahəsində də əməkdaşlığımız üçün möhkəm zəmin yaratdığını qeyd edib, bu imkanlardan istifadə etməyin, elmi əməkdaşlıq əlaqələrimizi bundan sonra daha da möhkəmləndirməyin önəminə toxunub.
“Elm, innovasiya və təhsil sahəsində Rusiya-Azərbaycan Yol Xəritəsi”nin gələcək əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açdığını deyən AMEA prezidenti əlavə edib ki, Yol Xəritəsinin arzu olunan səviyyədə funksionallaşması, yeni əməkdaşlıq perspektivlərini müəyyənləşdirən sənədə çevrilməsi hər iki tərəfin qarşılıqlı səylərindən bilavasitə asılıdır: “Bunun üçün biz səylərimizi daha da gücləndirməliyik. Əlaqələrin daha da sıxlaşdırılmasına, görülən işlərin intensivləşdirilməsinə, qarşılıqlı kadr mübadiləsinin gücləndirilməsinə nail olmalıyıq”.
AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, müasir şəraitdə informasiya kommunikasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı iki qurum arasında əməkdaşlıq üçün olduqca böyük imkanlar yaradır. Akademik R.Mehdiyev bu baxımdan ikitərəfli və çoxtərəfli virtual konfransların və müzakirələrin reallaşdırılmasının olduqca əlverişli nəticələr verə biləcəyini qeyd edib, iki qurumun imkanlarından qarşılıqlı olaraq daha çox faydalana bilmək üçün yeni modellərin tətbiqinin zəruriliyini qeyd edib.
“Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin əhəmiyyətindən danışan akademik Aleksandr Sergeyev sənədin birgə qabaqcıl elmi və texnoloji tədqiqatların təşviqi, hər iki ölkə üçün aktual olan prioritet elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi, gənc alimlərə və istedadlara dəstək göstərilməsi baxımından böyük imkanlar açacağını söyləyib.
REA prezidenti Yol Xəritəsinin alimlərin mobilliyinin optimallaşdırılması, eləcə də hər iki ölkənin elm, innovasiya və təhsilinin cəmiyyətə və iqtisadiyyata inteqrasiyasının həyata keçirilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini vurğulayıb.
A.Sergeyev Yol Xəritəsinin elmlə cəmiyyət arasında əlaqələrin inkişafında strateji əhəmiyyətini önə çəkərək bu istiqamətdə birgə təşəbbüsləri dəstəklədiyini ifadə edib.
Daha sonra REA prezidenti, akademik A.Sergeyev rəhbərlik etdiyi qurumun xatirə medalını AMEA-nın prezidenti, akademik R.Mehdiyevə təqdim edib.

Состоялась встреча президента Российской академии наук с научной общественностью Азербайджана Ноя 26, 2021 | 10:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сегодня в Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) прошла встреча делегации во главе с президентом Российской академии наук (РАН), академиком Александром Сергеевым, которая находится с визитом в нашей республике, с научной общественностью страны.
В состав делегации Российской академии наук входят вице-президент РАН, академик Юрий Балега, советник президента РАН, доктор юридических наук Рашад Курбанов, начальник Секретариата президента РАН Валерия Белянина и заместитель начальника Управления международного сотрудничества РАН Ольга Глуховцева.
Вначале гости посетили Аллею почетного захоронения и почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева, возложили на его могилу венки и букеты цветов.
Также была почтена память видного ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой, на ее могилу были возложены букеты цветов.
Цветы были возложены также на могилы выдающегося государственного деятеля Азиза Алиева и известного ученого, врача Тамерлана Алиева.
На встрече, организованной в большом конференц-зале Президиума НАНА, приняли участие президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Азербайджанской Республике Михаил Бочарников, члены Президиума НАНА, руководитель аппарата Президиума НАНА и приглашенные лица.
На мероприятии говорилось о широких и разносторонних взаимоотношениях между Россией и Азербайджаном в области политики, культуры, экономики, а также было подчеркнуто, что особое место среди этих отношений занимают связи в сфере науки и образования.
