Cİ əməkdaşları Qafqaz REM-in tədbirinə qoşulublar 2021-11-15 11:12:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun "Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması" şöbəsinin əməkdaşları – müdir, c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov və elmi işçi Emil Cəbrayılov “Qafqaz” Regional Ekoloji Mərkəz tərəfindən Qəbələ şəhərində “Milli səviyyədə ekosistemlərin qiymətləndirilməsi vasitəsilə Biomüxtəliflik və Ekosistem Xidmətləri üzrə Hökümətlərarası Elmi Yanaşmalar Platformasına (İPBES) dəstək” çərçivəsində keçirilən tədbirə qoşulublar.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, eləcə də AMEA-nın aidiyyatı üzrə elmi institutlarının iştirakçıları olduqları görüşdə Azərbaycanın su, dağ və meşə ekosistemlərinin qiymətləndirilməsi hesabatları dinlənilib, boşluqların aradan qaldırılması üzrə təkliflər müzakirə edilib.
Mövzu ətrafında fikir bildirən M.İsmayılov bildirib ki, su ekosistemlərin hesabatında dağ buzlaqları da qiymətləndirilməli, çayların ekoloji koridor kimi rolu və əhəmiyyəti əsaslandırılmalı,  dağ ekosistemlərində yay otlaqlarinin yüklənmə dərəcəsi və həssaslıq göstəriciləri təbii vilayətlər üzrə qiymətləndirilməlidir.

Сотрудники ИГ присоединились к мероприятию Кавказ РЭЦ Ноя 15, 2021 | 11:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники отдела «Ландшафт и ландшафтное планирование» Института географии им. акад. Г.А. Алиева НАНА – руководитель отдела д.ф.г. Мирнух Исмайлов и исследователь Эмиль Джабраилов приняли участие в мероприятии, организованном Кавказским региональным экологическим центром в Габале в рамках «Поддержки платформы межправительственных научных подходов к биоразнообразию и экосистемным услугам (IPBES) посредством оценки экосистем на национальном уровне».
На встрече с участием Министерства экологии и природных ресурсов, а также профильных научных институтов НАНА были заслушаны отчеты по оценке водных, горных и лесных экосистем Азербайджана, обсуждены предложения по устранению недочетов.
Комментируя тему, М.Исмайлов сказал, что в отчете по водным экосистемам необходимо дать оценку горным ледникам, обосновать роль и значение рек как экологического коридора, оценить степень нагрузки и выносливость летних пастбищ в горных экосистемах по природным регионам.