Cİ alimləri beynəlxalq konfransda ekoloji vəziyyəti müzakirə ediblər 2021-11-22 18:41:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları - aparıcı elmi işçi, dos. Elina Kərimova, şöbə müdiri, dos. Zaur İmrani, böyük elmi işçisi Natəvan Cəfərova, elmi işçilər Bəyimxanım Hüseynova, Elnarə İsmayılova və doktorant Gülər Hidayətli Gürcüstanın Tbilisi şəhərində “Gürcüstan və Azərbaycan - Cənubi Qafqazda ekoloji sülhün qurulması üzrə elmi coğrafi tədqiqatlarda potensialın gücləndirilməsi”  (Capacity Building in Geoscientific Research on Environmental Peacebuilding in the Southern Caucasus - Georgia and Azerbaijan)  mövzusunda hibrid (həm əyani, həm də onlayn formatda) beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Konfrans Almaniyanın Yustus Libix adına Qissen Universitetinin Coğrafiya şöbəsi, İ. Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universiteti nəzdində V. Baqrationi adına Coğrafiya İnstitutu və AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Konfransda coğrafiyada “Ekoloji sülh quruculuğu” (çox vaxt “Ekoloji sülhməramlılıq” da deyilir) kimi aktual sahə üzrə geniş spektrli məsələlər müzakirə olunub. Həmin istiqamətin məramı ətraf mühitin mühafizəsi üçün dinc münasibətli ölkələr, eləcə də münaqişəli münasibətdə olan ölkələr arasında əməkdaşlığa nail olmaqdan ibarətdir.
İnstitut əməkdaşları - N.Cəfərova “Transsərhəd ərazilərdə təbii ehtiyatların idarə edilməsi problemləri”, B.Hüseynova “Qarabağ bölgəsində çay ehtiyatlarının ekoloji vəziyyətindəki dəyişikliklər”, G.Hidayətli “Samur çayının ekoloji vəziyyəti və onun rayonun sosial-iqtisadi inkişafına təsiri”, E.İsmayılova “Göygöl Milli Parkının ekoturizm potensialı” mövzusunda konfransda məruzə ilə çıxış edib. Konfransda fəallıq göstərən bütün əməkdaşlar iştirakçıların verdiyi sualları qənaətbəxş cavablandırıblar.

Ученые ИГ обсудили экологическую ситуацию на международной конференции Ноя 22, 2021 | 06:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института Географии им. акад. Г.А. Алиева д.ф.г., доц. Элина Керимова, зав. отделом «Туризм и рекреационная география» д.ф.г., доц. Заур Имрани,  д.ф.г. Натаван Джафарова, научные сотрудники Беимханым Гусейнова и Эльнара Исмайлова, а также докторант Гюляр Гидаятли приняли участие в международной гибридной (предусматривает как очное так и онлайн участие) конференции «Наращивание потенциала в области геонаучных исследований по экологическому миростроительству на Южном Кавказе — Грузия и Азербайджан» состоявшейся в Тбилиси 18-19 ноября 2021 г.
Конференция была организована при совместном участии департамента Географии Гиссенского Университета им. Юстуса Либиха (Германия), Института Географии им. В. Багратиони Тбилисского Государственного Университета им. И. Джавахишвили (Грузия) и Института Географии им. Г.А. Алиева НАН Азербайджана.
На конференции был обсужден широкий круг вопросов по такому актуальному направлению в географии как «Экологическое миростроительство» (часто также называемое экологическим миротворчеством). Данное направление исследует и поддерживает защиту окружающей среды и сотрудничество в качестве базы для создания более мирных отношений между странами-соседями, а также конфликтующими сторонами.
Все сотрудники нашего института приняли самое активное участие в работе конференции и успешно выступили со следующими докладами — Н. Джафарова (Проблемы управления природными ресурсами в пограничных областях; Б. Гусейнова (Изменение экологического состояния речных ресурсов в Карабахском регионе); Э. Исмайлова (Экотуристический потенциал Гейгельского Национального Парка); Г. Гидаятли (Экологическое состояние реки Самур и ее влияние на социально-экономическое развитие региона).