Отмечалось, что в результате взаимоотношений с Россией в научной сфере в марте 1945 года была основана Академия наук Азербайджана. В становлении Академии наук и подготовке национальных научных кадров активное участие принимали и всемирно известные русские ученые. Также было подчеркнуто, что в годы независимости между Академией и РАН были подписаны более 60-ти документов в сфере сотрудничества во всех направлениях фундаментальных, прикладных, естественных, гуманитарных и общественных наук, а сотрудники НАНА и сегодня принимают участие в более чем 20-ти проектах, которые реализуются в рамках конкурсов, объявленных научными фондами обеих стран.
Затем был показан видео-ролик, посвященный 880-летнему юбилею Низами Гянджеви.
Выступив на мероприятии со вступительной речью, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев поприветствовал гостей и выразил свое удовлетворение от встречи с ними в крупнейшем храме науки Азербайджана. Напомнив, что последний визит делегации РАН в нашу республику состоялся в 2019 году, академик подчеркнул, что за это время в стране произошли кардинальные перемены, Азербайджан вступил на совершенно новый этап своего исторического развития, и отметил, что в основе этих перемен лежит, несомненно, освобождение Карабаха под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и обеспечение территориальной целостности Азербайджана.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в соответствии с новой линией развития страны в Академии наук была разработана «Национальная стратегия устойчивого развития науки в Азербайджане на 2022-2030 годы» и реализуются соответствующие мероприятия по ее выполнению.
Академик Рамиз Мехтиев отметил, что Азербайджанская Республика придает большое значение развитию всесторонних связей с соседними странами, и среди этих стран Россия занимает особое место. Он добавил, что гуманитарные и культурные связи, в том числе научное сотрудничество с Россией, обладающей богатыми культурными ценностями, стабильным научным опытом и традициями, оригинальными гуманитарными ресурсами, имеют для Азербайджана огромное значение.
Отметив, что «последние двести лет азербайджанская наука, богатые традиции которой уходят корнями в глубокую древность, развивается в условиях взаимного сотрудничества с научной мыслью России», академик подчеркнул, что наиболее тесно эти связи развивались в годы советской власти в рамках единой академической системы. По словам президента НАНА, после обретения Азербайджаном независимости политические, экономические, культурные связи, в том числе научное сотрудничество с Россией были продолжены в новом качестве в соответствии с курсом общенационального лидера Гейдара Алиева.
В своей речи академик Рамиз Мехтиев также рассказал о значении сегодняшней исторической встречи с точки зрения дальнейшего развития научных связей между Россией и Азербайджаном. Он отметил, что «Азербайджано-российская дорожная карта сотрудничества в области науки, инноваций и образования», которая будет подписана, предусматривает расширение взаимного сотрудничества с Российской академией наук в области науки, образования и технологий и укрепления долговременных научных связей в приоритетных для обеих сторон сферах. Руководитель НАНА добавил, что основными направлениями Дорожной карты являются определение актуальных для обеих стран приоритетных сфер деятельности и вопросы поддержки молодых талантов и ученых.
Академик Рамиз Мехтиев отметил, что и в дальнейшем развитие научных связей с Россией составит одно из приоритетных направлений азербайджанской науки, находящейся в настоящее время на этапе серьезных реформ и модернизации, которые проводятся в соответствии с новой концепцией социально-экономического и культурно-нравственного развития страны, и в соответствующих сферах сотрудничества будут реализовываться комплексные мероприятия.
Поблагодарив руководство НАНА за сердечный прием, президент РАН, академик Александр Сергеев подчеркнул, что вчера встречался с Президентом Ильхамом Алиевым, и эта встреча имеет важное значение с точки зрения развития научных связей между двумя странами.
Академик Александр Сергеев отметил, что между Россией и Азербайджаном существуют многовековые дружеские взаимоотношения и плодотворные партнерские связи, и добавил, что основной целью его визита в Азербайджан является укрепление и еще большее расширение двусторонних научных связей и обсуждение дальнейших перспектив.
Президент РАН сообщил, что в течение последних лет совместно с НАНА были реализованы многочисленные соглашения, охватывающие различные научные направления, особенно сферы естественных и технических наук. Подчеркнув, что для дальнейшего развития сотрудничества назрела необходимость в подписании новых документов, академик Александр Сергеев отметил, что «Азербайджано-российская дорожная карта сотрудничества в области науки, инноваций и образования», которую планируется подписать на сегодняшнем мероприятии, сыграет важную роль в дальнейшем развитии связей между научными структурами обеих стран.
На мероприятии выступили член Президиума НАНА, академик Говхар Бахшалиева, вице-президент РАН, академик Юрий Балега, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, которые подчеркнули значимость встречи и выдвинули свои предложения в связи с совместными исследованиями мультидисциплинарного характера, которые следует проводить в дальнейшем.
Далее состоялась церемония подписания «Азербайджано-российской дорожной карты сотрудничества в области науки, инноваций и образования». Документ подписали президент РАН, академик Александр Сергеев и президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев.
Согласно Дорожной карте, научные структуры России и Азербайджана планируют интенсифицировать и расширять свою деятельность в сфере передовых направлений развития науки и технологий в рамках существующих национальных и международных соглашений. Важными мероприятиями, которые планируется реализовать, являются интенсификация при участии научных и образовательных структур совместных работ, связанных с перспективными и приоритетными научно-исследовательскими, опытно-конструкторскими и технологическими сферами, оказание поддержки совместным научным исследованиям посредством двусторонних программ и инициатив, реализация работ, нацеленных на создание международного научно-исследовательского центра.
Наряду с этим, в документе отмечается, что обмен студентами, молодыми учеными и специалистами научно-исследовательских и образовательных учреждений является значительным вкладом в развитие научных исследований в приоритетных направлениях, а также создает возможность для повышения конкурентоспособности в будущем, надежного сотрудничества и взаимопонимания. В рамках сотрудничества между двумя структурами будут реализованы работы по развитию академической мобильности и созданию программ двойного диплома при использовании возможностей национальных и международных программ.
Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев отметил, что сегодняшняя встреча делегации во главе с академиком Александром Сергеевым с научной общественностью Азербайджана прошла в атмосфере плодотворного сотрудничества.
Академик подчеркнул, что существующие между Россией и Азербайджаном добрососедские взаимоотношения, тесные связи в области политики, экономики, культуры создают прочную основу и для научного сотрудничества, и поэтому необходимо использовать эти возможности для еще большего расширения существующих связей: «Функционализация дорожной карты на должном уровне и ее превращение в документ, определяющий новые перспективы сотрудничества, непосредственно зависят от стараний обеих сторон. Мы должны направить все свои усилия для достижения поставленных целей, добиться еще большего укрепления связей между нами, интенсификации выполняемых работ и расширения взаимного обмена кадрами».
По словам руководителя НАНА, широкие возможности для сотрудничества открывает и ускоренное развитие информационно-коммуникационных технологий. С этой точки зрения было бы плодотворным проведение двусторонних и многосторонних виртуальных конференций и дискуссий, а также применение этих моделей для еще большего расширения взаимного сотрудничества и обмена опытом.
Говоря о значении «Азербайджано-российской дорожной карты сотрудничества в области науки, инноваций и образования», академик Александр Сергеев отметил, что документ создаст широкие возможности для совместного продвижения передовых научных и технологических исследований, выявления актуальных для обеих стран приоритетных научных направлений, оказания поддержки молодым ученым и талантам.
Президент РАН подчеркнул значимость Дорожной карты с точки зрения оптимизации мобильности ученых, а также интеграции науки, инноваций и образования в общество и экономику обеих стран.
Затем президент РАН, академик Александр Сергеев преподнес президенту НАНА, академику Рамизу Мехтиеву памятную медаль руководимой им организации.